שתף קטע נבחר

צילום: AFP, EPA

המשטרה צפתה במעגל סגור במחבל יורד על ברכיו להתפלל - ופרצה. ארבעה נרצחו

3 שעות ו-40 דקות של דרמת בני ערובה שהוחזקו בידי מחבל במרכול יהודי בפריז נגמרו בפשיטה של המשטרה. ארבעה מבני הערובה נרצחו. מפרטים המתפרסמים הערב מתברר שהמשטרה התחברה למצלמות במעגל סגור. זמן קצר לפני כן חוסלו המחבלים האחים בדמרטן אן גואל. דיווח: אדם שהסתתר מתחת לקרטון דיווח למשטרה מהמסתור

עם סיום פיגוע הטרור הקשה במרכול היהודי בפורט דה ונסיין ברובע ה-12 בפריז שבו נרצחו ארבעה בני ערובה, מתפרסמים הערב (יום ו') פרטים נוספים על האירוע. מתברר שהמחבל אמדי קוליבאלי בן ה-32 רצח שלושה כבר עם כניסתו למרכול. לפי הדיווחים מפריז, הכוחות הצליחו להתחבר למצלמות במעגל סגור בחנות ועקבו אחריו. בשלב כלשהו הוא ירד על ברכיו בכדי להתפלל והכוחות החליטו לא לקחת סיכון שיחסל אחרים ופשטו על המקום. 

  

חלק מהלקוחות הצליחו לברוח למקררים והמחבל כנראה לא ידע על קיומם. לפחות אחד מהם הצליח ליצור קשר עם קרוב משפחה. כאמור, לפי רשת "סקיי ניוז", המשטרה הצליחה להתחבר למצלמות במעגל סגור של המרכול וכך קיבלה תמונת מצב עדכנית על הנעשה בתוכו בשעות שבהן הוחזקו בני הערובה מהשעה 14:30 בצהריים לערך ועד למבצע החילוץ הדרמטי בסביבות 18:10 הערב. לפי אותה רשת, חוטף נוסף שהיה במקום הצליח להימלט.

המחבל אמדי קוליבאלי שביצע את הפיגוע בפריז  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המחבל אמדי קוליבאלי שביצע את הפיגוע בפריז (צילום: AFP)

חילוץ בני ערובה מהמרכול הכשר  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חילוץ בני ערובה מהמרכול הכשר (צילום: AFP)

חילוץ בני ערובה בתום האירוע  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חילוץ בני ערובה בתום האירוע (צילום: AFP)
 
הרגע שבו החלה הפריצה למרכול  ()
הרגע שבו החלה הפריצה למרכול

שעות של דרמה מחוץ למרכול  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שעות של דרמה מחוץ למרכול (צילום: AFP)

כוחות משטרה וצלפים מחוץ למרכול  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כוחות משטרה וצלפים מחוץ למרכול (צילום: EPA)

כוחות רבים נערכו במקום  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוחות רבים נערכו במקום (צילום: AFP)

עוברי אורח הורחקו מאזור המרכול  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עוברי אורח הורחקו מאזור המרכול (צילום: רויטרס)

 

במהלך שעות ההתבצרות הצליחה רשת הטלוויזיה BFM לשוחח עם המחבל שריף קואשי ועם המחבל אמדי קוליבאלי. קואשי סיפר ש"נשלח בידי אל-קאעידה בתימן". קוליבאלי סיפר שהוא פועל בשליחות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ואמר שהוא מתואם עם האחים קואשי. הוא סיפר שלקח בשבי 16 בני ערובה ורצח ארבעה. הוא סיפר שבחר במרכול הזה "משום שהוא יהודי".

 

המבצע לשחרור החטופים במרכול הכשר החל זמן קצר לאחר שהמשטרה פשטה על המפעל שבו התבצרו האחים המחבלים שריף וסעיד קואשי שביצעו את הטבח במגזין "שארלי הבדו". הערב דווח כי אחד העובדים במפעל הדפוס בדמרטן אן גואל ראה את האחים מגיעים עם רובה קלצ'ניקוב והסתתר מתחת לקרטונים. משם שוחח עם כוחות הביטחון שכיתרו את המקום מבלי שהמחבלים ידעו על קיומו. הוא כיוון את הכוחות ודיווח על מיקומם המדויק של המחבלים.

רגעי הפריצה לבית הדפוס שבו התבצרו המחבלים האחים  (צילום: sky news) (צילום: sky news)
רגעי הפריצה לבית הדפוס שבו התבצרו המחבלים האחים (צילום: sky news)
 

האחים סעיד ושריף קואשי  (צילום: AP) (צילום: AP)
האחים סעיד ושריף קואשי (צילום: AP)

שני אירועי הטרור היו כרוכים זה בזה משום שהמחבל מהמרכול איים לרצוח את בני הערובה ודרש לאפשר למחבלים לצאת מבית הדפוס מבלי שייפגעו. מעט לפני השעה 17:53 הגיעה הדריכות לשיאה עם הודעת משרד הפנים הצרפתי כי "המטרה העליונה שלנו היא לנהל משא ומתן. הכוחות שמכתרים את המפעל רוצים לנהל משא ומתן ולא פשטו על המקום. זה יכול לקחת זמן רב - שעות ואפילו ימים". באותן דקות ממש הפסיקו רשתות השידור הצרפתיות לשדר את הנעשה באזור המרכול בפריז לבקשת הרשויות והעיתונאים הורחקו מהמקום.

 

מעט לפני 18:00 יצאו האחים קואשי מבית הדפוס ופתחו באש על הכוחות הרבים שכיתרו את המקום. הכוחות השיבו באש, וחיסלו את השניים. באירוע הזה נפגעו שני אנשי כוחות ביטחון ואחד מהם כנראה מת מפצעיו. לפי הדיווחים לא הייתה זו פשיטה יזומה, והיא החלה בעקבות הירי של המחבלים. אך מרגע שהחל האירוע במפעל, ניתן האות גם לפריצה הדרמטית למרכול הכשר בפריז. קולות נפץ וירי נשמעו במקום והכוחות נכנסו פנימה, וחיסלו את המחבל אמדי קוליבאלי. הם שחררו משם כמה בני ערובה, לפחות חמישה, בהם תינוק. באירוע נפגעו שני אנשי כוחות הביטחון. מיד אחרי חיסול המחבל החלו השוטרים לסרוק את המקום ואז התבררה להם הזוועה: ארבעה נרצחו בדם קר.

 

שר הפנים הצרפתי ברנרד קזנוב שהגיע לזירת הפיגוע במרכול שיבח את פעילות כוחות הביטחון. "האומה חשה הלילה אנחת רווחה. הגעתי לכאן כדי להביע את תודתי ותודתם של כל העם הצרפתי לכוחות הביטחון שהיו מוכנים לשים את חייהם בסיכון", אמר בתדרוך לעיתונאים הערב.

 

קזנוב אמר גם כי "קשה להגן על בני ערובה שנמצאים בידיים של טרוריסטים, אבל הכוחות שלנו הראו את יכולתם ועשו הכול כדי לשחרר אותם". שר הפנים הצרפתי ציין בפני עיתונאים כי צרפת עדיין בכוננות גבוהה. "אנחנו נשארים דרוכים למען ביטחונם של כל אזרחי צרפת. ביום ראשון אני אפגש עם המקבילים שלי באיחוד האירופי ואעדכן אותם על מה שאירע. עלינו להישאר דרוכים לכל סכנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגעי הפריצה למרכול הכשר בפריז
מומלצים