שתף קטע נבחר

תיעוד: רב בית הכנסת צופה בתצוגת האופנה

לאחר שטען כי תצוגת האופנה בבית הכנסת שלו נעשתה שלא בידיעתו והסכמתו, מוכיח תיעוד הווידאו מהתצוגה כי הרב אריאל קונסטנטין עמד בירכתי אולם התפילה כשפניו אל עבר הדוגמניות הצועדות מול ארון הקודש. "צהר": "הוא פעל בכל דרך שרק היה יכול כדי להפסיקה"

ברשתות החברתיות ובאתרי אינטרנט חרדיים הזדעזעו מקיומה של תצוגת אופנה בבית הכנסת "בית אל" בתל אביב , אך כעת מתברר כי רב המקום נתן לכך את אישורו העקרוני - ואף נכח באירוע: לאחר שבצהריים (ד') טען הרב אריאל קונסטנטין כי הדבר נעשה שלא בידיעתו ובלא הסכמתו, מוכיח תיעוד הווידאו מהתצוגה כי הוא עמד בירכתי אולם התפילה (לכל הפחות במהלך חלק מהאירוע), כשפניו ומבטו אל עבר הדוגמניות הצועדות סביב בימת ספר התורה ומול ארון הקודש.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בסביבת הרב אישרו הערב כי האירוע אכן התקיים בהסכמתו, אך הוא הוטעה לחשוב כי הדוגמניות יולבשו בצניעות ההולמת את בית הכנסת. כאשר גילה כי הן חשופות, אמרו, הוא מחה וניסה להפסיק את התצוגה - ללא הצלחה. כהוחכה לכך הם הציגו מסמך שבו הביע את הסכמתו לאירוח האירוע, ובו הוא מבהיר כי התנאי לכך הוא שההפקה תכבד את רוח המקום: "אנחנו שמחים לקדם תצוגת אופנה צנועה בשילוב תכנים יהודיים תוך שמירת קדושת המקום", נכתב במסמך. 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

רב בית הכנסת עצמו סירב להתראיין בנושא, אך בארגון רבני "צהר", שהרב חבר בו, עדכנו בעקבות פרסום התמונות את התגובה שמסרו בשמו בבוקר: "לטענת הרב קונסטנטין תצוגת האופנה המבישה והלא צנועה הזו נעשתה ללא ידיעתו ובוודאי שלא בהסכמתו. כאשר הרב הגיע לבית הכנסת, לאחר שהחלה תצוגת האופנה הזו - הוא פעל בכל דרך שרק היה יכול כדי להפסיקה, ומכל מקום הדברים יתבררו בהליכים משפטיים". 

 

הרב לאו: אסור לעבור על זה בשקט

פרסום קיומה של התצוגה עורר הדים רבים. הרב הראשי לישראל, דוד לאו, השוהה בביקור חיזוק לרגל חג החנוכה בקהילות היהודיות ברוסיה, אמר הערב כי הזדעזע לשמוע על הפגיעה הקשה שהתרחשה בהיכל בית הכנסת "בית אל" שבתל אביב.  

 

צילום: מרינה גולדשטיין

 

"אילו זה היה קורה כאן ברוסיה, או בכל מדינה אחרת - העולם כולו היה מזדעזע", אמר. "אסור לעבור בשקט על פגיעה, רמיסה וזלזול כה נורא, חמור וכואב בבית הכנסת בארץ ישראל". הרב לאו הוסיף כי "בית הכנסת הזה זכור לי מילדותי בתל אביב כמרכז תורה, תפילה וחסד. אקווה כי האחראים עליו יזכרו לשמר זאת".

 

הרב קונסטנטין ברקע (צילום: מרינה גולדשטיין) (צילום: מרינה גולדשטיין)
הרב קונסטנטין ברקע(צילום: מרינה גולדשטיין)

 

בארגון רבני "בית הלל" הביעו צער על "תצוגת האופנה האומללה שהתרחשה בבית כנסת בתל אביב", לדבריהם – "למרות מאמציו של רב בית הכנסת למנוע זאת".

 

"תצוגות אופנה הן תרבות זרה ליהדות", מסרו, "ויש לגנות החפצת נשים בכל מקום ובכל הקשר. בתוך בית כנסת, מקום הקדושה והיראה, זאת לא פחות מתועבה. ימי החנוכה הם העונה שיש להתגאות במסורת היהודית הנפלאה; ובוודאי לא להכניס לתוך ההיכל את הרכיבים הבזויים ביותר של התרבות הסובבת אותנו".

 

המעצבת: הייתה לנו כוונה טובה

בית הכנסת "בית אל" בתל אביב המזוהה כאורתודוכסי-ליברלי, עלה לכותרות לפני כשבועיים בגלל "תג מחיר" שביצעו בו מתנגדי חוק הלאום. בסוף חודש נובמבר אירח תצוגת אופנה, שבמסגרתה צעדו דוגמניות סביב במת הקריאה בתורה, בשעה שכמה חזנים עומדים עליה, כשהם קוראים ושרים קטעי תפילה. עם פרסומן של ביקורות אופנה על הפן המקצועי שלו - הוא עורר סערה בתקשורת הדתית והחרדית וברשתות החברתיות.

 

ההסכם: "אנחנו שמחים לקדם תצוגת אופנה צנועה בשילוב תכנים יהודיים תוך שמירת קדושת המקום" ()
ההסכם: "אנחנו שמחים לקדם תצוגת אופנה צנועה בשילוב תכנים יהודיים תוך שמירת קדושת המקום"

 

אתרים חרדיים הכתירו את האירוע במילים חריפות: "הלם: דוגמניות בלבוש חושפני ביצעו תצוגת אופנה בתוך בית כנסת בתל אביב", נכתב ב"חרדים 10", ו"חצו את כל הגבולות".

 

המעצבת מילי דהן אמרה ל-ynet כי השימוש בבית הכנסת היה באישור ובכפוף לתשלום, כאשר מנהלי המקום יודעים מה אופי האירוע ומסכימים לו, וטענה כי הסרטון שהופץ מהאירוע, שבו נראות כמה דוגמניות בלבוש שאינו הולם את בית הכנסת, לא משקף את אופי התצוגה. לדבריה, הן היו צריכות לעלות למסלול עם בגד עליון נוסף, המכסה את גופן החשוף, אך התקף אפילפסיה שאחז באיש הפקה זרע פאניקה מאחורי הקלעים באותן דקות, ושיבש את התוכנית המקורית. אחד מאנשי ההלבשה הוזעק לטפל החולה ונמנע ממנו לבצע את תפקידו בתצוגה.

 

"הכוונה – גם שלנו וגם שלהם – הייתה מאוד טובה", אמרה. "לחבר ולהפגיש בין העולמות, ולהראות שיש בגדים אופנתיים וגם צנועים ומכובדים שיכולים להיכנס לבית הכנסת. אני עצמי מבית מסורתי. השמלות בתצוגה לא היו חשופות אלא שמרניות. לאף אחד לא הייתה כוונה לפגוע".

 

בתגובה לפרסום הבהיר סגן השר לשרותי דת, הרב אלי בן דהן, כי יתקן תקנות האוסרות "שימוש בבתי כנסת לצרכים שאינם הולמים את קדושת המקום", כדבריו. "מדינה שרומסת את ערכיה, מאפשרת לבזות את בתי הכנסת שלה ואת המקומות המקודשים בה - סופה שלא תישאר יהודית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרינה גולדשטיין
"תרבות זרה ליהדות". מתוך התצוגה
צילום: מרינה גולדשטיין
צילום: אוהד צויגנברג
מזועזע. הרב דוד לאו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים