שתף קטע נבחר

באילו ערים כדאי להשקיע בנדל"ן באירופה?

דו"ח של פירמת ראיית החשבון העולמית PwC, שמציג תחזית לענף הנדל"ן באירופה, קובע אילו ערים מועדפות להשקעות נדל"ן בשנה הקרובה ומה היה מצבן אשתקד. ובאיזו עיר מתעניינים בעיקר המשקיעים הישראלים? סקירה

איפה כדאי להשקיע בנדל"ן באירופה? על השאלה הזו ביקשו להשיב גורמי מקצוע שהשתתפו השבוע בכנס מגמות בענף הנדל"ן באירופה לשנת 2015, שערכה בתל אביב פירמת ראיית החשבון והייעוץ העולמית "PwC" בשיתוף מכון "Urban Land Institute". על פי הדו"ח השנתי של הפירמה, שהגיע לידי ynet, עם הערים האטרקטיביות ביותר להשקעה ניתן למנות את ברלין, דבלין, מדריד, המבורג ואתונה.

 

 

הדו"ח מתבסס על סקר שכלל כ-500 גורמי מקצוע בענף הנדל"ן ברחבי אירופה, והוא מבקש לספק תחזית בנוגע לשווקים ולענפי הנדל"ן הטובים ביותר להשקעה ולפיתוח ביבשת בשנה הקרובה. על פי הממצאים, העיר ברלין שבגרמניה טיפסה השנה למקום הראשון ברשימת 28 הערים המועדפות להשקעה, לאחר שבשנה שעברה הייתה במקום הרביעי.

 

בעוד דבלין, בירת אירלנד, נותרה באותו המקום (השני המכובד), מדריד, בירת ספרד, הגיעה למקום השלישי ובלטה לטובה, לאחר שבשנת 2014 הגיעה "רק" למקום ה-19 ברשימת הערים המועדפות להשקעות נדל"ן. כמוה גם אתונה, בירת יוון, שהגיעה אל המקום החמישי, אחרי שבשנה שעברה עמדה במקום ה-28 בלבד (המקום האחרון בדירוג - קפיצה של 23 מקומות). למקום הרביעי הגיעה המבורג, גם היא בגרמניה, שירדה מקום אחד מהשנה שעברה.

מדריד. מעודפת להשקעה, גם על ידי ישראלים (צילום: יואב גלזנר) (צילום: יואב גלזנר)
מדריד. מעודפת להשקעה, גם על ידי ישראלים(צילום: יואב גלזנר)

במקום השישי ברשימה נמצאת העיר בירמינגהם שבבריטניה, שעמדה בשנה שעברה במקום ה-20 בלבד. אחריה קופנהגן, בירת דנמרק, שטיפסה מהמקום השמיני בתחזית לאשתקד למקום השביעי; העיר אמסטרדם, הולנד, הגיעה למקום השמיני - לאחר שבשנה שעברה הייתה במקום ה-25 ברשימת הערים המועדפות להשקעה באירופה.

 

ליסבון, בירת פורטוגל, הגיעה למקום התשיעי, לאחר שב-2014 הייתה במקום ה-26 (טיפסה 17 מקומות בדירוג); ולונדון, בירת בריטניה, סוגרת את "העשירייה" עם ירידה בביקושים להשקעות, לאחר שבשנה שעברה הייתה במקום החמישי. את הרשימה סוגרת מוסקבה, בירת רוסיה.


10 הערים המועדפות להשקעה באירופה

10 הערים המועדפות להשקעה באירופה
עיר מיקום ברשימה, 2015 מיקום ברשימה, 2014
ברלין 1 4
דבלין 2 2
מדריד 3 19
המבורג 4 5
אתונה 5 28
בירמינגהם 6 20
קופנהגן 7 8
אמסטרדם 8 25
ליסבון 9 26
לונדון 10 5

 

המשקיעים הישראלים מעדיפים את ספרד

"מהדו"ח ניתן לראות המשך מגמה של השקעות בשווקים שספגו ירידות חדות במשבר הפיננסי האחרון, והפכו בעקבות ירידת המחירים ליעדי השקעות אטרקטיביים לתפיסת המשקיעים - כמו ספרד, פורטוגל, אירלנד ויוון", מסביר את הממצאים שאול בן אמוץ, ראש מגזר הנדל"ן ב- PwC ישראל. לדבריו, "זוהי אחת הסיבות לכך שאתונה עשתה קפיצה כל כך גבוהה בדירוג השנה".

 

בן אמוץ מסביר כי בשנים האחרונות חלה תופעת עיור באירופה, שבאה לידי ביטוי במעבר של אוכלוסייה כפרית למטרופולינים. "כך נוצר מחסור משמעותי בהיצע דירות בערים מרכזיות - מה שהוביל את המשקיעים להשקיע במיזמי מגורים דווקא באותן ערים", הוא אומר. "לונדון היא דוגמא מייצגת לתופעה זו, ודפוס ההשקעה מבוסס עליה".

 

בכל הנוגע למשקיעים ישראלים, מוסיף בן אמוץ כי ניתן להתרשם שהמדינות שנפגעו במשבר הפיננסי האחרון, כמו פורטוגל, אירלנד ויוון, אינן מהוות פקטור משמעותי מבחינתם. עם זאת, הוא מדגיש כי המשקיעים הישראלים כן  מגלים עניין בספרד - והחלו לבצע בה רכישות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שער ברנדנבורג בברלין. ראשונה בדירוג הערים המועדפות להשקעה
צילום: shutterstock
צילום:shutterstock
לונדון. סוגרת את "העשירייה"
צילום:shutterstock
מומלצים