שתף קטע נבחר

זעם: דוגמניות חשופות בבית הכנסת

מול ארון הקודש עם מקהלת חזנים - עלו הדוגמניות על מסלול התצוגה: היכל בית הכנסת "בית אל" בת"א. ברשתות החברתיות - מחאה. רב בית הכנסת טוען כי הדבר נעשה ללא ידיעתו, וינקוט בפעילות משפטית נגד האחראים - אך המעצבת מכחישה: השימוש היה באישור ובתשלום

בית הכנסת "בית אל" בתל אביב עלה לכותרות לפני כשבועיים בגלל "תג מחיר" שביצעו בו מתנגדי חוק הלאום – אבל כתובת הגרפיטי שרוססה אז על הקיר החיצוני מתגמדת אל מול חילול הקודש שהיה ימים ספורים קודם לכן, בהיכל התפילה עצמו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בית הכנסת, המזוהה כאורתודוכסי-ליברלי, אירח תצוגת אופנה, שבמסגרתה צעדו דוגמניות סביב במת הקריאה בתורה, בשעה שכמה חזנים עומדים עליה, כשהם קוראים ושרים קטעי תפילה.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

האירוע שבו הוצגה הקולקציה של המעצבת מילי דהן, נערך בסוף חודש נובמבר, וכעת, עם פרסומן של ביקורות אופנה על הפן המקצועי שלו - הוא מעורר סערה בתקשורת הדתית והחרדית וברשתות החברתיות. בעוד שמצד אנשי המקצוע בתחום האופנה נשמעות ביקורות מהללות על הלוקיישן המקורי והאווירה המיוחדת, בציבור הדתי יש רבים שהדבר פגע ברגשותיהם. אתרים חרדיים הכתירו את האירוע במילים חריפות: "הלם: דוגמניות בלבוש חושפני ביצעו תצוגת אופנה בתוך בית כנסת בתל אביב", נכתב ב"חרדים 10", ו"חצו את כל הגבולות". 

 

צילום: מרינה גולדשטיין

 

רב בית הכנסת, מצדו, טוען כי הדבר נעשה שלא בידיעתו, וכמובן מבלי לקבל את הסכמתו, והודיע כי הוא פועל משפטית נגד האחראים.

 

המעצבת: איש ההפקה קיבל התקף אפילפסיה, ולכן הן עלו חשופות

ארגון רבני "צהר", השותף בהפעלת המקום ושרב הקהילה אריאל קונסטנטין מכהן מטעמו, מסר בתגובה: "אנו מזועזעים מחילול הקודש ומבזיון בית הכנסת המנוגד להלכה. רב בית הכנסת טוען כי פעילות זו נעשתה ללא ידיעתו וללא הסכמתו, והוא נוקט באמצעיים משפטיים כדי למצות את הדין עם האחראיים למעשים הנוראיים הללו".

 

המעצבת: השמלות בתצוגה לא היו חשופות אלא שמרניות. לא הייתה לנו כוונה לפגוע (צילום: מרינה גולדשטיין) (צילום: מרינה גולדשטיין)
המעצבת: השמלות בתצוגה לא היו חשופות אלא שמרניות. לא הייתה לנו כוונה לפגוע

 

המעצבת מילי דהן אמרה ל-ynet כי השימוש בבית הכנסת היה באישור ובכפוף לתשלום, כאשר מנהלי המקום יודעים מה אופי האירוע ומסכימים לו. "הרי לא יעלה על הדעת שפלשנו כולנו למבנה ללא היתר, עם הפקה כזו גדולה. הכוונה – גם שלנו וגם שלהם – הייתה מאוד טובה, לחבר ולהפגיש בין העולמות, ולהראות שיש בגדים אופנתיים וגם צנועים ומכובדים שיכולים להיכנס לבית הכנסת. אני עצמי מבית מסורתי. השמלות בתצוגה לא היו חשופות אלא שמרניות. לאף אחד לא הייתה כוונה לפגוע".

 

 היו צריכות לעלות למסלול עם בגד עליון נוסף, המכסה את גופן החשוף, אך התקף אפילפסיה שאחז באיש הפקה זרע פאניקה מאחורי הקלעים באותן דקות, ושיבש את התוכנית המקורית (צילום: מרינה גולדשטיין) (צילום: מרינה גולדשטיין)
היו צריכות לעלות למסלול עם בגד עליון נוסף, המכסה את גופן החשוף, אך התקף אפילפסיה שאחז באיש הפקה זרע פאניקה מאחורי הקלעים באותן דקות, ושיבש את התוכנית המקורית(צילום: מרינה גולדשטיין)

 

"הכוונה הייתה להאדיר, לעשות משהו טוב", היא מוסיפה. "גם בית הכנסת ראה בזה משהו יפה, ולא חלילה דבר שיכול לפגוע במישהו.

אלה בגדים ברוח הדת.זה לא היה ממקום רע או לא מכבד. חבל שאנשים לוקחים את זה לשם"

 

דהן טוענת כי הסרטון שהופץ מהאירוע, שבו נראות כמה דוגמניות בלבוש שאינו הולם את בית הכנסת, לא משקף את אופי התצוגה. לדבריה, הן היו צריכות לעלות למסלול עם בגד עליון נוסף, המכסה את גופן החשוף, אך התקף אפילפסיה שאחז באיש הפקה זרע פאניקה מאחורי הקלעים באותן דקות, ושיבש את התוכנית המקורית. אחד מאנשי ההלבשה הוזעק לטפל החולה ונמנע ממנו לבצע את תפקידו בתצוגה.

 

סגן השר לשרותי דת, הרב אלי בן דהן, כינה את האירוע "אובדן של כבוד למסורת היהודית", והודיע בעקבות הפרסום כי יתקן תקנות האוסרות "שימוש בבתי כנסת לצרכים שאינם הולמים את קדושת המקום", כדבריו. "מדובר בקהות חושים יהודית ושימוש ציני בבית כנסת", אמר. "מדינה שרומסת את ערכיה, מאפשרת לבזות את בתי הכנסת שלה ואת המקומות המקודשים בה - סופה שלא תישאר יהודית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרינה גולדשטיין
ומה התג מחיר (של השמלה?)
צילום: מרינה גולדשטיין
צילום: בני דויטש
יוזם תקנות שיגבילו שימוש בבית כנסת. סגן השר אלי בן דהן
צילום: בני דויטש
מומלצים