שתף קטע נבחר

ברזיל: פשעי החונטה הוצגו, הנשיאה בכתה

עינו במכות חשמל, העלימו אנשים, הוציאו להורג והסתירו גופות: ועדת חקירה פרסמה דו"ח שמתעד את פשעי הדיקטטורה הצבאית ב-1985-1964. הנשיאה רוסף, לוחמת גרילה לשעבר שהייתה קורבן לעינויים וישבה בכלא, קיבלה את הדו"ח והתקשתה לשלוט ברגשותיה. "לברזיל מגיע לשמוע את האמת"

"ועדת האמת הלאומית" של ברזיל פרסמה היום (יום ד') דו"ח חמור שמגולל את סיפור הרציחות, העינויים וההעלמות האנשים שבוצעו על ידי החונטה הצבאית במדינה בשנים 1985-1964. מחברי הדו"ח קראו להעמיד לדין את האחראים לפשעים הקשים שבוצעו באחת התקופות האפלות ביותר של המדינה הדרום אמריקנית.

 

עוד חדשות בעולם :

תאילנד: מלמדים ילדים ערכים עם דמות היטלר

איש השנה של 'טיים' 2014: הלוחמים באבולה

התגלה אסטרואיד בגודל הר: 'נע לכדור הארץ'

מללה קיבלה נובל: "זה לא רק הסיפור שלי"

 

הדו"ח החמור שמשתרע על פני 2,000 עמודים הוגש לנשיאה דילמה רוסף, לוחמת גרילה מרקסיסטית לשעבר שהייתה קורבן לעינויים קשים והייתה כלואה במשך תקופה ארוכה בתחילת שנות השבעים, אז שלטה הדיקטטורה הצבאית במדינה. רוסף, שנודעה בקשיחותה, התקשתה לשלוט ברגשותיה ופרצה בבכי במהלך הנאום שנשאה בטקס פרסום הדו"ח בברזיליה.

 

נשיאת ברזיל מקבלת את הדו"ח הקשה מ"ועדת האמת הלאומית" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נשיאת ברזיל מקבלת את הדו"ח הקשה מ"ועדת האמת הלאומית"(צילום: EPA)

מחברי הדו"ח בילו קרוב לשלוש שנים בנבירה בארכיונים וברישומי בתי חולים וחדרי מתים ותשאלו קורבנות עינויים, את משפחותיהם וגם את מבצעי הפשעים לכאורה. המסמך שהוצג היום משקף את ניסיונה האמיתי הגדול ביותר של ברזיל להתמודד עם הפרות זכויות האדם שבוצעו תחת שלטון המשטר הצבאי.

 

"דיכוי וחיסול אופוזיציה - מדיניות רשמית"

"תחת הדיקטטורה הצבאית, דיכוי וחיסול אופוזיציה פוליטית הפכו למדיניות רשמית, נהגו ויושמו בהתבסס על החלטות שקיבלו נשיא הרפובליקה והשרים בדיקטטורה", נכתב בדו"ח.

 

הוועדה כתבה בדו"ח שהיא "דוחה לחלוטין את ההסבר שהוצע עד היום לפיו ההפרות החמורות של זכויות אדם בוצעו על ידי אנשים בודדים או היו פעולות חריגות מצד כמה חיילים נלהבים".

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

"ועדת האמת הלאומית" הוקמה על ידי רוסף בשנת 2011. בוועדה שבעה חברים ואין לה סמכויות להגיש כתבי אישום. כמו כן, חוק שהעבירה החונטה הצבאית ב-1979 מעניק חסינות למבצעי הפשעים מהעמדה לדין ומעונשים, ו"ועדת האמת הלאומית" קראה לבטל חסינות זו. אולם, בית המשפט העליון של ברזיל דחה ב-2010 בקשה של אגודת עורכי הדין לערוך שינויים בחוק החסינות כך שניתן יהיה להעמיד לדין את אלה שהיו מעורבים באופן ישיר ברציחות ובעינויים של אזרחים.

 

העלימו אנשים, הסתירו גופות

העבודה המאומצת של ועדת החקירה מצאה "מדיניות שיטתית" של מעצרים ועינויים כמו גם של הוצאות להורג, העלמת אנשים והסתרת גופות. דו"ח הוועדה מתעד 191 רציחות ו-210 העלמות אנשים שבוצעו על ידי הרשויות הצבאיות, וגם 33 מקרים של אנשים שנעלמו ושרידי גופותיהם התגלו מאוחר יותר.

 

"המספרים האלה לא מהווים את המספר הכולל של מקרי מוות והעלמות אנשים אלא רק את המקרים שניתן היה להוכיח", נכתב בדו"ח. עוד צוין כי מחברי הדו"ח "נתקלו בקשיים, בייחוד בהיעדר גישה לתיעוד של הכוחות המזוינים שעל פי טענות רשמיות הושמד".

 

"לברזיל מגיע לשמוע את האמת. לדורות החדשים מגיע את האמת. ויותר מכול, אלה שזכאים לאמת הם אלה שאיבדו בני משפחה, חברים, עמיתים לעבודה וממשיכים לסבול", אמרה רוסף והתקשתה לעצור את הדמעות. "אנחנו, שמאמינים באמת, מקווים שהדו"ח הזה יגרום לכך שרוחות הרפאים מהעבר העצוב והכואב לא ימצאו עוד מקלט בשתיקה", אמרה נשיאת ברזיל.

 

שכנותיה של ברזיל, ארגנטינה, צ'ילה ואורוגוואי, חקרו פשעים שבוצעו משטרים צבאיים באותה תקופה, הרשיעו בכירים לשעבר ושלחו אותם לכלא לתקופות מאסר ארוכות. אלא שאנשים רבים מטילים ספק ברצונה של הממשלה הברזילאית לקדם שינויים. "לא יכולה להיות חנינה למענים ובשביל שהם ישלמו על הפשעים שלהם חייבים לכתוב מחדש את חוק החסינות או לבטל אותו לגמרי", אמרה אליזבת סילביירה אה סילבה שעומדת בראש ארגון "לא עוד עינויים".

 

רוסף שמרה על פרופיל נמוך בסוגיות שנוגעות לדיקטטורה הצבאית. לעתים נדירות היא מדברת על ההתעללויות שהיא עברה במעצר, שבו קשרו אותה, תלו את גופה הפוך, חבטו בפניה ועינו אותה במכות חשמל. יריביה הפוליטיים של רוסף מיתגו אותה כ"טרוריסטית" שמתעתדת לקחת את ברזיל לכיוון שמאלני קיצוני.

 

כהונתה הראשונה של רוסף כנשיאת ברזיל לוותה בפרשת שחיתות גדולה שבה היו מעורבים חברי מפלגתה, "מפלגת הפועלים", דבר שהוביל רבים במדינה להעריך שאין סיכוי שהיא תתמוך בשינוי בחוק החסינות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים