שתף קטע נבחר

איפה התחתית? הנפט צלל ל-46.1 דולר

גולדמן זאקס: מחירי הנפט הנמוכים מעמידים בסכנה פרויקטים ב-2 טריליון דולר. נסיך סעודי: "הנפט לא יחזור ל-100 דולר לחבית"

ענק הבנקאות האמריקאי, גולדמן זאקס, הוסיף היום (ב') שמן למדורה הבוערת של הנפט וחתך את מחיר היעד שלו לנפט מסוג קרוד באגרסיביות. בתוך כך ננעל הנפט מסוג קרוד בירידה של 4.7% וננעל על 46.1 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק.  

 

כתבות נוספות בערוץ שוק ההון:

 

לפי הבנק, מחיר החבית הממוצע יעמוד ב-2015 על מחיר של 47.15 דולר, לעומת מחיר היעד הקודם שעמד על 73.75 דולר. לגבי הרבעון הנוכחי צופים בגולדמן מחיר ממוצע של 46 דולר לחבית, לעומת 75 דולר בהערכה הקודמת.

 

ומה ב-2016?

לגבי 2016, בגולדמן צופים עלייה במחיר הנפט, שיגיע ל-65 דולר לחבית לעומת התחזית הקודמת - 80 דולר לחבית. "הציפיות שלנו הן שהשוק ישאר במצב של קונטנגו עמוק במשך השנה הקרובה". קונטנגו הוא מצב שבו החוזה העתידי הקרוב של הנפט נסחר ברמה נמוכה משמעותית מהחוזים הארוכים - כך שמחירי החוזים הארוכים צפויים לרדת בחדות ככל שהזמן עובר.

ענק הבנקאות האמריקני, גולדמן זאקס: "לקצץ בעלויות ולאחד בין פרויקטים" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ענק הבנקאות האמריקני, גולדמן זאקס: "לקצץ בעלויות ולאחד בין פרויקטים"(צילום: AFP)
 

בתוך כך, הנסיך הסעודי, אל-וליד בין טלאל, אמר כי אין שום סיכוי שמחיר הנפט יחזור חזרה לרמות של 100 דולר לחבית. "במידה שכמויות הייצור של הנפט לא ישתנו - ייתכן ונראה את הנפט ממשיך לרדת", אמר בן טלאל, "אולם במידה ויורידו את כמויות הייצור - המחירים יעלו. אבל מחיר של 100 דולר לחבית אנחנו לא נראה עוד".

 

2 טריליון דולר ילכו לאיבוד

במקביל התייחסו בגולדמן זאקס גם להשלכות הצפויות ממחירי הנפט הנמוכים. בגולדמן מעריכים כי 2 טריליון דולר עשויים להימחק מפרויקטים עתידיים - אם וכאשר הנפט יישאר ברמה של 70 דולר לחבית. מדובר בפרויקטים שזכו להכרה מראש, ולכן במחיר כזה יהפכו להיות לא כלכליים. בנוסף מציינים בבנק כי 930 מיליארד דולר עשויים להימחק מפיתוחים שונים בתעשיית פצלי הנפט.

 

אז מה, לפי גולדמן זאקס, צריכה תעשיית הנפט לעשות? הבנק קורא לשני שינויים מרכזיים בתעשייה כדי להפוך את ההתפתחויות אלה לרווחיות ולהימנע מביטול הפרויקטים: קיצוץ בעלויות ואיחוד בין פרויקטים. "מחירי סחורות נמוכים ועודף כושר ייצור מכריחים התמקדות מחודשת במשמעת פיננסית, יעילות ביחס עלות תועלת ופריון בתעשייה", אמרו בגולדמן.

 

במקביל לגולדמן זאקס, גם הבנק הצרפתי, סוסייטה ג'נרל, חתך את התחזיות שלו למחיר הזהב השחור. לפי הבנק, מחיר הברנט יעמוד השנה על 55 דולר לחבית, לעומת התחזית הקודמת של 70 דולר לחבית. לגבי הנפט מסוג קרוד צופה סוסייטה ג'נרל מחיר ממוצע שנתי של 51 דולר לחבית.

 

המיליארדר קארל אייקן: הנפט יוסיף לצלול

בתוך כך, בסוף השבוע האחרון, המשקיע המיליארדר קארל אייקן צייץ בטוויטר כי מחירי הנפט עדיין לא הגיעו לרצפה - למרות הנפילה ב-2014, בשיעור של כ-50%.

 

"אני סבור כי מחירי הנפט צפויים להמשיך ולרדת בטווח הקצר", כתב. אייקן הוסיף כי להערכתו, הצריכה הגלובלית תעלה בשנים הקרובות, מה שייצור הזדמנויות השקעה - במיוחד בתחום השירותים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סעודיה. "במידה ויורידו את כמויות הייצור - המחירים יעלו"
מומלצים