שתף קטע נבחר

סוף עצוב לפרשת זכרון יעקב: המשפחה הנרדפת עזבה את העיר

לאחר שבוע של סנקציות, התחייבו הורי ביה"ס לקבל את ילדי משפחת ע' שהופלו על רקע גזעני, כפי שנחשף ב-ynet - ו"זכרון גבריאל" נפתח מחדש. אך הילדים לא הופיעו ללימודים, והמשפחה עזבה את העיר. מקורביהם מדווחים על שבר ואף הצעות כספיות תמורת הגירה. משרד החינוך: רואים את הנהלת "זיכרון גבריאל" אחראית למצב, התראה לפני סגירה נשלחה למוסד

הבריונות ניצחה: משפחת ע', ששני בניה, א' וב', בגילאי גן חובה וכיתה א', הוחרמו במוסדות החינוך של הקהילה החרדית בזיכרון יעקב - נכנעה להתנכלויות ועזבה את ביתה במושבה, זאת בתום ניסיונות שנמשכו כשלושה חודשים וחצי להביא לשילובם בלימודים – ללא הצלחה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בימים האחרונים, לאחר שהרשויות הטילו סנקציות על בית הספר "זיכרון גבריאל" וחייבו אותו לקבל את הילדים, דיווחו מקורבים למשפחה כי גורמים בקהילה החרדית הציעו לה סכומי כסף גבוהים על מנת שתעזוב את המקום, ותוותר על זכות הבנים ללמוד במוסד. אתמול החליטו ההורים להרפות מהמאבק ולהעתיק את מגוריהם לעיר אחרת. עוד לא ברור אם מדובר בעזיבה לצמיתות או במשבר זמני בלבד, אך למקורביהם סיפרו על יאוש ושבר שאחזו בהם בעקבות הפרשה.

 

האפליה בזכרון יעקב:

 

במקביל, התחייבו הורי בית הספר בפני המועצה המקומית זיכרון יעקב, לאפשר קיום סדיר של הלימודים בבית הספר יחד עם שני הילדים. בעקבות כך, התאפשרה פתיחתו מחדש של המוסד, שבשבוע האחרון הושבת על ידי המועצה כתגובה להתנכלויות - אך כאמור א' וב' נעדרים ממנו.

 

משרד החינוך: ממשיכים בהליכי הסגירה

במשרד החינוך הבהירו הבוקר כי הם רואים את הנהלת "זיכרון גבריאל" אחראית למצב, וכי הצהרת ההורים אינה מספקת אותם. בהתאם לכך דבק המשרד בכוונתו להביא לסגירת המוסד, שעליה הכריז בשבוע שעבר, ואתמול אף שיגר למנהל התראה לפני הוצאת צו סגירה.

 

אחד מהורי בית הספר המעורבים בפרשה טען, כי החלטת משפחת ע' לעזוב את ביתה באותו היום שבו התחייבו ההורים במוסד לקבל את ילדיה ללימודים, משקפת "צירוף מקרים מדהים", כלשונו – ותו לא. "אתמול בלילה הלכו להודיע להם שיבואו היום ל'חיידר' עם כולם, ושעושים אחדות – אבל לא מצאו אותם", אמר. "כנראה שהם הרגישו לא בנוח עם המצב".

 

את הסכמת הקהילה להיכנע לדרישת משרד החינוך, שכפה על בית הספר את קבלת התלמידים, הסביר: "לא הייתה ברירה. אנחנו לא עמנואל. הרבנים החליטו שהמסר של המחאה הובהר, וחייבים ללכת בדרכי שלום ולפתוח את בית הספר. זו גם הסיבה שההנהלה משכה את העתירה נגד המועצה שסגרה את המבנה".

 

"זו התנהלות עבריינית"

ראש מועצת זכרון יעקב, אלי אבוטבול, אישר כי קיבל מסמך חתום על ידי הורי התלמידים בבית הספר, ובו התחייבות שלא להמשיך בהחרמת ילדי המשפחה. "למרות זאת התקיימה אמש פגישה במשרדי במועצה בין מנהל בית הספר, הרב ואנשי הקהילה, לבין אנשי משרד החינוך ועובדי המועצה בהם הקב"ט וקצינת הביקור הסדיר - ובה הובהרו הדברים פעם נוספת".

 

מנגד, עו״ד יואב ללום מעמותת "נוער כהלכה", המלווה את מאבקה של משפחת ע', אמר: "ההתנהלות של הגורמים בזיכרון

מוכיחה מי כאן המאפיונר ומי כאן המסכן. שני ילדים שלא חטאו עברו חודשים של התעללות, המשפחה עברה התעללות מתמשכת, פגעו בהורים ובסבא והסבתא בדרכים קשות ומכוערות".

 

"התמונה טרם בהירה כל הצורך, אבל מה שברור הוא שאותם גורמים שילמו לטענת קרובי המשפחה 120 אלף ש״ח למשפחה כדי שתעבור דירה מזכרון, ולא תשבור למוסד את המילה. לפי הבנתי הציגו את הדברים לראש המועצה כאילו ההורים הסכימו. אם זו לא התנהלות עבריינית, איני יודע מהי עבריינות".

 

ללום הוסיף: "אני קורא מכאן למשרד החינוך להמשיך בהליכי הסגירה של מוסד חינוך אשר מקדש הליכים בעייתיים של אפליה וכוחנות, ואני מקווה המשרד יעשה זאת במהירות וביעילות ולא בגרירת רגליים כפי שנהג עד כה".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 • לא שמעתם עליהם: מיליון וחצי לוחמים יהודים מול הנאצים
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שמעון שגיא, עיתון גפן
  אפליה יהדות זכרון יעקב
  צילום: שמעון שגיא, עיתון גפן
  ההורים סיפרו למקורביהם על תחושות של יאוש ושבר
  מומלצים