שתף קטע נבחר

מחאה חילונית: קמפיין הקידוש מעליב ומרחיק

הסרטון שבו נראית משפחה חילונית לא מתפקדת מול משפחה דתית רגועה וחייכנית - צובר מחאה מטעם ארגונים לחופש דת וברשתות החברתיות: "הקמפיין מציג את החילונים כעגלה ריקה ונטולת ערכים". עמותת "שישי ישראלי": "המטרה - לקרב לבבות בתוך החברה הישראלית"

מי מפחד מקידוש בשבת? מסע הסברה המעודד את קיום המנהג המסורתי של יום שישי בערב מעורר מחאה חילונית מטעם ארגוני חופש-דת וברשתות החברתיות. במוקד: סרטון המבטא בוז כלפי משפחות אשר אינן מציינות "נכון" את היום האחרון בשבוע. התגובות: "אל תתנו לנו ציונים" ו"זה כמו מבצע תפילין של חב"ד".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בימים האחרונים השיקה עמותת "שישי ישראלי" את הקמפיין בשלטי חוצות ענקיים, פעילות פייסבוק ענפה, פרסום בערוצי הטלוויזיה ועוד, ובו היא קוראת לציבור לערוך קידוש וסעודה משפחתית בליל שבת, כפי המסורת היהודית.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

את עיקר המחלוקת עורר סרטון, המציג באור שלילי משפחה שבה הילדים אוכלים ארוחה דלה בערב שישי - וחופשיים לשחק או לריב ביניהם, כאשר ההורים מסתגרים בחדר השינה או מרותקים לטלפון הנייד, ולעומתה נראית משפחה (אולי אותה המשפחה) שבחרה להתקבץ סביב שולחן השבת בבגדים חגיגיים וכיפות. 

 

על זה יצא הקצף

 

קריין הפרסומת מציג שאלה רטורית: "איזה שישי הייתם רוצים שהילדים שלכם יזכרו?" ומיד קובע: "קידוש – מסורת של שישי ישראלי". באתר העמותה ניתן למצוא מדריך למקדש ואת נוסח הברכה, ובדף הפייסבוק – את זמני כניסת ויציאת השבת.

 

"הם מקדמים את ההיפך הגמור"

אף שיוזמי הקמפיין הדגישו כי "שישי ישראלי" היא התאגדות של אנשי עסקים חילונים, אשר מבקשים רק "לקרב לבבות בתוך החברה הישראלית",

הם הצליחו להקים עליהם מתנגדים - בעיקר מפעילי חופש דת שנעלבו.

 

מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", מיקי גיצין, אמר ל-ynet כי מדובר ב"עוד אחד מאותם קמפיינים ציבוריים, שבשם האחדות והישראליות מנסה לקדם אחידות ושמרנות - במקום לחגוג את הגיוון והשונות שיש בחברה הישראלית".

 

"זכותו של כל אחד לפרסם מה שהוא רוצה", הדגיש גיצין, אך העיר כי "הקמפיין בוחר לחלק ציונים: מיהו ישראלי טוב ומיהו ישראלי רע, ומציג את החילונים כ'עגלה ריקה ונטולת ערכים' ממשפחות מפורקות, אל מול עושי הקידוש האורתודוקסי שמייצגים את המשפחה האידיאלית".

 

"אם אותה קבוצה אנונימית שקוראת לעצמה 'שישי ישראלי' רצתה לקדם אחדות ישראלית, היא מקדמת את ההפך הגמור. ובעידן שבו אף אחד לא חושב כבר בצורה דיכוטומית של 'דתיים' ו'חילוניים', היא מחזירה אותנו לפחות עשור אחורה, ויוצרת פילוג, חשדנות וסלידה".

 

 

מחאה ברשת (עיצוב: מתוך עמוד 24/7 - מקדמים את התחבורה הציבורית) (צילום: ישראל חופשית) (צילום: ישראל חופשית)
מחאה ברשת (עיצוב: מתוך עמוד 24/7 - מקדמים את התחבורה הציבורית)

 

הוא סיכם כי "במקום להמשיך בקו הזה, הייתי מציע לאותם בעלי משאבים להציג 'שישי ישראלי' תחת הסיסמה 'חייה ותן לחיות', או לכל הפחות להכיר בעובדה שלכל אחד יש את השבת שלו והחג שלו, והם כולם לגיטימיים באותה המידה".

 

"כמו מבצע תפילין"

מנכ"ל עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון), אורי רגב, טען כי "ההטפה לערוך קידוש מעליבה את הציבור החילוני ובחירותיו, ומזכירה את מבצעי התפילין והדלקת הנרות של חב"ד". לדבריו, "לא זו הדרך לקדם יעד ראוי כמו חיזוק חוויית השבת".

 

מתוך המחאה ברשת (אופיר סופר) (אופיר סופר)
מתוך המחאה ברשת(אופיר סופר)

 

"אם יוזמי הקמפיין רוצים באמת להציל ולקדם את היפה שבמורשת היהודית, עדיף שישקיעו בקידום חופש הדת", הוסיף רגב. "כידוע אין דבר שמשניא את היהדות ומרחיק ממנה יותר מהכפייה. רק באווירה של פלורליזם אמיתי, נוסח 'אלף פרחים יפרחו', תפרח גם היהדות".

 

משפחות חילוניות רבות על השלט. מתוך הקמפיין  ()
משפחות חילוניות רבות על השלט. מתוך הקמפיין

 

בעמותת "שישי ישראלי", מצדם, הבהירו בפרסומים כי הקידוש הוא "מסורת ישראלית מובהקת", ומטרת הפעילות (ההתנדבותית) של אנשי העסקים המרכיבים אותה, היא העלאה מחדש אל סדר היום את נושא ארוחת שישי, ש"במשך השנים הולך ומתמסמס".

 

הרב גלעד קריב בפייסבוק: "מה עם שישי שיש בו כדורגל וקידוש אבל גם נסיעה אחר כך לבית של חברים - זה לא שישי ישראלי?!" ()
הרב גלעד קריב בפייסבוק: "מה עם שישי שיש בו כדורגל וקידוש אבל גם נסיעה אחר כך לבית של חברים - זה לא שישי ישראלי?!"

 

"בישראל 2014, חוסר כבוד כלפי הזולת הוא עניין של נורמה, לצערנו", נכתב באתר האינטרנט ובדף הפייסבוק, ולכן פועלת

העמותה "לקרב לבבות בתוך החברה הישראלית ולשים דגש על חיזוק ערך המשפחתיות והאחדות".

 

"יש הרבה נושאים חיוביים אשר מאחדים את העם, כגון יום העצמאות וחגי ישראל. אנו מאמינים שאחדות העם מתחילה באחדות המשפחה, ואחדות המשפחה מתחילה סביב השולחן - שם ניתן לשוחח בנחת ולהעמיק את הקשר המשפחתי".

 

"בעמותה מאמינים שאם פעם בשבוע כל משפחה ישראלית תשב ביחד ותחזק את הקשר הפנימי שבה באווירה של כבוד הדדי, זה יכול לעשות שינוי אדיר בחברה הישראלית כולה".

 

<< היכנסו: כל מה שרציתם לדעת על חנוכה - בעמוד המיוחד לחג >>

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שינסו קמפיין של חיה ותן לחיות" (צילום: מתוך הסרטון)
מומלצים