שתף קטע נבחר

הטרור היכה פעמיים: הבת נרצחה בפיגוע בתוניסיה, הנכד נרצח במרכול בפריז

טרנזה בוכריס מאופקים שכלה את בתה יהודית כששוטר תוניסאי ירה על בית כנסת באי ג'רבה ב-1985. הנכד שלה, יואב חטב, היה בין הקורבנות של הפיגוע בהיפר-כשר. לוויות ההרוגים יתקיימו ביום שלישי ב-12:00 בגבעת שאול

הפיגוע בהיפר-כשר בפריז ביום שישי לא היה הפעם הראשונה שבה אירוע טרור מכה במשפחתו של יואב חטב. דודתו, יהודית בוכריס, נרצחה בהיותה בת 14 בפיגוע בבית הכנסת אל-גריבה באי התוניסאי ג'רבה ב-8 באוקטובר 1985. שוטר מקומי פתח אז באש במהלך תפילה בשמחת תורה, הרג שלושה – בהם הנערה בוכריס – ופצע 12 בני אדם. אמה טרנזה בוכריס, סבתו של יואב, גרה כיום באופקים.

 

קורבנות הפיגוע במרכול בפריז - כתבות נוספות:

 

הפיגוע התרחש כשבוע לאחר שישראל הפציצה את מפקדות אש"ף בחמאם א-שאט בתוניסיה, במסגרת מבצע "רגל עץ". ההפצצה גרמה לחרדה גדולה בקרב יהודי המדינה, שחששו שהם אלה שייאלצו לשאת במחיר הנקמה. לאחר שבוע שקט יחסית אך מתוח – שכלל מקרים בודדים של הטחת עלבונות או זריקת אבן על חנות יהודית – התרחש אירוע הירי בבית הכנסת.

 

הדיווח הראשוני על הפיגוע בג'רבה (9 באוקטובר 1985) (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות") (צילום: ארכיון
הדיווח הראשוני על הפיגוע בג'רבה (9 באוקטובר 1985)(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

יואב חטב. ניסה לקחת נשק מהמחבל ()
יואב חטב. ניסה לקחת נשק מהמחבל

השוטר ירה צרורות בתת מקלע - קודם לתוך בית הכנסת, שם היו הגברים, ואחר כך לתוך האכסניה ממול, ששימשה עזרת נשים. בנוסף לבוכריס נהרגו גם יואב חדד בן ה-5 וחיים כהן האגון בן 56, מעובדי בית הכנסת. בהמשך התברר שהשוטר היה אחיו של אחד ההרוגים בהפצצת מפקדות אש"ף.

 

אמה של יהודית עלתה לישראל 15 שנה אחרי הפיגוע. עצמותיה של בתה הועלו ארצה רק לפני כחצי שנה. הפיגוע שבו נרצח נכדה יואב בסוף השבוע האחרון עורר את הטראומה, וקרוב משפחה סיפר: "אי אפשר לתאר במילים מה עובר עליה בימים אלה".

 

אביו של יואב, הרב בנימין חטב, התראיין לערוץ 20 וסיפר על רגעי האימה שבהם התברר לו שבנו נמצא במרכול שעליו השתלט המחבל אמדי קוליבאלי: "ידעתי שבני עובד באזור והתקשרתי לטלפון שלו אבל הוא לא ענה. ידעתי שהוא שם. ב-18:30 התקשרו ואמרו שהוא בסדר. ב-19:00 אמרתי שאני רוצה לדבר איתו ואמרו 'חכה קצת'. ב-22:00 בלילה סיפרו לנו שהוא מת".

 

- על פי הדיווחים הוא ניסה להתעמת עם המחבל ולכן הוא שילם בחייו.

"זה הפראי היו לו שני נשקים. נשק ביד ונשק על ידו. הבן שלי התחבא במקרר אבל הפראי יימח שמו אמר תצאו כולכם או שאני הורג את כולם – אז יצאו. כשיצאו, הבן שלי מצא נשק אבל הנשק לא עבד אז הוא קרע את בני, יימח שמו. דיברתי עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ואמרתי לו שאם המשטרה לא הייתה מחכה 5-4 שעות, אולי הבן שלי היה חי. הוא איבד דם".

 

הלוויות: ביום שלישי ב-12:00 בגבעת שאול

ארונותיהם של ארבעת ההרוגים היהודים בפיגוע – חטב, פרנוסאה מישל סעדה, פיליפ ברהם ויוהן כהן – יועלו על טיסה הערב ב-22:30 ויגיעו לישראל ב-4:00 לפנות בוקר. ההלוויה תתקיים מחר ב-12:00 בגבעת שאול. בשל המצב הרגיש במזרח ירושלים ביקשו המשפחות שהם לא ייקברו בהר הזיתים, כפי שתוכנן בתחילה.

 

חרף העובדה שהם ייקברו כאן, ישראל מסרבת להכיר בהם כנפגעי פעולות איבה מאחר שאינם אזרחים ישראלים. אולם המדינה תממן את טקס ההלוויה ואת אירוח המשפחות בימי השבעה בבית מלון.

נתניהו הורה לשרה לימור לבנת לרכז את ההכנות להלוויה.

 

ממשלת ישראל תממן את עלות טקס ההלוויה והוצאות האבטחה. את הוצאות הטסת הגופות ועוד 40 בני משפחה מפריז לישראל יממנו הסוכנות היהודית, משרד הקליטה והארגונים היהודיים. חלק מהכסף נתרם על ידי יהודים אמידים.

 

זו לא תהיה הלוויה ממלכתית אך יהיו בה סממנים ממלכתיים: ישתתפו בה נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. ככל הנראה יגיע גם נציג רשמי מצרפת. המשרד לשירותי דת לא יגבה תשלום עבור החלקות (חיסכון של כ-30 אלף שקל לכל משפחה), אף שהנוהל מחייב אזרח זר לשלם עבור חלקות קבר. עיריית ירושלים תקצה עובדים סוציאליים לליווי המשפחות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים