שתף קטע נבחר

העובד המוסלמי שהציל חיי שישה קונים

רבים מהקונים במרכול הכשר בפריז הצליחו להסתתר מפני המחבל, שרצח ארבעה. שישה מהניצולים הוחבאו במקפיא על-ידי לסאנה בטילי, מוסלמי ממאלי העובד במקום. "כיביתי את האור וכיביתי את הקירור. יצאתי מהמקפיא ואמרתי להם להישאר רגועים", שיחזר בטילי

המוסלמי שהציל חיים במרכול הכשר: כשהמחבל אמדי קוליבלי נכנס אתמול (יום ו') למרכול הכשר בפריז וירה למוות בקונים, הציל אחד העובדים במקום - לאסנה בטילי, מוסלמי שהגיע לצרפת ממאלי - את חייהם של שישה בני אדם אותם לקח למקפיא. במתקפת הטרור נרצחו ארבעה בני-אדם, לפני שהשוטרים הצליחו לחסל את המחבל.

 

עוד על מתקפת הטרור בפריז:

17 נרצחים, 3 מחבלים הרוגים - ומחבלת אחת שנמלטה

"בן ערובה ניסה לקחת נשק למחבל, הוא ירה לו בראש"

 

רבים מהקונים הצליחו בצורה זו או אחרת להסתתר מהמחבל במרכול בפורט דה ונסיין ברובע ה-12 בפריז. את חיי שישה מהם הציל העובד המוסלמי. בטילי (24) לקח עמו שישה בני-אדם, ביניהם תינוק כבן חודש, והכניס אותם למקפיא במרכול. 

לסאנה בטילי  (צילום: לה פריזיאן) (צילום: לה פריזיאן)
לסאנה בטילי (צילום: לה פריזיאן)
 

פרחים לזכר הקורבנות במרכול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פרחים לזכר הקורבנות במרכול(צילום: AFP)

המחבל קוליבלי ובת זוגו. הוא חוסל, היא נעלמה ()
המחבל קוליבלי ובת זוגו. הוא חוסל, היא נעלמה

 

"כשהם רצו למטה פתחתי את דלת המקפיא ונכנסתי איתם לשם", שיחזר ביטלי. "כיביתי את האור וכיביתי את הקירור. יצאתי מהמקפיא ואמרתי להם להישאר רגועים". 

 

כמה מבני הערובה סייעו לכוחות החילוץ הצרפתי כששוחחו איתם באמצעות הטלפונים הניידים. לאחר שהשוטרים חיסלו את המחבל, הודו הקונים שהסתתרו במקפיא לביטלי שהציל את חייהם. חבר מועצה ששוחח את בני ערובה שהסתתרו במקפיא סיפר כי הם התבדחו ושקלו אם לפתוח בקבוק יין. "יש כאן הרבה", אמר חבר המועצה.

 

קונים נוספים שהתחבאו מתחילת המתקפה סיפרו גם הם על שעות האימה. מישל, אחד מבני הערובה שהתחבא במרתף, סיפר איך הכל התחיל. "עמדתי בקופה כדי לשלם ושמעתי רעש חזק, כמו זיקוק. לא חששתי עד שראיתי גבר שחור חמוש ומיד הבנתי מה קורה". מישל הוסיף כי חיפש מקום מסתור לו ולבנו, "לקחתי אותו מהצוואר ומשכתי אותו לסוף החנות. יחד עם עוד כמה לקוחות ירדנו למטה ונכנסנו לאחד משני חדרי הקירור. הדלת לא ננעלה מבפנים ופחדנו נורא. המחבל שלח את אחת מעובדות החנות להגיד לנו לעלות למעלה ואמרה שאם לא נבוא 'יהיה טבח'".

 

תחילה סרב מישל לבקשת העובדת והחליט להישאר עם בנו במרתף. "אמרתי שנחכה. עשר דקות לאחר מכן היא באה שוב, עם אותה הודעה, והפעם החלטתי שנלך".

 

המראות שנגלו בפני בני הערובה שהתחבאו מתחילת האירוע היו נוראיים. "עלינו במדרגות וראינו גבר מת בתוך שלולית דם". למרות ההלם הצליח מישל לשמור על קור רוח ולהתקשר למשטרה. "המחבל הסתובב בין המדפים עם נשק ומחסניות בכל יד ואמר שהמוות הוא פרס בשבילו. פתאום הוא התחיל להתפלל והשוטרים שמעו הכל. כמה שניות אחרי זה ראינו את הווילון נפתח והבנו שזה הסוף. ירדנו לרצפה, היה רעש נוראי והמחבל נורה". 

 

מעדויות שהתפרסמו היום עולה כי בעת שקוליבלי פרץ והחל לירות לכל עבר, ירי ממנו נהרגו ארבעה בני אדם, אחד העובדים שהמחבל לא ראה יצא החוצה עם המפתחות - ובכך סייע לכוחות לפרוץ למקום לאחר מכן.

חילוץ בני הערובה במרכול, אתמול ()
חילוץ בני הערובה במרכול, אתמול
 

 

קוליבאלי סיפר שהוא פועל בשליחות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ואמר שהוא מתואם עם האחים קואשי - שרצחו 12 בני-אדם בעיתון הסאטירי שארל הבדו ביום רביעי האחרון.

 הוא סיפר שלקח בשבי 16 בני ערובה ורצח ארבעה. הוא סיפר שבחר במרכול הזה "משום שהוא יהודי". המשטרה הצרפתית חיפשה גם אחר חייאת בומדיאן, צעירה בת 26, שהייתה זוגתו של קוליבאלי מאז שנת 2010. עדיין לא ברור אם היה לה חלק בפיגוע הטרור במרכול.

 

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס אמר כי מספר ההרוגים הרב בתקריות הטרור בשלושת הימים האחרונים מעיד על "כישלון ברור" של מערכת הביטחון וגורמי הביון. הוא אמר כי צרפת תנהל "מלחמה נגד הטרור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לה פריזיאן
לסאנה בטילי
צילום: לה פריזיאן
מומלצים