שתף קטע נבחר

מצוקת דיור? אולי תנסו לגור במכולות

מיטל וריקו מהמושב עזריקם שבדרום גרים עם ילדיהם בבית שהורכב מ-5 מכולות, עדי ושלומי חיברו שתי מכולות וחיים בהן עם בנם הקטן. העלויות נמוכות, העיצוב מספק ותוכניות נוספות לשכונות מכולות צפויות גם בבת ים, בחיפה ואפילו בדרום ת"א - לצד שכונות סטודנטים קיימות בלוד ובשדרות. האם זה משתלם? "השיטה עובדת שנים בחו"ל, אפשר ליישם אותה גם כאן"

מצוקת הדיור בישראל תמשיך כנראה לככב גם בבחירות הקרובות, לצד הצגת פתרונות יצירתיים יותר או פחות. דרך אחת שכבר החלה לפעול היא הקמת שכונות של מכולות, כמו בפריז, בלונדון ובאמסטרדם. בשלב הנוכחי הוקמו באחרונה שתי שכונות עם מכולות לסטודנטים בשדרות ובלוד, אבל בדרך יש פרויקטים נוספים: בדרום תל-אביב (אבו כביר), בעיר התחתית בחיפה ובבת ים על גבול ראשון לציון.

 

עוד כתבות על דיור במכולות בערוץ הנדל"ן :

 

מחירי המכירה נעים סביב 100 אלף שקל למכולה בשטח של 60 מ"ר. את המכולות ניתן לשנע ממקום למקום, ניתן להניחן אחת על השנייה או אחת לצד השנייה, ולרוב מדובר במבנה שאמור להיות חזק ועמיד בפני נזקים סביבתיים ונזקי מזג אוויר.

 

טרי ניומן, מבעלי חברת ישראמרין העוסקת בהסבת מכולות למגורים ואף מספקת מכולות לצה"ל, מסביר כי בסוף תהליך ההסבה הן יכולות להיראות כמו בית לכל דבר. "הממשלה כבר משתמשת בפתרון זה בפרויקטים שלה לצרכים אחרים, ובנינו עבורה מבנים ממכולות למטרות שונות", הוא אומר.

 

לדבריו, "הגיע הזמן שמקבלי ההחלטות יבינו שהם צריכים להשתמש בשיטות בנייה אלו גם למגורים עבור כלל האוכלוסייה שזקוקה לפתרונות דיור. הבנייה לגובה במכולות היא שיטה שעובדת כבר שנים ברחבי העולם עבור אוכלוסיות מגוונות, במרכזי הערים ובשוליהן, וגם בישראל אפשר ליישם אותה בזול ובפשטות".

מכולת מגורים במושב עזריקם ליד אשדוד. "אפשר ליישם את השיטה בזול ובפשטות" (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
מכולת מגורים במושב עזריקם ליד אשדוד. "אפשר ליישם את השיטה בזול ובפשטות"(צילום: אבי רוקח)

מכולות מעזריקם ועד בת ים

"הבנו שעם עיצוב נכון, יש לנו פתרון מנצח", מספרים מיטל (37) וריקו (39) אלוש מהמושב עזריקם ליד אשדוד, שרכשו לאחר שנישאו שתי מכולות שחוברו יחד לבית מגורים. לאחר שמשפחתם התרחבה ונולדו להם 3 ילדים, הם שקלו לקנות צמוד קרקע ואף פנו לאדריכלית שתכננה להם תוכנית, אולם בסופו של דבר חיברו 5 מכולות חדשות לבית אחד, בעלות של 400 אלף שקל.

בית המכולות של מיטל וריקו אלוש. חיברו 5 מכולות לבית אחד (צילום: חברת ישראמרין) (צילום: חברת ישראמרין)
בית המכולות של מיטל וריקו אלוש. חיברו 5 מכולות לבית אחד(צילום: חברת ישראמרין)

את התוכנית שהאדריכלית הכינה עבורם יישמו בבית המכולות אותו חיפו באבן ירושלמית. הבית כולל 3 חדרי ילדים וחדר שינה להורים, חדר ארונות, שני חדרי רחצה, פינת אוכל, פינת ישיבה וסלון. את הבית הישן (המבנה עם שתי המכולות) השאיר ריקו לאחיו שגר במושב עם אשתו ובנו הקטן. לדבריו, משפחות נוספות במושבי הסביבה החליטו לרכוש בית מכולות בעקבות המלצתם ולאחר שביקרו בביתם.

 

עדי ושלומי רושרי, אף הם ממושב עזריקם, מתגוררים גם הם בבית המורכב משתי מכולות עם בנם הקטן. על מבנה המגורים שילמו רק 84 אלף שקל, והוא כולל שני חדרי שינה, סלון וחדר רחצה. "כמו זוגות אחרים, גם אנחנו הבנו שלא נוכל לרכוש דירה במחירים המוצעים היום בשוק", הם מספרים.

משפחת רושרי בביתם המורכב משתי מכולות (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
משפחת רושרי בביתם המורכב משתי מכולות(צילום: אבי רוקח)

אבל לא רק בעזריקם מתגוררים במכולות - שכונת מכולות חדשה מתוכננת, כאמור, גם בבת ים על גבול ראשון לציון. את התוכנית להקמת השכונה יזמה אגודת האדריכלים ומתכנני הערים בישראל, בראשות אדריכל ישראל גודוביץ', מהנדס עיריית תל-אביב לשעבר, שנמצא אגב בסכסוך משפטי מול ישראמרין על פטנטים למכולות.

 

מדובר על שכונה שצפויה לכלול 56 דירות ממכולות, שבניגוד לכפרי הסטודנטים שבשדרות ובלוד, יהיו מיועדות גם לזוגות צעירים ולא רק לסטודנטים. לצורך כך הקצתה עיריית בת ים שטח של כשני דונם, עליו יוקם מבנה מדורג של עד 4 קומות בשיטת המכולות.

 

התוכנית אף מותאמת לדרישות התכנוניות שנקבעו על ידי אגודת הסטודנטים וצפויה לצאת לפועל תוך 12 חודשים. שכר הדירה שישלמו הדיירים, לדברי העירייה, לא אמור לעלות על 1,500 שקל. ל-ynet נודע כי מו"מ ראשוני בין עיריית בת ים ואיגוד האדריכלים כבר מתקיים מול חברת הבנייה אשטרום, שאגב לאחרונה זכתה במכרז להקמת פרויקט שכירות מפוקח לטווח ארוך בחיפה.

הדמיית מכולות המגורים בבת ים (הדמיה - גודוביץ') (הדמיה - גודוביץ')
הדמיית מכולות המגורים בבת ים(הדמיה - גודוביץ')

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
בית המכולות של משפחת רושרי ממושב עזריקם
צילום: אבי רוקח
צילום: אבי רוקח
הצצה מבפנים
צילום: אבי רוקח
מומלצים