שתף קטע נבחר

העניקה חיים פעמיים: אמא תרמה לבנה כבד וכליה

איימן אלחטיב בן ה-3 מחברון סובל ממחלה גנטית שהעמידה את חייו בסכנה. אמו וואפה תרמה לו אונת כבד וכליה בהשתלה שבוצעה בבית החולים שניידר - והחיוך חזר לפניו. "תרמתי בלי שום פחד", היא אומרת. "כל אמא שיכולה לעזור לבן שלה תעשה זאת"

אין גבול לאהבה של אמא: רק לפני שלושה חודשים תרמה וואפה אלחטיב אונת כבד לבנה איימן בן השלוש. השבוע היא לא היססה כשנכנסה בשנית לחדר הניתוחים ותרמה לו שוב איבר מגופה, הפעם כליה.

 

"לא פחדתי בכלל", היא אומרת ל-ynet. מדובר במקרה נדיר שבו מקבל ילד כבד וכליה מתורם חי. עד כה בוצעו רק כעשר תרומות כאלה.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

חדשות בריאות נוספות:

אליעזר בן 3.5 נאבק במחלה נדירה. תעזרו?

3 בתי"ח התווכחו - ושרה נותרה נכה בגלל דימום מוחי

הילטון ת"א: 3 חלו בליגיונלה - 2 אושפזו במצב קשה

 

איימן הקטן סובל ממחלה גנטית מולדת, שגורמת למחסור באנזים בכבד. עקב כך, נוצרת הצטברות גבישים בכליות, מה שגורם להן נזק בלתי הפיך. בשל מצבו החמור נזקק הפעוט להשתלת כבד ולהשתלת כליה, אחרת לא יוכל לשרוד. לפני שלושה חודשים הוא אושפז במרכז שניידר לרפואת ילדים, והחל לקבל טיפול ביחידת הדיאליזה כדי להחליף את פעולת הכליות.

ללא השתלת כליה וכבד לא היה שורד. איימן אלחטיב ואמו וואפה (צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים) (צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים)
ללא השתלת כליה וכבד לא היה שורד. איימן אלחטיב ואמו וואפה(צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים)
 

בבית החולים הסבירו לאמו שהדרך הטובה ביותר לשפר את מצבו היא כאמור באמצעות תרומת כבד וכליה. היא ביצעה את הבדיקות ונמצאה מתאימה לתרומה. "החלטתי לתרום בלי שום פחד", היא אומרת. "כל אימא שיכולה לעזור לבן שלה - תעשה זאת. הבן שלי הוא הדבר הכי טוב שיש לי, אני רוצה לראות אותו בריא ואם אני יכולה לתת לו משהו אעשה זאת בלי חשש".

 

איימן עבר ניתוח להשתלת אונת הכבד לפני כשלושה חודשים, ומאז ניתן לוואפה זמן להתאוששות. השבוע היא חזרה לחדר הניתוחים ותרמה גם כליה לבנה. האם ובנה התאוששו מההליך, והם צפויים לחזור לביתם שבחברון היום (ה') או מחר. 

 

"הסברתי לו שתרמתי עבורו את האיברים והוא מבין את זה", היא אומרת. "קודם היו לו כל מיני סיבוכים בגלל מצבו הרפואי, הוא היה ילד חולה שזקוק לדיאליזה, ועכשיו הוא שמח שהבעיות נעלמות. עכשיו איימון הוא כמו כל ילד אחר - הוא יכול לצחוק, ללכת והכל בסדר. כל החיים שלו השתנו".

הבעיות נעלמו. וואפה ואיימן אלחטיב וד"ר מרים דוידוביץ' (צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים) (צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים)
הבעיות נעלמו. וואפה ואיימן אלחטיב וד"ר מרים דוידוביץ'(צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים)
 

בשניידר מסבירים שאיימן הוא המושתל הצעיר ביותר בארץ, ובין הבודדים בעולם שעבר השתלה של כבד וכליה מתורם חי. "משום שהכבד לא מפרק את החומרים כמו שצריך, הוא גורם לכשל בכליה", מסבירה ד"ר מרים דוידוביץ', מנהלת המכון הנפרולוגי בשניידר.

 

"בעבר היו משתילים רק כליה, אך השתל נפגע גם הוא בשל המחסור באנזים. לכן, בשנים האחרונות משתילים גם כבד וגם כליה.

 

"לא פשוט לעמוד בשתי תרומות. תרומה של כליה היא פשוטה יחסית, אבל הוצאה של אונת כבד מסובכת יותר וההתאוששות קשה וארוכה יותר. זו החלטה לא פשוטה מבחינת התורם".
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים
סובל ממחלה גנטית. איימן אלחטיב ואמו וואפה
צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים