שתף קטע נבחר

אירופה הוציאה את חמאס מהרשימה השחורה

בית הדין האירופי לצדק הוציא את הארגון השולט בעזה מרשימת ארגוני הטרור - אבל אפשר לאיחוד לבנות בשלושת החודשים הבאים תיק משפטי נגד חמאס והשאיר על כנן את הסנקציות נגדו. ישראל תסייע באיסוף מידע מודיעיני נגד חמאס. היום יבקשו הפלסטינים ממועצת הביטחון לקבוע תאריך ל"קץ הכיבוש"

חמאס הוצא מהרשימה השחורה של האיחוד האירופי: בית הדין האירופי לצדק בלוקסמבורג ביטל היום (ד') את ההחלטה להשאיר את חמאס ברשימת ארגוני הטרור, אבל הותיר על כנם את הצעדים נגד חמאס לתקופה של שלושה חודשים, או עד סיום הערעור. כבר אתמול העריכו בישראל כי זו תהיה ההחלטה, בנימוק שתהליך ההכרזה על חמאס כארגון טרור בוצע בניגוד לנוהלי האיחוד ולא הוצגו ראיות משפטיות מוצקות בתיק.

 

כתבות נוספות בנושא:

הכרה או וטו: קרי ינסה למשוך זמן עד הבחירות

דיפלומטים: הבחירות פוגעות בתהליך המדיני

 

בחמאס מיהרו להציג את ההחלטה כהישג גדול וחבר הלשכה המדינית של חמאס, עיזת א-רישק, בירך עליה באומרו כי "יש פה תיקון של טעות ושל עוול שנגרם לחמאס שהיא תנועת שחרור לאומית". גם דובר חמאס בעזה, סאמי אבו זוהרי, כינה את ההחלטה "ניצחון גדול לעם הפלסטיני".

 

עם זאת, ההערכה בישראל ובאיחוד האירופי היא שלהחלטה לא תהיה כל השפעה על מעמדו של הארגון באירופה. זאת, עקב ההחלטה להשאיר לאיחוד האירופי פרק זמן של שלושה חודשים לבנות מחדש תיק משפטי עם ראיות שיאפשרו להשאיר את החמאס ברשימה השחורה של ארגוני הטרור.

תהלוכת חמאס לציון 27 שנה להיווסדו. בתנועה בירכו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תהלוכת חמאס לציון 27 שנה להיווסדו. בתנועה בירכו(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

חרף זאת, הדגיש ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "איננו מסתפקים בהסברי האיחוד האירופי על כך שהוצאת חמאס מרשימת ארגוני הטרור היא 'עניין טכני'. נטל ההוכחה מוטל על האיחוד האירופי ואנו מצפים מהם להחזיר לאלתר את חמאס לרשימה שכל אחד מבין שהוא חלק בלתי נפרד ממנה - חמאס הוא ארגון טרור רצחני שמציין באמנה שלו כי מטרתו להשמיד את ישראל".

 

אחרי פרסום ההחלטה נפגש מנכ"ל משרד החוץ נסים בן שטרית עם שגריר האיחוד האירופי בישראל לארס פאבורג-אנדרסן, והביע בפניו את אכזבת ישראל מהחלטת בית הדין. בתגובה, הבהיר השגריר האירופי כי האיחוד אכן מתכוון לפעול בכל דרך כדי להשיב את הארגון לרשימת הטרור, והדגיש כי בפועל אין שינוי במדיניות, לרבות ביחס להקפאת כספי החמאס באירופה.

 

חמאס ניצל תקדים של הנמרים הטמילים

חמאס הוכנס לרשימת הטרור של האיחוד האירופי בשנת 2003 עקב מאמץ דיפלומטי אמריקני-ישראלי. לפני כמה חודשים בית הדין לצדק קיבל החלטה שנוגעת לנמרים הטמילים - ארגון טרור בסרי לנקה שהיה ברשימת הטרור של האיחוד. בית הדין פסל את הכללתו של הארגון בטענה דומה שתהליך הכללתו ברשימה בוצע בניגוד לנהלים ובהיעדר ראיות משפטיות חזקות. אולם, בית הדין השהה את ההחלטה ואפשר למדינות אירופה להגיש בקשה נוספת להכללת הנמרים הטמילים ברשימה.

 

משנודע הדבר לחמאס הוא זיהה הזדמנות לחלץ את עצמו מהרשימה השחורה שמונעת מכל מדינות אירופה לנהל איתו מגעים, ועתר לבית הדין על סמך אותו תקדים של הנמרים הטמילים. מדיווחים שהגיעו לישראל עולה כי כמה מדינות באיחוד שנבהלו מהאפשרות שחמאס, ארגון טרור מובהק, ייצא מהרשימה השחורה החלו באיסוף מידע מודיעיני. סביר שאותן מדינות כבר פנו לישראל וביקשו את עזרתה. בישראל יש מחלקה ייעודית לעניין הזה במשרד החוץ, שמתמחה באיסוף חומר מפליל נגד ארגוני טרור דוגמת חמאס וחיזבאללה.

 

הפלסטינים צפויים לרשום היום נקודת ציון נוספת עם הגשת הצעת החלטה למועצת הביטחון של האו"ם, שמגדירה תאריך יעד ל"סיום הכיבוש הישראלי". שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מליכי

סיפר כי הטיוטה מבוססת ברובה על נוסח צרפתי, "עם תיקונים מהפלסטינים". הוא לא פירט לגבי תוכן הטיוטה, והצהיר רק כי צרפת חזרה בה מכוונתה לדרוש מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית.

 

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית התייחסה אתמול למהלך ואמרה כי ארצות הברית תטיל וטו על כל הצעה ל"קץ הכיבוש" שתעלה להצבעה במועצת הביטחון. היא הבהירה כי האמריקנים לא תמיד הטילו וטו על החלטות הקשורות בישראל והם מוכנים לבחון כל הצעה שתועלה במועצת הביטחון לגופה, "אבל ההתנגדות שלנו היא לקבוע מראש את סיום התהליך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פעילי חמאס. לא מחבלים
צילום: רויטרס
מומלצים