שתף קטע נבחר

בריסל: האנטישמים כבר לא מתחבאים

"היהודים בישראל עושים לפלסטינים מה שהגרמנים עשו ליהודים במהלך השואה", אומר סימון דה-קלארק, סטודנט בלגי - ומנגד מספר ג'רמי דה-בוק, סטודנט יהודי, על אלימות פיזית שהוא חווה בקמפוס. האנטישמיות ב"בירת האיחוד האירופי" נוכחת ברחובות: "יש כאן אווירה של פחד". צפו

 

 

"לא פעם כשאני מניח את המעיל שלי מחוץ לכיתה, אני מגלה בכיס הפנימי תמונות של היטלר ומוסליני, או של יהודים מתים. לא פעם קירבו מצת בוער לפניי כדי להשתיק אותי או להתגרות בי. במהלך ויכוחים בכיתה זרקו לי כבר הערות בנוסח: 'תמתין בתור לתאי הגזים'. כל זה נעשה בידיעת המרצים וההנהלה שלא ממש אכפת לה".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

את המונולוג הזה נושא ג'רמי דה בוק, סטודנט יהודי בבריסל, לא זו של שנות הארבעים של המאה הקודמת. יממה אחרי נפילת ההצעה הפלסטינית באו"ם על חודו של קול, התחדדה שוב העובדה שמעמדה של ישראל אינו מן המשופרים בזירה הבינלאומית, ובאירופה בפרט. כאשר מצרפים את הנתונים על מדד האנטישמיות הגואה במרבית מדינות היבשת, מקבלים תמונה מדאיגה. למה שאוהבים לקרוא בשפה מכובסת "אנטי-ישראליות", קוראים החוקרים "אנטישמיות חדשה".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

שלושה מתוך חמשת המוסדות המרכזיים של האיחוד האירופי יושבים בבריסל, המכונה "בירת האיחוד האירופי". במרכז העיר, סמוך לאתרי המסחר והתיירות, שמענו אמירות בוטות מאזרחים בלגים. להיות אנטישמי זו כבר לא בושה.

 

"היהודים בישראל עושים לפלסטינים מה שהגרמנים עשו ליהודים במהלך השואה", אומר סיימון דה-קלארק, סטודנט בלגי. "הם בונים חומות ושמים את הפלסטינים בגטאות, כשהם בעצמם היו בגטאות. הם צריכים לחשוב על זה".

 

סטיבן סבור ש"היהודים הם כמו כל עם אחר", אבל "בחברה מתורבתת יש לכבד את הגבולות. גבולות ההחרות שלך מגיעים רק עד לחרות של האדם האחר. ואת זה הם לא מכבדים".

 

האווירה משפיעה על חיי הקהילה היהודית המקומית. "יש אווירה של פחד", אומר הרב מנחם מרגולין, מנכ"ל האירגונים היהודיים באיחוד אירופי. לדבירו, הפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל לפני מספר חודשים, הבהיר כי הסכנה מוחשית. "אנחנו נמצאים תחת אבטחה של הרשויות. לא לוקחים כאן סיכונים. יודעים שאנחנו קהילה תחת איום, והרשויות עושות הכל כדי לשמור עלינו. אך האווירה היא נגדנו גם בשל אירועים במזרח התיכון שבהחלט משפיעים עלינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
"תמתין בתור לתאי הגזים". ג'רמי דה בוק
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אלי מנדלבאום
"לא לוקחים כאן סיכונים". הרב מנחם מרגולין
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אלי מנדלבאום
"היהודים שמים את הפלסטינים בגטאות". סימון דה-קלארק
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים