שתף קטע נבחר

אומרים לנו שיש סקס כשר: סודות המיניות של הזוהר

איך מחזירים את האינטימיות לזוגיות, ואת החיבור הנפשי לחדר המיטות? מצטרפים למהפכה המינית הרוחנית החדשה. "המפתח האבוד" דוקו מהפכני, זכה להסכמות של רבנים ובהם הרב הראשי הספרדי - ויוצרו מבקש "להחזיר את המין לחוויה רוחנית של שניים שהופכים לאחד"

כשנישואיו נכשלו, חווה ריקרדו (עזרא) אדלר, יהודי חילוני מוונצואלה, משבר קשה שהוליד מסע. הוא ביקר בדתות ובכתות רבות בדרך לגלות את סוד הזוגיות היציבה, לשווא. חברים שהבחינו במצבו הרגשי הקשה, גררו אותו לרב אורתודוקסי, ושם נחשף לראשונה למה שהוא מכנה "סוד המיניות היהודית".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

המסע הפך, בסופו של דבר, לסרט דוקומנטרי נועז ומסקרן בשם "המפתח האבוד", והוא מתאר את התהליך שעוברים זוגות שונים בדרך אל "המיניות האידיאלית", כפי שהיהדות הקבלית רואה אותה. הסרט המהפכני שמדבר באופן פתוח על מין, עבר בדיקה והסכמה של רבנים, וביניהם הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, שנתן לו "הכשר".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

"האם אתה חושב שרבי יכול ללמד אותך משהו על סקס?" שואל אדלר את מרואייניו בסדרה של משאלי רחוב שצילם בארצות הברית. כולם עונים בלאו נחרץ, עד שרבי פרידמן נכנס לפריים: "בסקס אתם לא צריכים שום עצות", הוא אומר. "אם הציפורים הבינו את הטריק, גם אתם יכולים. אבל אם אתם רוצים להשיג אינטימיות, זו כבר תוכנית שאפתנית למדי".

 

"'האחדה' היא אותה נקודה מינית שבעצם גורמת לנשמות לחצות את גבולות הגוף הטבעיים, ולהתאחד ליצירה אחת של גוף ונפש". ריקרדו אדלר (צילום: @CineAttico) (צילום: @CineAttico)
"'האחדה' היא אותה נקודה מינית שבעצם גורמת לנשמות לחצות את גבולות הגוף הטבעיים, ולהתאחד ליצירה אחת של גוף ונפש". ריקרדו אדלר(צילום: @CineAttico)

 

ואדלר אומר: "אחד הדברים הכי משמעותיים בהחלטה להתגרש, זה בעיות בתחום המיני והיעדר אינטימיות. היה רגע שבו אמרתי לעצמי שאני חייב לעשות על זה סרט, ולשתף את אותו ידע חבוי עם שאר העולם".

 

סרט עם "תעודת כשרות"

מנעד הזוגות המופיעים בסרט רחב, שלא לומר מפתיע: דתיים, חילונים וחרדים. הבימאי אדלר שילב את עצמו בין המרואיינים. "את הסרט הזה לקח לי שבע שנים לצלם", הוא מספר. "מלבד הרב מאניס פרידמן שמצולם בסרט, ליוו את התהליך שני רבנים נוספים: ספרדי ואשכנזי.

 

 

"רציתי לעשות סרט על מין שיהיה 'כשר' לגמרי. ההיתרים שקיבלנו אינם מיועדים לחרדים

מהסוג שלא רואים בכלל נשים, וגם לא לבחורי ישיבות רווקים. אבל היו בהחלט רבנים אורתודוקסים שצפו בסרט ומאוד נהנו ממנו. וכן, הרב הראשי, הראשון לציון, נתן את אישורו".

 

"תעודת הכשרות" לא הפחיתה מהשיחות הישירות והכנות על מין שמופיעות לכל אורכו. "היינו צריכים להוריד פה ושם דברים שהיו 'יותר מדי', אבל זה לא הוריד מעוצמת החשיפה של הסרט. בסופו של דבר, זה סרט על אינטימיות ומשמעותה במובן היהודי, אבל זה נעשה בצורה מאוד אלגנטית".

 

לא חששת מהחשיפה הכל כך אינטימית?

 

"זו לא רק הדמות שלי שנחשפת ברגעים הכי פרטיים שלה. רוב המשתתפים עשו צעד נועז. אבל הרגשנו שזו שליחות. שיש הרבה מאוד זוגות סובלים בעולם כי הבלנס הזוגי שלהם השתבש, ויש לנו משהו לתת להם. זוגות חילונים שנשארו חילוניים, בנו מחדש את האספקט המיני בחיים שלהם סביב אותם העקרונות. על כל זוג שהשתתף בסרט, היו שלושה שאמרו את ה'לא'. מי ששם זה הגיבורים, גיבורים שלי או של עצמם".

 

"הוליווד הפכה את הסקס למשהו חייתי"

אדלר, בוגר סטנפורד, נולד באנגליה בבית חילוני, גדל בוונצואלה, למד בארצות הברית

ולא ממש התעניין במוצאו האתני-יהודי. "המפגש עם הרב שנגררתי אליו, ממש באופן מילולי, על ידי זוג חברים - היה חוויה מדהימה", הוא מספר. "הופנטתי. התחלתי ללמוד יותר על שורשיי היהודים, ובסופו של דבר גם חזרתי בתשובה. אבל הרגשתי שבנושא של המיניות משהו חסר שם. זה הפתיע אותי, כי זה אחד הדברים הכי בסיסיים, וכאן היה צריך לגמרי לחפור לעומק, וזה מה שעשיתי.

 

"דרך החשיפה של המקורות העמוקים והחבויים של המיניות היהודית, הבנתי שכל האופן שבו אנחנו תופסים את הזוגיות שלנו, שגוי מיסודו. מין בחברה המערבית הפך למשהו פיזי-טכני. הוליווד הפכה את הסקס האנושי למשהו חייתי, למשהו שהמטרה שלו היא סיפוק מיני נטו. מטרת הסרט היא להחזיר את המקום של המין בין בני זוג למקום של אינטימיות; מין כחוויה רוחנית של 'האחדה', של שניים שהופכים לאחד".

 

קונטרה לשנות השישים: המהפכה המינית הקבלית

אחד הדברים שהפתיעו את אדלר היה לגלות שגם דתיים לא בהכרח מכירים את הרעיונות שהסרט מעלה. "יש לי המון חברים דתיים שפועלים על פי כל הכללים ההלכתיים, אבל הם לא הבינו מה הם עושים בכלל, או מה אמור לצמוח מתוך זה. עשיית דברים בצורה מכאנית לא מאפשרת לראות את היופי ואת המקומות שזה אמור לקחת אותך אליהם. יש רמות שונות בסקס ובאינטימיות שהוא אמור לייצר, והסרט שואף להביא אותו הכי קרוב שאפשר למה שהמיסטיקנים היהודים הגדירו כ'האחדה', לאותו נקודה מינית שבעצם גורמת לנשמות לחצות את גבולות הגוף הטבעיים, ולהתאחד ליצירה אחת של גוף ונפש".

 

"המסר שלי לצופה הוא, אתה יכול להפוך את הנישואים שלך לגמרי. אפשר להיות יותר מאושרים בחדר המיטות אחרי יישום של עקרונות זוגיים מתוך הזוהר. וכפועל יוצא, אם תהיה יותר מחובר לבן הזוג שלך, תוכל לחיות בזוגיות ארוכה ומאושרת. לי ולאשתי זה כבר קרה, ואנחנו רוצים שעוד אנשים יחוו רמה אחרת של חיבור זוגי.

 

"המהפכה המינית של שנות השישים הביאה לעולם בעיקר ערימה של בעיות. אנחנו מניסים להתחיל מהפכה מינית-רוחנית חדשה, שמנסה לתקן את המהפכה ההיא. אם נוכל לייצר תנועה גדולה יותר של אנשים שמבינים מה זה אומר לחיות באינטימיות, זה יעזור לכולם".

 

איך התגובות בפסטיבלים לסרט?

 

"זה מדהים באמת ברמות שלא צפיתי. אנשים צמאים, הם מרגישים שמשהו חסר להם בזוגיות, בחיים והסרט הזה משלים להם חללים. מה שמעניין היה שאת החיבור לעקרונות כולם מרגישים ברמה כזאת או אחרת. בסוף הקרנה ניגש אלי בחור שאמר בכנות: אני לא מאמין באל אבל לקחתי מהסרט רעיונות טובים".

 

  • "המפתח האבוד" בהפקתם של ריקרדו אדלר והרב מניס פרידמן, יוקרן בבכורה ארצית ביום חמישי הבא (18/12) במסגרת פסטיבל הקולנוע היהודי, בסינמטק ירושלים

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: @CineAttico
"אם הציפורים הבינו את הטריק, גם אתם יכולים". הרב מאניס פרידמן בסרט "המפתח האבוד"
צילום: @CineAttico
צילום: @CineAttico
"אלה הגיבורים האמיתיים". משתתפת בסרט
צילום: @CineAttico
מומלצים