שתף קטע נבחר

תקרית אש והרוג לחמאס בדרום רצועת עזה

התקרית הקשה ביותר מאז סיום "צוק איתן" לפני 4 חודשים: צלף פלסטיני ירה לעבר כוח שאבטח עבודות על הגדר באזור כיסופים. הפלסטינים דיווחו כי ראש יחידת התצפיות המקומית של חמאס נהרג בחילופי האש

צלף פלסטיני ירה הבוקר (יום ד') לעבר כוח צה"ל שאבטח את הגדר בדרום עוטף עזה. הכוחות השיבו אש לעבר מקורות הירי, וחמאס דיווח כי תייסיר סמיירי, ראש יחידת התצפיות המקומית באזור חזאעה של הזרוע הצבאית, נהרג בחילופי האש.

 

האש נפתחה לעבר החיילים מכיוון חירבת חזאעה. מקורות פלסטינים דיווחו על ירי פגז טנק לכיוון חזאעה שבדרום רצועת עזה. חקלאים ביישובי המועצה האזורית אשכול קיבלו הנחיה להפסיק את כל העבודות בסמוך לגדר המערכת. מדובר בתקרית הקשה ביותר מאז מבצע "צוק איתן", שהסתיים לפני ארבעה חודשים.

  

 

אמש התראיין מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב מרדכי לערוץ i24 בשפה הערבית, והזהיר כי ירי רקטות מרצועת עזה ייענה בתגובה וכי פיגוע ייענה בתגובה קשה יותר. דובר צה"ל מסר כי "בתגובה לאש שנפתחה לעבר כוחותינו מזרחית לגדר בדרום רצועת עזה, צה"ל ביצע תקיפות לעבר יעדים רלוונטיים, וכמו כן בוצעה תקיפה אווירית ותקיפה באמצעות טנק".

 

חיילים באזור התקרית, הבוקר (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
חיילים באזור התקרית, הבוקר(צילום: רועי עידן)
שוב לא שקט בשטח (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
שוב לא שקט בשטח(צילום: רועי עידן)
בהמשך לאירוע הירי דיווחו מקורות פלסטינים כי חמאס מפנה את המוצבים והמפקדות הצבאיים שלו מחשש לתקיפה ישראלית. הארגון אף,שיגר איום לעבר ישראל, והזהיר: "ישראל משחקת באש ונושאת באחריות המלאה להשלכות. זכותו של העם הפלסטיני להגן על עצמו".

 

במערכת הביטחון הדגישו בשבועות האחרונים כי חמאס אוכף בשטח את הפסקת האש ואף פועל נגד לוחמים סוררים שירו כמה פעמים מאז סוף המבצע רקטות לעבר ישראל. אמירות אלה מחווירות נוכח העובדה שחמאס הוא זה שביצע את הירי לעבר כוח צה"ל.

 

ירי הרקטות נמשך

בסוף השבוע נשמעה אזעקת צבע אדום בכמה יישובים במועצה האזורית אשכול ואותרה נפילת רקטה. לא היו נפגעים, אך נגרם נזק בשטח חקלאי. הייתה זו הפעם השלישית מאז "צוק איתן" שארגוני טרור מעזה משגרים רקטות לעבר ישראל. בתגובה תקפו מטוסי חיל האוויר שטח אימונים של הזרוע הצבאית של חמאס באזור חאן יונס, בדרום רצועת עזה.הייתה זו התקיפה הראשונה של צה"ל ברצועה מאז סיום "צוק איתן".

 

מפקד החמאס שנהרג, תייסיר סמיירי ()
מפקד החמאס שנהרג, תייסיר סמיירי

גם ב-1 בנובמבר נורתה רקטה מעזה, והיא התפוצצה מזרחית לגדר הגבול בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. מערכות ההתראה זיהו ירי רקטה, אך לא נשמעה אזעקה. איש לא נפגע ולא נגרם נזק.

 

הפסקת האש הופרה לראשונה ב-16 בספטמבר אז התפוצצה רקטה בשטח פתוח סמוך לגדר המערכת במועצה האזורית אשכול. גם במקרה הזה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 

בפעם הראשונה שבה נורתה רקטה לעבר ישראל מאז המבצע עצרו אנשי חמאס את המשגרים, חברים בארגונים סוררים.

חמאס כבר החל בהיערכות לקראת הסבב הצבאי הבא מול ישראל. במסגרת היערכות זו - מלבד שיקום המנהרות ההתקפיות - הוא חידש את ייצור הרקטות מחומרים דואליים המוברחים ממצרים דרך הים ובעיקר דרך מנהרות ההברחה ברפיח. למרות המבצע המתמשך של צבא מצרים בסיני ובגבול עם הרצועה נותרו כמה עשרות מנהרות שעדיין פעילות. 

 

בשבועות האחרונים ביצע חמאס עשרות ניסויי ירי רקטות לעבר הים. כמות הרקטות לכל הטווחים שיש בידי חמאס מוערכת באלפים בודדים והיא עדיין רחוקה מהכמות שהייתה בידיו ערב מבצע צוק איתן. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי שמואלי
חיילים באזור התקרית
צילום: שי שמואלי
מומלצים