שתף קטע נבחר

הקומיקאי היהודי שנלחם בקק"ל

איבור דמבינה, קומיקאי יהודי פופולארי ובעל מועדון מצליח בלונדון, הכריז כי יחרים אמנים שהשתתפו באירוע התרמה למען קק"ל, וכינה אותו "ארגון גזעני". אמנים בתגובה: "מוזר שאין לו בעיה להתפרנס מציבור פרו-ישראלי שמגיע למועדון שלו". דמבינה: "קק"ל הוא גוף שמפלה פלסטינים בצורה בוטה"

סטנדאפיסט בריטי-יהודי נגד קק"ל: איבור דמבינה, קומיקאי בריטי פופולארי בעל דעות אנטי-ישראליות, הודיע כי לא יאפשר לסטנדאפיסטים יהודים שהשתתפו באירוע התרמה למען הקרן הקיימת לישראל, להופיע במועדון שלו, "המפסטד קומדי קלאב".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

דמבינה, אמן בריטי נחשב, הודיע לקומיקאים היהודים המתארחים אצלו להופעות במועדון הנמצא בשכונת קמדן שבלונדון, כי יש לראות את קק"ל באותה הדרך שבה רואים ארגונים לאומניים בריטיים, כמו המפלגה הלאומית הבריטית (BNP) - וכינה אותו "ארגון גזעני".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

יו"ר קרן הצדקה המקומי של קק"ל בבריטניה, שמוליק חייק, הגדיר את דבריו של דמבינה "הכרזה חולנית ביותר".

 

קומיקאים: הוא צבוע

סכסוך פרץ בין קומיקאים יהודים בבריטניה לאחר שדמבינה הודיע לאמנים שהופיעו בערב התרמה למען הקק"ל בחודש שעבר, כי לא יאפשר להם לעלות על במת המועדון שבבעלותו, ואף יודחו מהמופע הפופולארי שהוא מקיים מדי שנה לקראת חג המולד, כפי שמדווח "האינדיפנדט" הבריטי.

 

"הזדמנות להראות שלא כל היהודים נגררים אחרי הפרופגנדה שראשי הקהילות היהודיות שלהם מאכילים אותם". איבור דמבינה ()
"הזדמנות להראות שלא כל היהודים נגררים אחרי הפרופגנדה שראשי הקהילות היהודיות שלהם מאכילים אותם". איבור דמבינה

 

הקומיקאים שנפגעו מהכרזותיו של דמבינה לא נשארו חייבים, והאשימו אותו בחוסר עקביות. הקומיקאים סטיב ג'יימסון ומארק מאייר, ציינו כי "בעוד שהוא יוצא נגד מעשים פרו-ישראלים, אין לו בעיה להתפרנס מציבור פרו-ישראלי שמגיע למועדון שלו". מאייר שהופיע במועדון באופן קבוע, אינו נכלל עוד ברשימת הפרפורמרים.

 

אתר חדשות הבמה הבריטי Chortle מציין כי הקומיקאים המוּדרים כינו את דמבינה "בריון", וטענו כי הוא נוהג באופן מאיים. "אני מכיר את איבור כבר עשרים שנה", אמר ג'יימסון. "היינו חברים והוא לימד אותי הרבה, אז חבל שזה הגיע לידי כך. אני יודע שזו עמדתו הפוליטית, ואני מכבד אותה - אך אני מצפה שגם הוא יכבד אותי. אחרי מספר לילות של מחשבה, אני רק יכול למסור לו: 'אתה בריון ואתה מנסה להלך עלי אימים'".

 

הוא הוסיף כי מדובר בצביעות, וציין שהוא מצפה מדמבינה לתלות שלט במועדון שלו, המבהיר כי אנשי קק"ל לא יתקבלו בו בברכה. "הוא הרי לא יעשה את זה, כי הדבר עלול לפגוע ברווחים שלו", אמר באירוניה.

 

קק"ל: אמירות חולניות

ג'יימסון ומאייר לא לבד. גם אהרון בנט, קומיקאי נוסף שמצא עצמו נפגע מהחרם של

דמבינה, אמר כי "הדבר שהכי מרגיז אותי זה שהוא לא חושף בפני הקהל שלו את עמדותיו. אולי הוא צריך לשאול את כל מי שמגיע ל'המפסטד קומדי קלאב' מהן עמדותיו, ואז להחליט אם זה בסדר שהם יישארו".

 

ה-Chortle עצמו הגדיר את קק"ל: "ארגון לרכישת אדמות פלסטיניות לטובת התיישבות יהודית בלבד", וציין בהסתייגות כי "לאחר הסתבכות עם חוקים למניעת אפליה, הוא מאפשר גם ללא יהודים לרכוש אדמות" – הצדקה להצהרותיו השנויות במחלוקת של הקומיקאי היהודי.

 

יו"ר קרן הצדקה של קק"ל הבריטית, שמואל חייק, לא נשאר חייב: "הערותיו של דמבינה, באופן אירוני, הן האמירה הקומית ביותר שלו עד כה", מדווח "ה"ג'ואיש ניוז". "לשים אותנו באותה קטגוריה עם ה-BNP באמצעות הגדרה שלנו כאירגון גזעני, זה דבר חולני ביותר".

 

חייק הוסיף כי מטרתה של קק"ל היא "להעשיר את חייהם של תושבי הנגב בישראל, שם יש לאוכלוסייה צורך בסיוע רב, ללא קשר למוצאם האתני ואמונתם. איש לא מוצא את הפעילות של דמבינה משעשעת, ופחות מכולם, הבדואים המתגוררים ברהט, שלאחרונה קיבלנו מאיתנו מיקלטים ניידים לטובת הגנה מפני התקפות טילים מרצועת עזה".

 

דמבינה: אני נגד גזענות מכל סוג

בתגובה לסערה שחולל אמר דמבינה כי "תמיד הייתה במועדון מדיניות של אי תמיכה בארגונים גזעניים. אני רואה בקק"ל גוף שמפלה פלסטינים בצורה בוטה, ואני מאמין שקיימות לא מעט ראיות לכך".

 

הוא הוסיף כי "כמו שיש קומיקאים יהודים שלא אוהבים את המדיניות הזו - ישנם אחרים שאוהבים ואף באים לתמוך. כוחו של 'המפסטד קומדי קלאב', טמון בכך שהקהל שלי תמיד הכיל אנשים מכל הזרמים, וביניהם גם דתיים - כמו גם מגוון רחב של דעות פוליטיות. הקהל הרחב יודע את עמדותיי, ואת התנגדותי רבת השנים לגזענות. זו רק אחת הסיבות לכך שיהודים ולא יהודים מכל מוצא אתני, מתקבלים במועדון שלי בברכה כבר 20 שנה".

 

על אף הביקורת המוטחת בו על הסתרת דעותיו, זו אינה הפעם הראשונה שבה יוצא הקומיקאי הבריטי באמירות קשות נגד ישראל. במסגרת מופע מחווה לרגל ביקורו של חבר פרלמנט בריטי ברצועת עזה, ציין בראיון כי זו הייתה הזדמנות עבורו להראות שלא כל היהודים "נגררים אחרי הפרופגנדה", כהגדרתו, "שראשי הקהילות היהודיות שלהם מאכילים אותם".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמירות קשות נגד ישראל. איבור דמבינה
מומלצים