שתף קטע נבחר

רבנים: חוששים מהחלקה? ותרו על בית הכנסת

גברים, אל תצאו לתפילה במניין. נשים, דחו את הטבילה במקווה. סועדים, בדקו את הכשרות במסעדה. הרבנים מוודאים שתדעו לשמור על עצמכם בעין הסערה. בחב"ד הקימו "חפ"ק שלג" שכולל סעודות שבת ומיילדת חירום

מזג האוויר הסוער פוגע גם בשגרת החיים הדתיים: רבני העיר ירושלים קוראים לתושבים שלא לצאת מן הבתים אף לשם הליכה לבית הכנסת, אם הדבר כרוך בסכנת החלקה על השלג שבדרך. בהודעה שפרסמו הרב אריה שטרן והרב שלמה עמאר, הם הדגישו כי הוראת השעה נכונה גם במחיר של החמצת תפילה בציבור (במניין), שבימים כתיקונם עדיפה על תפילת היחיד.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

רבנים שונים פסקו בקהילותיהם כי אישה שסיימה את ימי טומאת הנידה, וצריכה לטבול הערב במקווה טהרה, רשאית לדחות את הטבילה ואת ההתייחדות עם בן-זוגה, במידה שמזג האוויר מקשה זאת עליה משמעותית – אף שבימים "רגילים" חובה להקפיד לטבול במועד.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בתי הדין הרבניים בירושלים ובצפת הושבתו היום (ד') מפעילות, וצוין כי "צפויים שיבושים בדיונים בבתי דין בערים נוספות עקב היעדרותם של דיינים הגרים בירושלים. בהיעדר הרכב מלא ניתן לקיים דיון ביניים במעמד דן יחיד". גם מחר תושבת הפעילות.

 

בגלל הסערה: בדקו אם המקום כשר

במועצה הדתית בירושלים נערכים לסערה גם בסוף השבוע, וחוששים לפגיעה ב"עירוב החצרות" המתיר טלטול חפצים ברשות

הרבים בשבת. עיקר החשש הוא כי חוטי העירוב המקיפים את העיר ייקרעו, והתושבים שלא יידעו על כך ייכשלו בחילול היום הקדוש. לשם כך יופעל מוקד טלפוני ביום שישי, ובו עדכונים שוטפים על תקלות. מספרו: 02-6214800.

 

רבני ירושלים מזהירים גם מפני פגיעה בכשרות המזון בבתי האוכל בבירה, במקרה שייבצר מהמשגיחים להגיע לעבודתם, וקוראים לסועדים לבדוק זאת בעצמם. "מחלקת הכשרות תעשה מצידה ככל שביכולתה בכדי להגיע לבתי העסק הפתוחים בסערה, אך כל זה יתבצע במסגרת המגבלות של מזג האוויר", נמסר. "על הציבור לגלות ערנות בנושא".

 

בקרן למורשת הכותל המערבי עדכנו כי אנשיהם עושים מאמצים כדי לאפשר את התפילה והביקורים באתר הקדוש למרות תנאי מזג האוויר הקשים, וכחלק מההיערכות לשלג הם פיזרו מלח והציבו מחסומים שישמשו מאחז לפוקדים את רחבת התפילה.

 

קריאה לעזרה הדדית

לא רק לשמירת מצוות דואגים הארגונים הדתיים בירושלים בימים אלה: 26 מנהלי בתי חב"ד בעיר הקימו "חפ"ק שלג" שיסייע

לתושבים בדאגה לסעודות שבת, יעמיד רכבי שטח לחילוץ, ויחלק מצרכי יסוד לנזקקים, כמו שמיכות ומזון לתינוקות. עשרות מתנדבים עם אתי חפירה ימתינו לקריאה לעזרה ומשפחות יארחו את מי שביתו נותק מחשמל. "מיילדת חירום" מטעם בתי חב"ד התנדבה לסייע לנשים ממרכז וצפון העיר הכורעות ללדת ואינן יכולות להגיע לבית החולים.

 

גם הרבנים שטרן ועמאר הדגישו את חשיבות העזרה ההדדית, וקראו לקהילות וליחידים לחפש את אלה הזקוקים לכך. "פנייה זו אינה רק לבאי בתי הכנסת אלא לכלל הציבור", הדגישו, "השלג הוא חלק מחסדו של הקדוש ברוך-הוא, ובימים אלה עלינו ללמוד ממידותיו ולהרעיף גם אנו מחסדינו על הסובבים אותנו הנזקקים לעזרה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
עדיף להישאר בבית?
צילום: אביהו שפירא
מומלצים