שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, MCT

חנויות של יהודים נסגרו, "אל תגיעו לבתי כנסת"

באזור היהודי של פריז הורו ליהודים לסגור חנויות, וארגון הרבנים פרסם הנחיה חריגה במיוחד לנוכח מתקפת הטרור. חבר פרלמנט יהודי: "המנהיגים שלנו חלשים, אני חושש שרבים יעזבו". מנהל עיתון: קיבלנו הנחיה לא לצאת בקבוצות

הלם בקהילה היהודית בלב אירופה בעקבות מתקפת הטרור: בזמן שבסופרמקט היהודי ממשיכים להתבצר החוטפים עם בני הערובה, הורתה המשטרה לחנויות באזור היהודי לסגור את שעריהן, ויהודי האזור נקראו להימנע מלהגיע לבית הכנסת בערב שבת.

 

שוטרים מחוץ למרכול הכשר שעליו השתלטו המחבלים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שוטרים מחוץ למרכול הכשר שעליו השתלטו המחבלים(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

הקונסיסטואר של פריז, הגוף האחראי על בתי כנסת ורבנים, פרסם קריאה לציבור ולפיה מי שלא חייב - שלא יגיע הערב לבית הכנסת.

 

משרד ראש העיר בפריז פרסם את ההודעה על סגירת החנויות ברחוב רוזייר, בלב אזור הומה אדם בדרך כלל בשעות שלפני השבת. המקום נמצא בערך קילומטר ממשרדי העיתון "שארלי הבדו", שם נרצחו שלשום 12 מהעובדים בתחילת גל מתקפות הטרור.

 

הצעדים בעניין הקהילה היהודית מתרחשים לנוכח הדרמה המתגלגלת בבירת צרפת - שני חמושים השתלטו בשעת צהריים על סופרמרקט כשר -

 בזמן שמחוץ לעיר נמשך המצור על שני האחים המחבלים שאחראים לפיגוע שלשום. גורמים רשמיים הכחישו דיווחים על הרוגים, אולם כמה בני ערובה נמצאים במקום בעוד שכוחות משטרה רבים נמצאים סביב המבנה.

 

עוד לפני שיצאה ההנחיה, אמר חבר הפרלמנט היהודי מאיר חביב שנמצא 200 מטר ממקום האירוע ומכיר אישית את המרכול ובעליו: "המצב מאוד מסובך, יש קשר טלפוני עם החוטפים. העולם צריך להתעורר, המנהיגים שלנו לצערי מאוד חלשים. לצערי אולי מאוחר מדי. אני חושש שהרבה מאוד יהודים הולכים לעזוב. אני מקבל מאות טלפונים, היהודים חוששים".

 

שלמה מלכה, מנהל העיתון "לרש" של הקהילה היהודית בצרפת, אמר ש"יש הוראות ביטחון מאוד חמורות - אנחנו קיבלנו הנחייה לא להסתובב בקבוצות, לא לצאת מהבית יותר מארבעה-חמישה אנשים. נתנו הוראה לא לצאת ביחד מחשש שינסו לפגוע בנו כקבוצה גדולה".

 

פחד ודאגה גדולה

סרג' צוויגנבאום, מזכיר כללי של הקונגרס היהודי האירופי, סיפר גם הוא ל-ynet על ההלם: "המצב אצלנו מאוד קשה בקהילה, אנשים מתחילים לחשוש. הרב של הקהילה שלנו ברובע ה-17 שלח לי מייל שהוא מחכה לכולם לבוא לבית הכנסת ושזה יהיה תחת פיקוח של משטרה. זה כבר סימן לא טוב".

 

פחות משעה לפני כניסת השבת בפריז, הוא תיאר "פחד ודאגה מאוד גדולה, אנחנו בינינו כבר מדברים על כישלון של משרד המשפטים בפריז ששחרר את אחד המחבלים שתקף את היהודים ברובע ה-20".

 

צוויגנבאום מתגורר ברובע ה-17 אך מסביר כי גם ברובע ה-20, שם נמצא המרכול שבלב הדרמה, מגוררים אלפי יהודים. "יש מוסדות, בתי כנסת, בתי ספר ומרכולים כשרים - לאור העובדה שהיה יום שישי אנשים הגיעו לקנות לפני שבת. עושים הכנות וכנראה היו שם יחסית הרבה אנשים".

 

עוד לדברי מזכ"ל הקונגרס היהודי האירופי, רשת החנויות שבאחת מהן מתבצרים החוטפים "זו רשת של חנויות כשרות שנמצאת בהרבה מקומות בפריז ושייכת למשפחה ידועה. אני הבוקר הלכתי לרובע ה-17, נכנסתי לחנות די גדולה וכשרה ולא הייתה הנחיה מיוחדת. כעת אני בטוח שתהיה אבטחה הרבה יותר גדולה".

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים שיחת ועידה, שבה השתתפו שר החוץ אביגדור ליברמן, מנכ"ל משרד החוץ ניסים בן-שטרית, ראש המוסד תמיר פרדו, היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן וראש המטה ללוחמה בטרור איתן בן-דוד. בשיחה קיבל נתניהו עדכונים על כך שמתקיים קשר שוטף בין הרשויות בישראל לרשויות בצרפת. נתניהו הנחה להעניק כל סיוע אפשרי לרשויות בצרפת ולרענן הנחיות הבטיחות בנציגויות ישראל ובמוסדות יהודים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים