שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

נשים כיסוי: המסך ירד על המגישות הסעודיות

בממלכה השמרנית אין שוויון בין נשים לגברים, אך זה כנראה לא מספיק. דווקא אישה, מחוקקת בפרלמנט, דורשת מהשדרניות לשמור על צניעות, להימנע מאיפור ולעטות כיסוי ראש איסלאמי. ובראש המתנגדים ליוזמתה עומד - גבר

נשות הממלכה לא יכולות לנהוג ברכב, חייבות להסתובב בחו"ל עם בני לוויה מהמשפחה ומתבקשות מעתה להתלבש באופן "צנוע" באולפן הטלוויזיה ומחוצה לו: חברת פרלמנט בסעודיה מתחה בתקופה האחרונה ביקורת על מגישות הטלוויזיה שלטענתה "מתגנדרות יתר על המידה", וכעת היא עוברת לפסים מעשיים. המחוקקת נורה אל-עדוואן יוזמת לחייב את המגישות לעטות בגדים סעודיים מסורתיים ברוח ההלכה האיסלאמית, לשמור על צניעות ולא להשתמש באיפור. 

 

המקרה שהסעיר את הממלכה:

לראשונה בסעודיה: שדרנית בלי כיסוי ראש

 

חלון למזרח התיכון" - כתבות אחרונות:

הסקנדל שהחזיר את הלבנונים לאכול בבית

חבל שההגה ביד של הגברים. זמן הסעודיות

אבל סעודי: קרוב המשפחה מת? יאללה מסיבה

תוניסיה: אישה, ערבייה, מוסלמית - ונשיאה?

 

היוזמה של חברת הפרלמנט הוגשה לוועדה לענייני תרבות ותקשורת במועצת השורא ועדיין לא אושרה כחוק, אולם בפועל היא כבר מיושמת בטלוויזיה - המגישות הסעודיות עולות לשידור בלבוש איסלאמי אחיד בעקבות הנחיה שקיבלו באחרונה. אף שסעודיה נחשבת למדינה שמרנית, היוזמה החדשה עוררה סערה ציבורית וספגה ביקורת. "מה נחשב צנוע עבור ועדת התרבות והתקשורת? איך אפשר להטיל קנס של עשרת אלפי ריאל (כ-11 אלף שקלים) אם המגישה תפר את החוק?", תהו המתנגדים ליוזמה בפרלמנט הסעודי וציינו כי ביגוד איסלאמי צנוע הוא דבר שמשתנה ממדינה למדינה ואפילו בסעודיה קיים ויכוח נוקב בשאלה מה נחשב צנוע ומה לא.

 

את המחזה הזה כבר לא רואים בטלוויזיה הסעודית. מגישה ללא כיסוי ראש איסלאמי ()
את המחזה הזה כבר לא רואים בטלוויזיה הסעודית. מגישה ללא כיסוי ראש איסלאמי
באופן מפתיע, בראש המתנגדים ללבוש האיסלאמי בטלוויזיה עומד גבר, חבר הפרלמנט סעוד א-שמרי שטוען שמדובר בצעד לא חוקי. "אסור לנו לכפות דבר שלא מיושם בשטח", הוא הבהיר ונתן לדוגמה את חברות הפרלמנט שלא לובשות לבוש אחיד.

 

יוזמתה של חברת הפרלמנט אל-עדוואן לא אושרה במהירות ולמעשה עברה לכמה דיונים בבית המחוקקים. "התומכים בביגוד הלאומי הפסידו בסיבוב הראשון", נכתב בעיתון הסעודי "אל-ווטן" המזוהה עם השלטון. "במקום שנתמקד בהיבטים של השפעת התקשורת הלכנו למחוזות שנוגעים ליופי ואיבדנו את המטרה העיקרית של אמצעי התקשורת", אמר המחוקק א-שמרי. 

 

המראה החדש. השדרנית בדור אחמד בלבוש "צנוע" ()
המראה החדש. השדרנית בדור אחמד בלבוש "צנוע"

ויתרה על כיסוי ראש בתמונת הפרופיל שלה בטוויטר ()
ויתרה על כיסוי ראש בתמונת הפרופיל שלה בטוויטר

עד שיוחלט אם לאשר את היוזמה בחקיקה או לא, מגישות הטלוויזיה הסעודיות עולות כאמור לשידור בלבוש איסלאמי אחיד שכולל את החיג'אב המסורתי וגלימה בצבע שחור שעליה מצויר קו צבעוני שצבעו משתנה מערוץ למשנהו.

 

בערוץ הטלוויזיה הממלכתי הסעודי "אל-איחבאריה" טענו שהם לא קשורים לדיונים שמתקיימים בפרלמנט. "אנחנו עובדים על עניין הלבוש האחיד זה תקופה ארוכה", סיפר הדובר הרשמי של הערוץ סאלח אל-מע'ילית'. 

 

בדור אחמד, מגישה בערוץ הממלכתי, העלתה לחשבון הטוויטר שלה את תמונתה בבגדי המגישות החדשים, אף שתמונת הפרופיל שלה נטולת כיסוי ראש איסלאמי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החזות החדשה של מגישות הטלוויזיה בסעודיה
מומלצים