שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

1,000 דירות חדשות בגוש דן ובבקעת אונו

ועדות התכנון אישרו להפקדה 5 תוכניות בנייה והתחדשות עירונית בקריית אונו, רמת גן, בת ים, בני ברק וגבעתיים. בסך הכל צפויות להתווסף בשנים הקרובות כ-1,035 יחידות דיור חדשות, חלקן יהיו מיועדות לזוגות צעירים

בנייה מסיבית בגוש דן ובבקעת אונו: הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז תל-אביב אישרה היום (ג') להפקדה 5 תוכניות בנייה והתחדשות עירונית בערים קריית אונו, רמת גן, בני ברק, גבעתיים ובת ים. בשלב זה התוכניות הופקדו להתנגדויות הציבור, שיוכל להגיש את הערותיו תוך 60 יום. לאחר מכן תדון הוועדה בהתנגדויות ותאשר אותן באופן סופי, כך שהיזמים יוכלו לקבל היתרי בנייה.

 

 

קריית אונו: 8 מגדלים חדשים עם 600 דירות

התוכנית שאושרה בקריית אונו היא תוכנית פינוי-בינוי שחלה על שטח של כ-45 דונם במתחם בר יהודה בעיר, בסמוך לקניון קריית אונו, בכניסה לעיר ממערב על דרך שלמה המלך. המתחם ממוקם על רחוב לוי אשכול, בין הרחובות יחזקאל מצפון, שטרן מדרום ובר יהודה ממזרח. על ביצוע הפרויקט מופקדת חברת אאורה ישראל ועורך התוכנית הוא אדריכל אהוד זקסנברג.

 

המתחם כולל פינוי של 8 בניינים ותיקים בני 216 יחידות דיור, לצד שיפוץ של מבנה בן 64 יחידות דיור, הממוקם במרכז חזית רחוב לוי אשכול. התוכנית מאפשרת את הריסת 8 המבנים הישנים והקמת 8 מגדלי מגורים חדשים תחתם בגובה של 13-16 קומות עם 617 יחידות דיור, זאת בנוסף לבניין המיועד לשיפוץ. סך כל יחידות הדיור בסיום הפרויקט יעמוד על 681.

 

ממשרד הפנים נמסר כי בהתאם להוראות התוכנית, במטרה ליצור תמהיל דירת מגוון, כ-20% מהיחידות החדשות שייבנו יהיו קטנות בשטח עיקרי כולל של עד 75 מ"ר. כמו כן, 20% מיחידות הדיור יהיו בשטח עיקרי של בין 85-100 מ"ר. במסגרת התוכנית ייבנה חניון תת-קרקעי לתושבי הבניין, שיכלול 150 מקומות חניה ציבוריים. לצד המבנה תוסדר כיכר עירונית. התוכנית כוללת 3.3 דונם לבנייני ציבור ושטח ציבורי פתוח גדול במרכז המתחם.

 

בוועדה המחוזית ציינו היום כי "לתוכנית חשיבות רבה בעיצוב העירוני של רחוב לוי אשכול, המהווה את אחד הרחובות הראשיים בעיר. הרחוב מתוכנן כשדרה מוצלת לרווחת הולכי הרגל ורוכבי האופניים, ובעל חזית מסחרית פעילה לטובת יצירת רחוב שוקק חיים, נטוע, מוצל ונעים להולכי הרגל. שיפוץ הבניין הקיים, ואלמנט הפיתוח במפלס הרחוב שבחזיתו, תורם אף הוא למבט על רחוב לוי אשכול, שכן הוא ממוקם כנקודת ציון אל מול הקניון העירוני".

הדמיית מתחם בר יהודה בקריית אונו (צילום: All in) (צילום: All in)
הדמיית מתחם בר יהודה בקריית אונו(צילום: All in)

ר"ג: במקום 4 בניינים - מגדל עם 200 דירות

ברמת גן, אושרה תוכנית פינוי-בינוי במתחם התמרים, המאפשרת תוספת של 134 יחידות דיור. התוכנית, ששטחה 2.8 דונם, ממוקמת בין הרחובות בן גוריון ממזרח, שדרות התמרים ממערב ורחוב מגדים מדרום. היא מציעה לפנות 4 מבני מגורים ישנים בני 4 קומות הכוללים 64 יחידות דיור, ולבנות במקומם מגדל בן 37 קומות עם 198 יחידות דיור בשטח ממוצע של 95 מ"ר לדירה.

 

במשרד הפנים הבהירו כי במטרה להבטיח תמהיל מגוון של יחידות דיור ולענות לביקושים של האוכלוסיות השונות, קבעה הוועדה המחוזית כי כ-20% מסך היחידות יהיו דירות קטנות בשטח שלא יעלה על 75 מ"ר.

 

מגדל המגורים ימוקם בחלקו המערבי של המתחם ויכלול בנוסף חזית מסחרית הפונה לכיכר עירונית, הגובלת ברחוב בן גוריון בשטח של דונם. הוועדה קבעה כי מתחת לכיכר יוקם חניון ציבורי אשר יהיה בבעלות העירייה, כמענה לצורך בחניות עם התווספות יחידות הדיור. עוד קבעה הוועדה כי בקומת הקרקע של המגדל יוקצה שטח של 250 מ"ר לצרכי ציבור ולשימוש של גני ילדים או מעונות.

 

המגדל המתוכנן מצטרף לשורת מגדלי מגורים המתוכננת לאורך דרך בן גוריון מדרום בתוך מתחם השלישות הראשית ולמגדל מגורים הקיים מצפון. זאת, מתוך מגמה ליצור דופן אורבנית של מגורים לאורך דרך בן גוריון בו עתידה לעבור הרכבת הקלה. יוזמי התוכנית הם חברת אאורה ישראל וכן עו"ד אילן שרקון. עורכי התוכנית הם אדריכלים אייל בלייוייס ולאה שפרבר.

 

לדברי יעקב אטרקצ'י, בעלי אאורה ישראל, החברה צופה כי שני הפרויקטים החדשים ברמת גן ובקריית אונו יניבו הכנסות של למעלה מ-1.1 מיליארד שקל. עלות הקמת הפרויקט בקריית אונו מוערכת ב-690 מיליון שקל וההכנסות הצפויות מוערכות ב-806 מיליון שקל. עלות הקמת הפרויקט ברמת גן עומדת על כ-294 מיליון שקל וההכנסות הצפויות מוערכות ב-345 מיליון שקל.

הדמיית מתחם התמרים ברמת גן (צילום: Fine arch) (צילום: Fine arch)
הדמיית מתחם התמרים ברמת גן(צילום: Fine arch)
 

בני ברק: 100 דירות ליד הר הבנים

בתוך כך, אושרה היום להפקדה תוכנית לתוספת 102 יחידות דיור, מבני ציבור ופיתוח הפארק ושימור רכס הכורכר ציבור במתחם הר הבנים בבני ברק. התוכנית חלה על שטח של כ-20 דונם וממוקמת סביב הר הבנים בעיר, בין רחוב שמעיה ורחוב הלוחמים.

 

התוכנית מציעה להעצים את זכויות הבנייה של מגרשי המגורים במתחם, הגדלת מספר יחידות הדיור והקצאת מגרש לצרכי ציבור והקמת 3 גני ילדים בקומות הקרקע של מבני המגורים - אשר יתנו מענה חלקי למצוקת מבני הציבור באיזור זה בעיר. בסך הכל כוללת התוכנית 102 יחידות דיור בשטח עיקרי של 100 מ"ר, מתוכן 20% דירות קטנות בשטח עיקרי של 63 מ"ר.

 

מהוועדה נמסר כי "לאור מיקומו הגיאוגרפי של ההר בלב העיר, התוכנית כוללת טיפול נופי של נטיעות ברחוב ההיקפי סביב הגבעה, שיקום נופי של הפארק בראש הגבעה וכן הוראות מחייבות לגבי גובה המבנים הסובבים את ההר - באופן שאלו לא יפגעו בתצפית מראש הגבעה לרחבי העיר".

 

כמו כן, במסגרת התוכנית ישומר מקטע של רכס הכורכר ההיסטורי, הכולל מגוון עשיר של צמחייה נדירה, וכן יעוגנו המלצות לפיתוח הגבעה על בסיס הצמחייה הקיימת בכורכר, באופן שיאפשר לייחד אותה כפארק טבע ייחודי בלב המטרופולין. ממשרד הפנים נמסר כי בראש הגבעה מתוכנן פארק לתושבי הסביבה אשר יושב ליד מאגר מים עירוני ונמצא בשלבי הקמה. עורך התוכנית הוא אדריכל עדן בר ממשרד בר לוי אדריכלים ויוזמת התוכנית היא הוועדה המקומית בבני ברק.

הדמיית מתחם הר הבנים בבני ברק (הדמיה: בר לוי אדריכלים) (הדמיה: בר לוי אדריכלים)
הדמיית מתחם הר הבנים בבני ברק(הדמיה: בר לוי אדריכלים)

בת ים: 245 דירות בפינוי-בינוי

בבת ים אושרה תוכנית פינוי-בינוי ברחוב הרצל פינת ז'בוטינסקי, המאפשרת תוספת של 182 יחידות דיור. מדובר בפרויקט הממוקם בצפון-מערב העיר, בצמוד לתוואי הקו האדום המתוכנן של הרכבת הקלה ברחוב הרצל ובסמיכות לתחנת הרכבת הקלה המתוכננת לצומת זה.

 

מטרת התוכנית היא הריסת שני מבני מגורים בני 4 קומות הכוללים 62 דירות, ובניית שני מגדלי מגורים חדשים בגובה 20 קומות, מעל מבנה בן 5 קומות. בסך הכל ייבנו 246 דירות בשטח עיקרי של 22,140 מ"ר. 20% מיחידות הדיור יהיו קטנות, בשטח של עד 63 מ"ר. עוד 36 דירות יהיו מיועדות להשכרה לטווח ארוך. במבנה בן ה-5 קומות יתאפשרו בנוסף למגורים גם מסחר בקומת הקרקע וקומת תעסוקה. כמו כן, קובעת התוכנית כ-1,000 מ"ר שטחים לצורכי ציבור.

 

ממשרד הפנים נמסר כי "הפרויקט צפוי להביא להתחדשות עירונית, הן בזכות החלפת הדירות הישנות בדירות חדשות בבינוי איכותי, והן בזכות עירוב השימושים שייווצר עם שימוש המגורים: חזית מסחרית הפונה לכיכר עירונית ולרחוב הרצל, תעסוקה ושטחי ציבור". עוד מתוכננת כיכר עירונית בשטח של כ-600 מ"ר.

 

הבנייה תהיה בהתאם לתקן ישראלי לבנייה ירוקה. יוזמי התוכנית הם חברת י.ח גרינברג והוועדה המקומית בבת ים. עורך התוכנית הוא אדריכל ברק צפור ממשרד צפור גרשון - צפור ברק אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ.

 

לדברי יוסי בכר, ראש העיר בת ים בפועל, "תוכניות פינוי-בינוי והתחדשות עירונית במסגרת תמ"א 38 בבת ים מהוות בשורה של ממש לעיר, מעניקות לתושבים איכות חיים וביטחון ומאפשרות לנו לשמור על רמת מחירי דיור סבירה. אישור התוכנית בוועדה המחוזית מהווה צעד נוסף בהגשמת החזון שלנו".

הדמיית פרויקט פינוי-בינוי בבת ים (הדמיה באדיבות חברת י.ח גרינברג) (הדמיה באדיבות חברת י.ח גרינברג)
הדמיית פרויקט פינוי-בינוי בבת ים(הדמיה באדיבות חברת י.ח גרינברג)

גבעתיים: התחדשות עירונית וציפוף בנייה

בגבעתיים אושרה תוכנית שתאפשר התחדשות עירונית, תוספת מבני ציבור וציפוף הבנייה בעיר. ממשרד הפנים נמסר כי התוכנית נועדה להעצים את זכויות הבנייה במגרשים הציבוריים בבעלות עיריית גבעתיים להיקף זכויות של עד 275% בנייה עיקריים, עבור מבנים בגובה של עד 6 קומות; וכן להוסיף שימושים למבני הציבור הכוללים מתקני משחקים, גינות ציבורית, רחבות ציבוריות, שבילי הולכי רגל וחניונים ציבוריים.

 

"התוכנית אמורה לתת פתרונות להליך ההתחדשות העירונית המתרחש בעיר גבעתיים", הסבירו בוועדה, "בדרך של פינוי-בינוי וקידום היתרים מכוח תמ"א 38. ציפוף והגדלת אוכלוסיית העיר מחייב להגדיל את היצע מבני הציבור, אך לאור המספר המוגבל של המגרשים בבעלות עירונית - הליך העצמת הזכויות למבני הציבור והגבהתם הוא בלתי נמנע".

 

התוכנית מציעה לאפשר את הקמתם של חניונים ציבוריים עירוניים, אשר ימוקמו במתחם מבני הציבור ברחבי העיר. לדברי משרד הפנים, הקמת החניונים תאפשר לעיריית גבעתיים להתמודד עם מצוקת החניה לאורך רחובות העיר.

 

יצוין כי החודש יתחיל תהליך קידום תוכנית המתאר הכוללת לעיר גבעתיים, בשיתוף פעולה של מחוז תל-אביב במשרד הפנים ועיריית גבעתיים. עורכת התוכנית למבני ציבור היא אדריכלית רותי שרת והיוזם הוא מהנדס עיריית גבעתיים, אדריכל אריאל בלכר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דויטש
קריית אונו. מתיחת פנים משמעותית לעיר
צילום: בני דויטש
מומלצים