שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  טיפולי פוריות בלניאדו? רק אם אתם נשואים

  כשהגיעה אישה בת 43 עם בן זוגה בשנתיים האחרונות לבית החולים לניאדו בנתניה במטרה לעבור טיפולי פוריות - סורבה. למה? כי היא לא נשואה. תשובת בית החולים: "אנו פועלים לפי ההלכה"

  אם אתם תושבי נתניה והסביבה שרוצים לעבור טיפולי פוריות בבית החולים לניאדו בעיר, כדאי שתהיו נשואים על פי ההלכה, אחרת בית החולים יסרב לטפל בכם.

   

  לניאדו הוא בית חולים ציבורי בבעלות של עמותה חרדית. הוא ממוקם בשכונה חרדית בעיר, והוא מנוהל על פי ההלכה. למרות זאת, הוא מעניק טיפול רפואי לכל הפונים, כולל בשבתות ובחגים. אלא שבכל הנוגע לטיפולי פוריות, הוא עדיין לא מקיים את עיקרון השוויון ובוחר לטפל רק לפי ההלכה. המשמעות היא שמי שאינו נשוי על פי ההלכה או אינו נשוי כלל, לא יוכל לעבור שם את הטיפולים.

   

  מ', בת 43 מנתניה, חוותה זאת בעצמה. היא חיה עם בן זוג כבר שנתיים, ובלניאדו אמרו לה במפורש שלא יטפלו בה מכיוון שהיא לא נשואה. "זוג נוצרים נשוי יכול לעבור שם טיפול אבל אני לא, ואין לי כוונה להתחתן רק בגלל בית החולים. במדינה מתוקנת כמו שלנו, אפליה כזאת לא עולה על הדעת".

   

  פנייה של ח"כ תמר זנדברג (מרצ) למשרד הבריאות הולידה בירור בלניאדו. תשובת בית החולים למשרד היא: "לניאדו פועל מעל שלושים שנה על פי ההלכה היהודית, הוה אומר כל טיפול רפואי להצלת חיים, הקלת מכאוב, ריפוי וכו' של כל חולה ללא הבדל דת, לאום וגזע מתבצע ללא הגבלה יום ולילה כולל שבתות ומועדים כאשר גם זה על פי העיקרון ההלכתי שאפילו ספק פיקוח נפש דוחה הכל. בהתאם לעיקרון זה טיפולי פוריות מתבצעים אצלנו על פי ההלכה ולזוגות נשואים בלבד".

   

  משרד הבריאות החליט - לא מתערבים

  עקב התשובה, במשרד הבריאות החליטו לא להתערב מכיוון שלא מדובר בבית חולים ממשלתי, וכיוון שהמטופלות יכולות לעבור לבתי חולים אחרים. עם זאת, במשרד הבריאות החליטו שלניאדו יצטרך לדווח על המדיניות שלו בפומבי כדי שהמטופלות יוכלו להימנע מפנייה מלכתחילה.

   

  "לא יתכן שבית חולים ישראלי יחליט שהוא לא מקבל לטיפול אנשים שאינם חיים את חייהם לפי ההלכה. מתן טיפול רפואי לא יכול להיות מותנה באופן שבו אנשים בוחרים לחיות והתנהלות לניאדו מהווה אפליה חמורה והתערבות אסורה בצנעת הפרט. תשובת משרד הבריאות מהווה הפקרה של הנשים הנדרשות לטיפולי פוריות ושל החולים בכלל. התשובה המגוחכת היא מתן לגיטימציה ואישור בפועל לאפליה מסוג זה במוסדות נוספים, אפליה שמופנית כלפי חילונים, רווקות, זוגות חד מיניים וכל מי שאינו נשוי לפי ההלכה. מדוע משרד הבריאות אינו מגן על תושבי ישראל?", אמרה זנדברג.

   

  מלניאדו נמסר: "יחידת הפוריות מטפלת בזוגות נשואים ללא הבדל בין יהודי לשאינו יהודי".

   

  ממשרד הבריאות נמסר: "מדובר בבית חולים פרטי בבעלות ובניהול עמותה חרדית. משכך עולה קושי להתערב במדיניות זו של בית החולים, זאת בפרט נוכח מהות הטיפולים ובעיקר העובדה כי קיימות מספר חלופות לקבלת השירות בבתי חולים אחרים המצויים במרחק סביר.

   

  יחד עם זאת – משנקבעה מדיניות כזו בבית החולים – על בית החולים לוודא שהמידע אודות מדיניות זו גלוי לציבור המטופלות, על מנת שנשים ובני זוגן יוכלו לבחור באופן מודע ומושכל אם לפנות לקבלת טיפול בבית החולים לניאדו או לפנות מראש לבית חולים אחר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נמרוד גליקמן
  פוריות? אין טיפול שיוויוני
  צילום: נמרוד גליקמן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים