שתף קטע נבחר

מפגן ההתנשאות של "שישי ישראלי"

בשישי הישראלי של המשפחה הדתית הילדים מנומסים, אבא עושה קידוש - וכולם מתעניינים איש ברעהו. בשבת החילונית ההורים שקועים בסמארטפונים, הילדים זורקים קורנפלקס איש על רעהו - וכולם רבים על השלט. נשמע מוכר? מה, לא? כך חברו להן שפע של כוונות טובות, עם שפע של דעות קדומות

דמו בלבכם ערב שבת במשפחה חילונית: הילדים אוכלים קורנפלקס ורבים על החלב, מפרקים את המקלדת כשההורים שקועים בסמארטפונים, מתקוטטים על השלט. בוקה ומבולקה, איש לנפשו, המשפחתיות נעדרת - וכולם נעזבים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הצלחתם? אין צורך, עמותת "שישי ישראלי" עשתה את זה בשבילכם, והעלתה קמפיין יוטיוב ובו מוצג כל הסצינות המוזכרות לעיל. המסר - כך לא נראית שבת של אדם יהודי! כך נראית שבת חי-לו-נית! בשישי הישראלי של האדם הדתי עושים קידוש, יושבים סביב שולחן בחולצות לבנות, ומתעניינים איש ברעהו. בשבת החילונית, רחמנא לצלן – קורנפלקס, סמארטפונים, שלט (שבצו את הפתיח).

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

נתחיל בגילוי מרעיש: גם בבתים דתיים שבהם יש ילדים, עפות קציצות באוויר, אורז נשפך ליד כיסא התינוק (וההורים קמים לנקות ולנגב), ופרשת השבוע נקטעת מידי פעם בצווחות "תגידו לו".

 

נמשיך בגילוי מרעיש: משפחות רבות חילוניות ומסורתיות, מציינות את ערב שבת בקידוש וארוחה חגיגית משותפת. הן אמנם לא קוראות לה "סעודת שבת", אלא "ארוחת שישי" - אבל היא בהחלט מוסד שעליו מתרפקים חיילים שנשארו בבסיס, ויום שבו מגיעים להורים לסעודה משפחתית. כן, גם חילונים רואים בערב הזה זמן אינטימי-משפחתי לכל דבר.  

 

 

אין ספק שמטרת "שישי ישראלי" היא לרומם את השבת, להעניק לה תוכן יהודי מסורתי, ולקדש את המשפחתיות. אז כיצד חברו להן כוונות טובות עם דעות קדומות נוראיות, וקורטוב של התנשאות לא מודעת? מדוע הדרך להשגת המטרות הטובות והראויות, צריכה לעבור בשלילת השבת של האחר - ועוד דרך תיאור כל כך מביך ודל, שאין לו הרבה עם המציאות?

 

העגלה הריקה, גרסת השבת הישראלית

הראייה הדתית את החילוניות כאופציה ריקה, נעדרת תוכן, הזקוקה לתרומה תרבותית מהצד הדתי - היא ראייה שגויה, שאיננה משרתת את המטרה היפה אליה שאפו אנשי "שישי ישראלי". הציבור החילוני יודע למלא יפה מאוד את השבתות שלו: ביקור במוזיאון, בשמורת טבע, קמפינג משפחתי – כל אלה אופציות מגבשות ומלכדות וערכיות לא פחות מישיבה משותפת סביב השולחן.

 

רק ככה נראית שבת, אלא מה? (צילום: מתוך הקמפיין) ()
רק ככה נראית שבת, אלא מה? (צילום: מתוך הקמפיין)

 

מי שרוצה להעלות את קרנה של השבת הדתית, צריך לוותר מראש. אי אפשר לשכנע אדם חילוני – וגם אין צורך לבקש ממנו לנהל את השבת שלו כפי שאתה מנהל אותה. אין אמירה שנואה יותר - גם אם באה בכוונות טהורות - מאשר "למה שלא תעשו שבת אצלנו".

 

ואם ממש מוכרחים לשכנע, אז לפחות ממקום מכבד: חילונים יודעים למלא את השבת שלהם בתכנים מעניינים, ולאחד את המשפחה. אנחנו הדתיים לא מתיימרים לחשוב שכיפות לבנות וחולצה מגוהצת הופכים הורים עסוקים וילדים היפראקטיביים למלאכי שרת למשך 25 שעות, מה שכן, לא כדאי לכם לוותר על הקידוש, על פרשת השבוע ועל לימוד מקורות - כי זה שלכם בדיוק כמו שזה שלנו. כי זה נכס צאן ברזל של יהודי באשר הוא. ולכבודה של השבת, שווה להשתמש באוצר הבלום הזה, שאתם הבעלים שלו לא פחות מאשר אנחנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כי מה עוד עושים חילונים בערב שבת?
צילום: רונן שטלצר
עינת ברזילי
צילום: רונן שטלצר
מומלצים