שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ניתוח פריצת דיסק: מה הסכנות ומתי תעמדו על הרגליים

  אלפי ישראלים סובלים מבקעים ופריצות של הדיסק ורק ניתוח עשוי לשפר את מצבם. אבל כמו רבים מהניתוחים האורתופדיים, מדובר בפרוצדורה מורכבת עם החלמה ארוכה. מה צריך להכין לפני, מה הסכנות ומתי אפשר לחזור לעבודה? כל התשובות לכל השאלות

  כאבי גב הם התלונה השכיחה ביותר בעולם, ואחת הסיבות המרכזיות שלה הם בקעים או פריצות בדיסק. הטיפול היחיד שמביא לריפוי הוא ניתוח, אבל מדובר בפרוצדורה מורכבת עם החלמה ארוכה.

   

  בעזרת ד"ר צבי לידר, מנהל היחידה לעמוד שדרה במרכז הרפואי איכילוב, הנה כל התשובות לכל השאלות רגע לפני הניתוח:

   

  למי מתאים הניתוח?

  התוויה מוחלטת לניתוח קיימת בכל מצב של חסר נוירולוגי משמעותי כגון חולשת גפה או הפרעת סוגרים. התוויה יחסית לניתוח תינתן במקרה של כאב מתמשך משמעותי שפוגע באיכות חייו של החולה ושאינו מגיב לטיפול שמרני ממושך .

   

  כמה ניתוחים כאלה מתבצעים בישראל בשנה?

  כמה מאות.

   

  האם יש אלטרנטיבות לניתוח?

  הטיפול ברוב המוחלט של חולים הסובלים מפריצת דיסק הינו שמרני. קיימות עבודות מחקר רבות שהראו כי רוב פריצות הדיסק מסתדרות תחת טיפול שמרני. הטיפול השמרני כולל לרוב, מנוחה של מספר שבועות בשילוב של טיפול תרופתי נוגד דלקת ומשככי כאבים. במקרים בהם הכאב קשה, ניתן לעזור לחולה בטיפול לא ניתוחי אך אגרסיבי יותר כגון הזרקות לעמוד שדרה תחת שיקוף .

   

  אילו בדיקות יש לבצע לפני הניתוח?

  בדיקת דם, צילום חזה , אקג ומשטח אף בו בודקים קיום של חיידקים אלימים שהמטופל עלול לשאת וכמובן בדיקות ספציפיות יותר שתלויות במצבו הרפואי של החולה כגון אישור קרדיולוג בחולה עם מחלת לב. לקראת הניתוח החולה נדרש לצום לפחות 6 שעות טרם הניתוח ולרחוץ בסבון מיוחד שמשמיד חיידקים את האתר הניתוחי.

   

  כמה זמן נמשך הניתוח?

  רוב ניתוחי הדיסקים אורכים סביב שעה אחת.

   

  מי משתתף בניתוח?

  ברוב הניתוחים להסרת דיסק, החולה מנותח על ידי שני מנתחים, מנתח ראשי שמבצע את הסרת הדיסק ומנתח משנה שתפקידו לעזור למנתח הראשי במהלך הניתוח.

   

  כיצד מתבצע הניתוח?

  מטרת ניתוח להסרת דיסק, כשמו כן הוא , יש להסיר את הדיסק שלוחץ על העצב. קיימות שתי גישות ניתוחיות להסרת דיסק , שיטה קונוונציונאלית ושיטה זעירה. ההבדל בין השיטות טמון רק בגישה. בגישה הפתוחה מתבצע חתך בקו האמצע בגב, השרירים מופשלים הצידה בצד הרלוונטי, לעיתים יש להסיר מעט עצם שמכסה על אזור פריצת דיסק.

   

  הסרת העצם אינה משמעותית ואינה פוגעת ביציבות עמוד שדרה. לאחר שלב זה חושפים את העצב הסובל והדיסק שלוחץ ובעזרת מלקחים עדינים מסירים את הדיסק. פעולה זו משחררת את העצב ומשפרת משמעותית ביותר את הכאבים ואכות חייו של החולה.

   

  הגישה הזעירה נבדלת בגודל החתך ( קטן יותר), המעבר אל עמוד השדרה נעשה בינות לסיבי השריר ואין צורך להפשילם. קיימות מספר עבודות שהשוו בין שתי הגישות הניתוחיות ועד היום לא הוכחה עדיפות של גישה אחת על השניה.

   

  במספר עבודות הראו כי קיימים פחות זיהומים ופחות דימומים בגישה הזעירה. עקרונית בניתוחי דיסק הגישה הניתוחית פחות משמעותית בהשוואה לאיכות המנתח.

   

  מה קורה אחרי הניתוח?

  שוהים בהתאוששות כשעה עד שעתיים. לאחריהם מועברים למחלקה לאישפוז . ניתן להתנייד כשעתיים לאחר ניתוח. שתיה ואוכל לאחר מספר שעות.

   

  מתי משתחררים הבייתה? 

  שחרור מתבצע לאחר כ 8 שעות בדיסק מותני ויממה לאחר ניתוח לדיסק צווארי. החבישה נשארת כיומיים לאחריהם מכיוון שהצלקת אטומה לחלוטין ואין סיכון לכניסת זיהום, ניתן להורידה.

   

  מה ההנחיות לאחר הניתוח?

  פריצת דיסק נובעת מעומס על עמוד שדרה בשילוב של תכונות ביומכניות - עמידות וחוזק של הדיסק. חוזק הדיסק משתנה מאדם לאדם ונקבע עוד על ידי הגנים אותם אנו מקבלים מהורינו. כאשר העומס על הדיסק גדול מיכולתו לשאת זאת, מתרחשת פריצת דיסק.

   

  עובדה זו מסבירה מדוע אדם מסויים עלול לסבול מארועים חוזרים של פריצות דיסק וחברו שמנהל אותו אורח חיים , לא יסבול לעלום מבעיות עמוד שדרה. כ 10-20% מהחולים המנותחים סובלים מפריצות דיסק חוזרות.

   

  הסכנה לפריצה חוזרת קיימת במיוחד בסמיכות לניתוח מכאן נגזר הצורך להורדת העומס על הגב בחודש שלאחר הניתוח. לכן לאחר הניתוח אנו ממליצים על חודש חופשת מחלה, בו החולה נמנע ממאמצים פיזיים, ישיבה ארוכה והליכה מרובה. לאחר חודש ומתחילים טיפול פיזיוטרפי וחוזרים בהדרגה לחיים מלאים. אין צורך בטיפול מסויים לאחר הניתוח.

   

  האם יש מגבלות תזונתיות לאחר הניתוח?

  לא.

   

  באילו מצבים צריך לחזור לרופא?

  סיבוכים לאחר ניתוח שרשים הערכה רפואית כוללים: זיהומים שיתבטאו בכאב משמעותי באזור הניתוח עם או בלי הקרנה לגפה, חום, הפרשה מהפצע והרגשה כללית רעה.

   

  כאבים עזים באתר הניתוחי עם הקרנה לגפה יכולים לנבוע מפריצת דיסק חוזרת ואם מלווים בחסר נוירולוגי מחייבים התייחסות רפואית מהירה. קיימים עוד סיבוכים נדירים ולכן כל מצב שמשמעותית חורג מהמצופה לאחר ניתוח יש להוועץ ברופא.

   

  מתי צריך ביקורת רופא?

  2-4 שבועות לאחר הניתוח.

   

  מתי אפשר לחזור לפעילות גופנית?

  לפעילות גופנית ספורטיבית חוזרים בהדרגה: לאחר חודש מהניתוח שחיה - עדיפות לסגנון גב. לאחר חודשיים הליכות ספורטביות כולל הליכה נמרצת. לכל שאר הפעילויות כשלשה חודשים לאחר הניתוח.

   

  ייעוץ רפואי: ד"ר צבי לידר, מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה, המרכז הרפואי איכילוב
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterskock
  לבריאות כליות נפרולוגיה כאב גב תחתון
  צילום: shutterskock
  צילום: מירי גטניו
  ד"ר צבי לידר, איכילוב
  צילום: מירי גטניו
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים