שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סקר: 77% מהילדים סובלים מקשיי נשימה - בחורף

  מחלות דרכי הנשימה בקרב ילדים נפוצות מאוד בחורף, למה זה קורה דווקא בעונה הזו ומה יכול לעזור?

  בחורף, הווירוסים, שהינם הגורמים השכיחים ביותר למחלות נשימה נפוצים מאוד. השהות בחדרים סגורים ולא מאווררים גורמת לכך שהידבקות במזהמים קלה יותר.

   

   עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  ד"ר אביגדור חברוני, מומחה ריאות ילדים ממרכז רפואי קפלן, אומר כי מחלות נשימה בילדים במהלך עונת החורף הן מהסיבות הנפוצות לפנייה לקבלת שירות רפואי בכל דרגות החומרה.

   

  החל מרופא קופת החולים דרך חדרי מיון ומחלקות הילדים ועד לאשפוז במחלקות טיפול נמרץ. 60-70 אחוזים מהתפוסה במחלקות הילדים קשורה למחלות נשימה.

   

  קיראו עוד

  למה התינוק לא מפסיק לבכות? כל הסיבות האפשריות

  וירוסים בדרכי הנשימה: מהו הטיפול היעיל?

  מה עושים כשהילד מצפצף ומשתעל?

   

  דבריו מוצאים סימוכין גם בסקר שנערך על ידי מכון גיאקרטוגרפיה בקרב רופאי ילדים, ומצא כי הרופאים מעריכים שמחצית מהילדים סובלים בחורף מקשיי נשימה, שיעול או סטרידור. לדבריהם, מדובר בכ-170 אלף ילדים החולים מדי חורף. בנוסף עלה כי על פי דיווחי הורים, נמצא כי 44% ההורים מדווחים כי ילדיהם לא ישנים בשל קשיי הנשימה.

   

  בנוסף, סקר נוסף שנערך בקרב 500 אמהות מעלה נתונים חמורים אפילו יותר. על פי הסקר עולה כי 77% מהילדים עד גיל 3 סבלו בחורף האחרון מקשיי נשימה ו-73% מהילדים סבלו מבעיות שינה שנבעו מקשיי נשימה. אלה, כאמור, נתונים גבוהים הרבה יותר מהערכת הרופאים.

   

  עוד עלה כי 1 מכל 5 ילדים סובל מקשיי שינה 10-20 ימים בחורף האחרון בגלל קשיי הנשימה, כאשר הממוצע עמד על 6.5 ימים בחורף האחרון.

   

  מה יעזור לילד לנשום טוב יותר? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מה יעזור לילד לנשום טוב יותר?(צילום: shutterstock)

  מה הסיבות לעלייה בבעיות הנשימה?

  מדובר בשילוב של עונת הווירוסים בחורף המשפיעה על ילדים ומבוגרים כאחד, ובשהות במקומות סגורים ולא מאווררים.

   

  לדברי ד"ר חברוני, המחוללים המרכזיים למחלות נשימה בתינוקות וילדים הינם זיהומים שונים, כאשר הנפוצים ביותר הינם וירוסים ולעיתים גם חיידקים שונים. ביטויי התחלואה בדרכי הנשימה יכולים להיות נזלת, שיעול, קשיי נשימה וחום.

   

  לעתים גם סימנים כלליים יותר במיוחד בתינוקות, כגון ירידה בערנות ובתיאבון. מגוון התחלואה הינו רחב ויכול להיות נזלת או זיהום של דרכי הנשימה העליונות דלקת בסימפונות הקטנים – ברונכיוליטיס או דלקת ריאות.

   

  ברונכיוליטיס נגרמת במרבית המקרים מווירוס בשם RSV, והינה הסיבה השכיחה ביותר לאשפוז תינוקות בעונת החורף. ד"ר חברוני מוסיף כי שנים ארוכות נבדק הקשר בין זיהום ב RSV להופעת אסטמה בגיל מאוחר יותר.

   

  הטיפול בזיהומים ויראליים הוא ברובו טיפול תומך ואינו מצריך אנטיביוטיקה. במקרים שנדרש אשפוז ניתנים אינהלציות ונוזלים על-פי הצורך ולעתים, במקרים החמורים יותר נדרש מתן חמצן. במקרים בהם יש חשש לזיהום חיידקי הטיפול כולל מתן אנטיביוטיקה.

   

  מה יעזור להקל על הנשימה?

  כ- 70% מרופאי הילדים שהשתתפו בסקר הסבירו כי חשוב לשלב טיפולים לא-תרופתיים לילדים עם קשיי נשימה, כאשר הטיפולים האפקטיביים ביותר , לדעתם, הם מי מלח במקום הראשון ומכשירי אדים במקום השני. 67% מהם אף ציינו כי הם ממליצים על טיפול במכשירי אדים במהלך הטיפול בילדים.

   

  מדובר בטיפולים שנועדו ליצור סביבה פחות יבשה הנגרמת לעתים מחימום יתר. טיפולים שמחזירים למערכת את הלחות יקלו את הנשימה בילדים.

   

  נתון זה הגיע בנוסף לנתון שעלה מסקר האימהות. לפיו, 35% מהאימהות שילדיהן סבלו מקשיי נשימה אמרו שהן נוהגות להשתמש במכשיר אדים. הן הסבירו כי ההמלצה להשתמש במכשיר האדים, הגיעה לרוב מרופא הילדים (37%), אמא או אחות (31%) וחברה (29%).

   

  טיפולים נוספים הרווחים בקרב אמהות לילדים הסובלים מקשיי נשימה, הם שימוש במי מלח, באינהלציות ולעיתים אף בסירופ נגד שיעול.

    
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  77% מהילדים סובלים מקשיי נשימה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים