שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הקשר בין בריאות הפה להשמנת יתר

  נזקי ההשמנה לבריאות ידועים מזמן, אבל עכשיו רופא שיניים מומחה מסבר את הנזקים של עודף המשקל למצב השיניים. מה ניתן לעשות כדי להימנע?

  השמנת יתר הינה אחד התחלואים השכיחים בעולם המודרני. השמנה קשורה בשיעורי תמותה גבוהים יותר ובתוחלת חיים קצרה יותר. שכיחות ההשמנה גבוהה יותר בקרב נשים בישראל.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  על פי סקר שנערך בשנת 2011 49.8% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל סובלים מעודף משקל, מתוכם 15.7% סובלים מהשמנת יתר (BMI>30).

   

  קיראו עוד

  הסוכרת לא מאוזנת? סכנה לחניכיים

  לא רק ממתקים: המזונות שעושים נזק לשיניים

  טיפולי שיניים בהריון: מתי אסור להמתין?

   

  מהי ההגדרה של השמנת יתר?

  השמנת יתר מוגדרת כמדד מסת גוף (BMI) גבוהה משלושים. חישוב מדד זה נעשה על ידי חלוקת משקל הגוף (בקילוגרם) לגובה (במטרים רבועים). דרך נוספת להגדרת השמנת יתר היא באחוזי שומן.

   

  אצל גברים הנורמה היא בין% 11-15% בעוד שאצל נשים 18-21%. גברים העוברים 20% ונשים העוברות 30% הינם במצב השמנת יתר.

   

  מה הקשר בין בריאות הפה להשמנת יתר?

  מחלות חניכיים (מחלות פריודונטליות): השמנת יתר הינה גורם סיכון לפריודונטיטיס - מחלה זיהומית הפוגעת באופן בלתי הפיך במנגנון תמיכת השן (מסב השן ועצם הלסת).

   

  שכיחות המחלה גבוהה יותר בקרב הסובלים מהשמנת יתר בהשוואה לבעלי משקל תקין עם יותר דימום מהחניכיים, ועם כיסי חניכיים עמוקים יותר. הגורמים לתופעה זו הינם שילוב של הצטברות שכבה של חיידקים הרסניים על גבי השיניים והתגובה של רקמות התמיכה של השן לנוכחותם.

   

  זאת בשל העובדה שרקמת השומן העודפת משחררת אדיפוקינים (adipokines) שהם מולקולות פעילות הגורמות להרס רקמה רכה ועצם.

   

  בגלל שהרס הרקמה התומכת בשן במחלה פריודונטלית נגרם בעיקר על ידי מנגנוני הדלקת של הגוף, עלייה בכמות גורמי דלקת פעילים המופרשים על ידי רקמת השומן העודפת יעלו את כמות ההרס הרקמתי כתגובה לנוכחות רובד חיידקי.

   

  כמו כן, משפיעות מולקולות אלו על דפנות כלי הדם של מנגנון תמיכת השן וגורמות להתעבותם ולירידה ביכולתם להגיב לזיהום החיידקי.

   

  עששת (ריקבון השן או "חורים בשן"): מחקרים דיווחו על קשר בין השמנת יתר במתבגרים לבין עששת ולירידה בהפרשת רוק. הרוק מגן על השיניים מעששת דרך נטרול החומצות הנוצרות מפעולת חיידקי הפה על סוכרים מהמזון.

   

  כמו כן, פועל הרוק להחזרה של המינרלים שאותה חומצה ממיסה מפני שטח השן ויוצרת את החלל העששתי. ירידה בהפרשת הרוק ידועה כגורם משמעותי בעלייה בעששת.

    

  כיצד ניתן להקטין את הסיכון למחלות חניכיים ועששת?

  בשני המצבים יש קשר ישיר לנוכחות רובד החיידקים על גבי השיניים ובכיסי החניכיים:

   

  חשוב לבצע בדיקה תקופתית של אוכלוסיות בעלות סיכון גבוה אצל מומחה למחלות חניכיים (פריודונט) ולעבור טיפול המקטין את הצטברות רובד החיידקים.

   

  טיפול זה על ידי המומחה והשיננית יוריד משמעותית את הסיכון למחלות חניכיים ועששת גם באלו הסובלים מהשמנת יתר.

   

  יש להקפיד על צחצוח קפדני ושימוש בחומרי שטיפה יעילים המעכבים את ההתפתחות המחודשת של הרובד לאחר הסרתו. יש לשאוף להקטנת כמות המזון המכיל סוכרים וכן את הזמן שהוא נמצא בחלל הפה.

   

  שמירה על הפרשת רוק תקינה באמצעות שתייה מספקת של מים תתן שיפור משמעותי באפקט המגן של הרוק. שימוש במשחות שיניים המכילות פלואוריד ייתן הגנה נוספת על האמייל והדנטין החשופים מפני החומצות הנוצרות משילוב של חיידקים וסוכרים.

   

  הורדת מסת השומן של הגוף תפחית את ההשפעות ההרסניות על בריאות החניכיים והשיניים, אולם יש לזכור שהשמנת יתר מורבידית היא מחלה כרונית וששיעור ניכר מהסובלים ממנה מתקשים לרדת במשקל גם כאשר מלווים בתמיכה מקצועית. ירידה במשקל של 7-15% תיחשב להצלחה גם בשיפור סיבוכים גופניים.


  הכותב הוא מומחה למחלות חניכיים (פריודונטיה), מרפאת ד"ר צוברי רמת השרון – פריודונטיה, שתלים ושיקום הפה ויועץ ליסטרין

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הקשר בין מצב השיניים לעודף משקל
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים