שתף קטע נבחר

גנץ הדיח את המג"ד שחשוד בהטרדות מיניות

סא"ל לירן חג'בי מגבעתי, שחשוד גם בטיוח תאונה ובגניבת כספי תרומות ועוד, הודח מתפקידו בהמלצת אלוף פיקוד דרום. "הכשלים שהתגלו אינם עומדים בקנה אחד עם ערכי הצבא", מסר דובר צה"ל. חג'בי: בטוח בצדקתי

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ קיבל הבוקר (יום ה') את המלצת מפקד פיקוד דרום, האלוף סמי תורג'מן, להדיח את מג"ד צבר, סא"ל לירן חג'בי, כחלק מהליך פיקודי שנקטו נגדו בימים האחרונים. הכוונה להדיחו פורסמה לראשונה ב-ynet. מצה"ל נמסר כי "ההחלטה התקבלה לאור הכשלים שהתגלו, שאינם עומדים בקנה אחד עם הנורמות והערכים המקובלים בצה"ל". חג'בי חשוד שביצע מעשה מגונה בשתי חיילות ששירתו תחת פיקודו והטריד אותן מינית.

 

עוד על העבירות בגבעתי:

גבעתי: הטרדות, הדחות ומח"ט תחת עננה

אם המג"ד החשוד בהטרדה מינית: "חש נבגד"

 

ההחלטה על ההדחה מתפקידו כמג"ד בגבעתי התקבלה ללא קשר להליך הפלילי המתנהל נגד סא"ל חג'בי, שבסיומו ייתכן שיוגש נגדו כתב אישום. בצבא חששו כי ככל שיחלפו הימים והמג"ד יישאר באופן רשמי בתפקידו, ייפגע האמון בין המערכת הצבאית לבין החיילים והציבור. לכן הוחלט על הצעד החמור, אם כי הוא אינו כולל הדחה מצה"ל, וחג'בי עשוי להמשיך בתפקיד אחרי הפרשה. הדחה מלאה צפויה רק במידה שיוגש נגדו כתב אישום פלילי.

 

חג'בי עצמו, שנמצא בימים אלה בחופשה עד סיום גמר החקירה, מתכוון להילחם על חפותו. "אני בטוח בצדקתי ומשוכנע שפעלתי באופן תקין", אמר למקורביו. את מקומו של חג'בי תפס באופן זמני סא"ל חזי נחמה, ובקרוב צפוי המח"ט עופר וינטר (שבעצמו חשוד בינתיים אף הוא בפרשייה בטיוח חלק מהפרשיות), למנות יחד עם אלוף הפיקוד מג"ד חדש וקבוע לגדוד צבר. לגבי וינטר עצמו ההערכות הן שתיק החקירה נגדו ייסגר ללא כתב אישום, אך דרך טיפולו במקרים שנחשפו עלולה לפגוע בקידומו העתידי.  

מימין: מח"ט גבעתי אל"מ עופר וינטר, אלוף פיקוד דרום סמי תורג'מן ומג"ד צבר סא"ל לירן חג'בי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מימין: מח"ט גבעתי אל"מ עופר וינטר, אלוף פיקוד דרום סמי תורג'מן ומג"ד צבר סא"ל לירן חג'בי(צילום: דובר צה"ל)
 

אל"מ אשר הלפרין, הסנגור הצבאי הראשי שמייצג את חג'בי, הגיב להדחה: "בשנה וחצי האחרונות פיקד חג'בי על גדוד צבר, שהצטיין בפעילותו בגזרת איו"ש, לחם באומץ במבצע 'צוק איתן' וזכה לשבחים ולהערכה רבה על תפקודו במבצע. ההחלטה הפיקודית שנתקבלה לסיים את תפקידו כמפקד הגדוד קשה וכואבת עבורו. במהלך החקירה מתפרסמים פרטים ורסיסי מידע מסולפים. כל עוד החקירה ממשיכה להתנהל לא נוכל להתייחס לתוכנם של פרסומים אלה".

 

בגדוד צבר, שנמצא בימים אלה באימון, התחושות לגבי הדחת המג"ד מעורבות. חיילת המשרתת במפקדת הגדוד אמרה ל-ynet: "תחושת הריקבון בגדוד עמדה באוויר הרבה לפני שהפרשה התפוצצה בתקשורת, והיה צריך לעשות חריש עמוק בגדוד מזמן, עוד במהלך הקיץ. עצוב שהשמועות התגלו כנכונות, כי בסופו של דבר מי שנפגע זה השם הטוב של הגדוד והחטיבה".

 

לוחם באחת הפלוגות הוותיקות אמר מנגד: "אין אמיץ מח'גבי בשדה הקרב, והוא הוכיח זאת לא רק במבצע האחרון בעזה, אלא גם בקווים שעשינו בשטחים תחת פיקודו. אבל עם הפרשות החל להיסדק האמון בחלק מהקצינים של הגדוד. הייתה תחושה שסגרו פה קומבינה נגד הסמג"ד שהתלונן, ועשו יד אחת כדי להשתיק סרחונות אחרות שצצו". 

 

החשד: הטרדה מינית

חג'בי היה ממפקדי חטיבת גבעתי שהשתתפו בלחימה ברצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן". הוא הוביל מאות לוחמים לפעילות מבצעית נגד חמאס בדרום הרצועה, ועוד קודם לכן בגזרות הלחימה באיו"ש. אך חיילת שהתלוננה נגדו טענה כי הטריד אותה מינית לפני כשנה, עת שירתה בגדוד. 

 

לטענת החיילת, שמאז המקרה עזבה את תפקידה, חג'בי שלח לה הודעות טקסט עם מסרים מיניים פוגעניים ובכללם אמירות כמו "מותק", "איזה יפה". גורמים בסביבתו של חג'בי טענו כי הודעות הטקסט נשלחו בתגובה לתמונה שהחיילת שלחה לטלפון הנייד, וכי היא זו שהובילה את מרבית חלופת התכתובות ביניהם.  

 

יחד עם זאת, החיילת טענה כי המג"ד נישק אותה בפיה בכוח במשרדו בניגוד לרצונה. גם את הטענה הזאת הכחיש חג'בי מכול וכול.

 

חיילת נוספת שדיווחה על מעשים דומים לא הגישה תלונה נגדו. אולם המידע שהגיע למצ"ח כלל עדות של חיילים ולפיה היא נכנסה לחדרו של חג'בי במהלך הפוגה במבצע "צוק איתן", מקום שבו התארחו קצינים נוספים. 

 

מייד לאחר פרסום החשדות נגדו מסר חג'בי באמצעות עורך דינו, הסנגור הצבאי הראשי אלוף משנה אשר הלפרין: "בעקבות הפרסומים האחרונים בתקשורת, בנוגע לחשדות שהופנו נגדו, בחר המג"ד לצאת לחופשה קצרה, מתוך רצון שלא לפגוע בתפקודו התקין של הגדוד ומתוך שאיפה שהתמונה העובדתית תתבהר בהקדם האפשרי, אז יתגלה שלא בוצעה על ידו שום עבירה כלשהי". 

 

הפרשיות בצבר התחילו להתגלגל לפני כחודשיים, עם תלונתם של שני חיילים למצ"ח נגד המ"מ על כך שהטריד אותם מינית. המ"מ הודח מתפקידו, ואז החלה להיחשף מסכת של פרשיות נוספות, שהחמורה שבהן היא תלונתה של החיילת נגד חג'בי.

 

חשד: גניבת כספי תרומות וטיוח תאונת דרכים

בזמן ההכחשות של מפקדו חג'בי, מי שביקש לדווח על חלק מהמעשים שאליהם נחשף בגדוד היה סגנו, קצין בדרגת רב סרן, שנכנס לתפקידו בחודשים האחרונים לאחר שהגיע מיחידה מובחרת. הסגן ביקש לדווח על מגוון פרשיות לא נעימות לגורמים הבכירים הרלוונטיים, ובתוך כך גם על חשד לטיוח תאונת דרכים על ידי חג'בי, גניבת כספי תרומות לגדוד, הונאה ועוד, אך זכה לכתף קרה והודח מתפקידו.

 

אחרי שהפרשה התפוצצה בתקשורת, קרא המח"ט אלוף-משנה עופר וינטר לפעול באומץ על מנת להגיע לחקר האמת, לטפל בבעיות הערכיות שהתגלו בקרב קציני הגדוד ולהתמקד בהכנת החטיבה לחידוש העימות הצבאי בדרום.

 

 Read this story in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים