שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרסום ראשון: יצחק לאור לא יקבל את פרס לנדאו

  לאחר המחאה ברשת והתפרקותה של ועדת לנדאו בעקבות התפטרותה של חברת הוועדה גילית חומסקי, דירקטוריון הוועדה החליט הבוקר סופית כי פרס לנדאו לשנת 2014 בתחום השירה לא יוענק לסופר והמשורר יצחק לאור

  הדירקטוריון קבע: פרס לנדאו לשנת 2014 לא יינתן לסופר והמשורר יצחק לאור. לאחר מחאה מסיבית ברשת, תגובות זועמות - לכאן ולכאן - של אנשי תקשורת ותרבות והתפטרותה של חברת הוועדה, גילית חומסקי אתמול, ההחלטה למי יוענק פרס לנדאו היוקרתי לשנת 2014 בתחום ספרות והשירה הועברה לדירקטוריון ועדת הפרס והנ"ל החליט, לאחר דיון ארוך שנערך הבוקר (ב'), כי הפרס לא יוענק ללאור.

   

  לאור החלטה זו, בטקס, שייערך ביום חמישי הקרוב ה-25 בדצמבר, לא יוענק כלל פרס בתחום השירה.

   

  המחאה נגד הענקת הפרס ללאור החלה ברשת בעקבות האשמות נגד הסופר והמשורר על כך שביצע, לכאורה, הטרדות מיניות, מילוליות ופיזיות, במשך שנים רבות. בשנת 2010 אף הוגשה תלונה למשטרה נגד לאור, אולם לא נחקרה בשל הגבלות חוק ההתיישנות. לאור טען כי מדובר ב"עלילת דם" נגדו ובעקבות כך הועלו כלפיו טענות מאנשי תקשורת שונים.

   

  בנובמבר השנה העלתה חומסקי פוסט בעמוד הפייסבוק שלה בו סיפרה כי ההחלטה לבחור בלאור נכפתה עליה, לאחר ששני השופטים הנוספים בוועדה - המתרגם עמינדב דיקמן ואת המשורר והעורך יהושע סימון - בחרו פה אחד בלאור כמועמד המתאים. חומסקי זכתה לתגובות נזעמות, מחד, על הצהרתה, אך רבים גם תמכו בה על כך.

   

  לאור התגובות הרבות והמחאה ברשת החליטה הוועדה בשבוע שעבר לחזור בה - באופן זמני - מההחלטה להעניק את הפרס לסופר לאור ההאשמות, לכאורה, על הטרדות מיניות. יחד עם זאת, הוועדה הודיעה אז כי ההחלטה אינה סופית וכי תשוב ותדון בנושא מחדש לאור חומר נוסף שקיבלה בנושא.

   

  טרם ההתכנסות המחודשת הודיעו שני השופטים האחרים, דיקמן וסימון, כי ידבקו בהחלטתם להעניק ללאור את הפרס, ולכן הודיעה חומסקי כי היא מתפטרת מהוועדה. יחד עם זאת, גורם המעורה בפרטים הסביר כי התקנון קובע כי ההחלטה הסופית צריכה להתקבל ברוב, מאחר ופרישתה של חומסקי מותירה רק שני שופטים שאינם יכולים להוות רוב, הוועדה התפרקה. בשל כך, חזרה ההחלטה אל הדירקטוריון שהתכנס שוב הבוקר ונתן את החלטתו הסופית.

   

  פרסי מפעל הפיס לאמנויות הבמה ולמדעים ומחקר ע"ש לנדאו מוענקים מדי שנה, החל משנת 2000, בתחומי האמנות, המחקר והמדע בישראל. החל משנת 2013 נכללים בין הזוכים גם יוצרים מתחום הציור והשירה. הפרסים היוקרתיים מוענקים ב-11 קטגוריות, כשבכל שנה נקבעים תחומים שונים. בכל תחום ישנו זוכה יחיד שעליו להיות אזרח ישראל, שחי ופועל בארץ ואשר זכה להכרה בינלאומית. גובה הפרס לזוכה מתעדכן מעת לעת ועומד כיום על 100,000 שקלים.

   

  טענות רבות עלו בעד ונגד הענקת הפרס ללאור - מחד, נטען כי התלונות שהוגשו נגד לאור, לכאורה,

  מספיקות על מנת לבטל את קבלת הפרס. מאידך, מאחר ולא נפתחה חקירה בנושא לאור חוק ההתיישנות, וכן העובדה שוועדת לנדאו אינה מהווה וועדה משפטית אלא בוחנת את הענקת הפרס על פי פועלם האמנותי של המתמודדים - יש להישאר עם הבחירה המקורית ולהעניק את הפרס ללאור.

   

  טקס הענקת הפרס ייערך ביום חמישי הקרוב, 25 בדצמבר, במרכז "נא לגעת" ביפו. זוכים נוספים בפרס לנדאו לאמנויות הם: איתמר ארז בתחום מוזיקת ג'ז. אירה ברטמן בתחום המוזיקה הקלאסית. שלמה וישינסקי בתחום התיאטרון. נבט יצחק בתחום אמנות חזותית - וידאו ארט, ומוטי לרנר בתחום הקולנוע והטלוויזיה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עופר עמרם
  יצחק לאור
  צילום: עופר עמרם
  צילום: שמעון ברדוגו
  גילית חומסקי
  צילום: שמעון ברדוגו
  לאתר ההטבות
  מומלצים