שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  דאעש לפני עוני. עובדה

  איתי אנגל נכנס לטריטוריה הנשלטת על ידי משספי הגרונות, כדי להביא ב"עובדה" סיפור כמו שרק הוא מסוגל - על מלחמה בין טובות לרעים. חדשות 2 הקדימו אותו ובחרו לדבר גם כן על דאעש. דו"ח העוני יחכה

  בניגוד אלינו, "עובדה" לא מספרת אף פעם סיפורים במושגים של שחור ולבן. הרעים והטובים הוא ביטוי שמתאים יותר לג'ורג' בוש הבן, פחות לאילנה דיין. למרות זאת, את הסרט של איתי אנגל מסוריה פתחה דיין במילים אלו: "איתי אנגל מביא לראשונה תיעוד יוצא דופן של המלחמה בין הטובים לרעים".

   

  טורים נוספים:

  שמישהו יעדכן לדרעי גרסה

  המציאות של פולישוק ואלי ישי

  חדשות הילדים: רמטכ"ל חדש וברבי שמנה

   

  אנגל הוא אמנם העיתונאי הישראלי הראשון המדווח מתוך האזור הנשלט בידי דאעש, אבל עיתונאים זרים כבר היו שם וגם שילמו בראשם על הסיקור. אחד מהם חברו של אנגל, ג'יימס פולי, שהיה המערבי הראשון שראשו נערף. VICE News שידרו לאחרונה סרט שתיעד מקרוב את ההשתלטות של דאעש ושליטתה בשטחים שכבשה באכזריות רבה. 

   

  כבר חשבנו שראינו איך זה נראה מבפנים, אבל אנגל הוא סטורי טלר. יש לו סגנון משלו, ובמגבלות הסכנה והשמירה על הצוואר, הוא מספר את סיפורן של הלוחמות הכורדיות, ובראשן המפקדת מדיה. "הם נלחמות טוב יותר מגברים, הן מורות טובות", אומר לו צ'מיל לוחם הגרילה, "דאעש לא יכולים לעמוד בפניהן, הם בורחים מהנשים שלנו". בעצם, זו המלחמה בין הטובות לבין הרעים.

   

  הכתבה של אנגל. סיפורן של הלוחמות הכורדיות ()
  הכתבה של אנגל. סיפורן של הלוחמות הכורדיות
   

  מדיה, מרשימה ואינטליגנטית, מנתחת את ארגון דאעש כאילו היתה פרופיילרית באמ"ן. לוחם דאעש שבוי מספר למצלמה על החשש להיהרג בידי נשים - מוות שיבטל את תענוגות המוות עם הבתולות והחאפלה. אחד הרגעים המרתקים בסרט הוא תיעוד של קרב שבו נשמעות צעקות הקולולו של הלוחמות הכורדיות ברגע ההסתערות. כך הן מרתיעות את הלוחמים האכזריים בעולם. לוחמת צעירה מספרת לאנגל סביב המדורה שהיא נלחמת עבור הנשים בעולם על קדושת החיים מול אנשים שמקדשים את המוות. נשמע מוכר?

   

  והיו גם לוחמי דאעש. מיישרים מבט למצלמה של אנגל. בלי זקנים וחזות פנאטית הם נראו נורמליים. עד שפתחו את הפה. רגע טלוויזיוני יוצא דופן היה כשאנגל הרכיב את המיקרופון על דש הסווטשירט של קבוצת ארסנל האנגלית שלבש לוחם דאעש. וזה סיפר לו על גרונות ששחט במו ידיו עם סכין קהה, בכוונה כדי לייסר את הנערף.

   

  לאנגל יש ביצים מברזל, זו עובדה. העיתונאי עם הצוואר הארוך מתגרה בגורל ונכנס לטריטוריה הנשלטת על ידי חובבי שיסוף גרונות, כדי להביא סיפור כמו שרק הוא מסוגל. ברדיוס של קילומטרים, אין עיתונאי שמסוגל לעשות זאת חוץ ממנו.

   

  לוחם דאעש. מדבר על ייסורים בחולצה של ארסנל ()
  לוחם דאעש. מדבר על ייסורים בחולצה של ארסנל
   

   

  שנעבור לדו"ח העוני?

  שתי אסכולות הציגו לנו אתמול מהדורות החדשות של 2 ו-10: מצד אחד המהדורה המרכזית של ערוץ 2, ששוב קיבלה טיפ ממקור מדיני בכיר והעדיפה לפתוח עם הממונה

  על ההגבלים ששוקל לפרק את מונופול הגז של תשובה, מצד שני חדשות 10 שהלכו בכל הכוח על סיפור היום - שלא ממש נעים לממשלה בירושלים - דו"ח העוני האלנטרנטיבי שהציב מראה שחורה מול הציבור הישראלי וקברניטיו. חלפו ארבע דקות, ובזמן שאצל תמר איש שלום (שפתחה את המהדורה עם פתיח מושלם) הימין רב מכות עם הנשיא לשעבר, אצל יונית לוי העניקו לציבור הוזלה במחירי החשמל.

   

  שנעבור לדו"ח העוני? הצרות יחכו עוד קצת. קודם גיא פלג, עם סיפור בלעדי על אזרח ישראלי מנצרת שהצטרף לדאעש ונאסר עליו לחזור לישראל. פלג הוא עיתונאי מצוין שהביא עוד סיפור מעולה. הבעיה נעוצה בהחלטה לשבץ את הסקופ שלו לפני העיסוק בדו"ח העוני. פלג, בצדק, העניק קרדיט לשר הפנים גלעד ארדן. אותו ארדן שהלין יום קודם שהתקשורת עוסקת בעוני בזמן שיורים עלינו. אולי הוא צדק. הנה, דאעש על הגדרות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים