שתף קטע נבחר

לב שבור: הכישוף להחזרת האהבה

אהבה נמשלת לאש וכשם שהיא ניצתת היא יכולה לדעוך ולהיכבות. נסיון להצית אותה מחדש כמוהו לנסות ולהחזיר לחיים את מי שכבר איננו עוד. אם אתם שבורי לב ומתייסרים בעקבות פרידה, המאמר הזה נועד לכם. יצחק אהרון מסביר על אהבה, פרידה, כפייתיות וכפייה

מאז ימי קדם ניסה האדם להגדיר נכונה את הרגש הזוגי, החמקמק, המקשר בין איש לאישה. אותו רגש מהווה מכנה משותף הכרחי לקיום המערכת הזוגית וליציבותה לאורך זמן. כידוע, לאהבה עוצמות שונות ופנים רבות והיא משתנה תדיר כיצור חי ונושם.

 

 

חבלי הקסם המקשרים בין בני זוג הינם ייחודיים להם בלבד ומשקפים את מהות הקשר. מכאן, שאין לומר כי אהבה אחת זהה לאחרת בעוצמתה, בעומקה הרגשי ובאיכותה. לרוב, כאשר מדובר באהבה רומנטית אנו מחפשים תמורה ערכית וממשית לאהבתנו.

 

באם אין אנו מתוגמלים כמצופה בעניינו, חיש מהר פורצים להם רגשות רדודים כמו רכושנות, פחד, קנאה (אינה מראה כמה אתה אוהב אלא כמה אתה חסר בטחון) וכדומה. רגשות אלו משמשים בערבוביה ויוצרים תמהיל רגשי הגורר אחריו שובל של ספקות, שאורבים ומחכים להזדמנות להשתלט ולהסית את האדם משביל האהבה.

 

רגשות רדודים כמו רכושנות, פחד, קנאה  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
רגשות רדודים כמו רכושנות, פחד, קנאה (צילום: shutterstock)

 

מיד פורצת בלב האדם מלחמה בין שתי השקפות מנוגדות מהותית. האחת מבקשת להראות את יופייה של האהבה, יתרונותיה ולהאדיר את ערכה בעוד אחרת מדגישה את חסרונותיה, משחירה אותה ומציירת מצב מתסכל של מרירות וחוסר סיפוק.

 

תוצאה תמידית של סיטואציה שכזאת תהיה אכזבה קשה המלווה בקושי ניכר בקבלת החלטות אודות עתידו של הקשר הזוגי. האדם מתהלך על חבל דק וחיש מהר מחלחלים הספק והניכור המובילים לעכירות היחסים, לשברון לב ולניתוק הקשר. הרגשות משתלטים, מערפלים ומצמצמים כל סיכוי לראות את התמונה באור שונה ומכאן הדרך סלולה לחוסר איזון ולכאוס.

 

פרידה קשה מנשוא

מסע החיים מעיד כי כל אדם נפרד תמיד ממישהו קרוב וממלא כל פרידה מאדם אהוב עשויה לגרום למשבר. ככל שהשקעתנו ביחסים גדולה יותר, כך הכאב רב יותר בעת פרידה, כי בעצם אנו מאבדים את עצמנו.  

 

קשת התגובות למצבי פרידה רחבה ומגוונת וכל אדם מתנהל באופן שונה. יש אנשים שחוסנם הנפשי מסייע להם לעמוד במשברים בעוצמה, הם מתגברים ואף לומדים את שיעורם וממשיכים הלאה כדי לנסות שוב לבנות מערכת יחסים חדשה. יש שמתמלאים בתרעומת ובמרה שחורה ונודרים נדר של חיי רווקות.

 

ולבסוף, יש את הקיצוניים שגוזרים על עצמם חיי נזירות ופרישות, שאינם מתגברים, שוקעים במרה שחורה וממאנים להשלים עם רוע הגזירה. בחולשתם הרבה יעשו כל שיידרש מהם על מנת לנסות ולהשיב אליהם את מושא אהבתם ומכאן הדרך לעולם המאגיה קצרה ביותר.

 

מחזיר אהבות קודמות

הכישוף למטרות אהבה, החזרת אהבה וכדומה אמור לכאורה לגרום ל"אהוב" לתת את אהבתו ולהתמסר בצורה עיוורת ובאופן מלא, מבלי לדעת סוד המעשה.

 

לעניות דעתי, מושג "החזרת אהבה" מעצם הגדרתו טומן בחובו בעיתיות רבה ביותר. יש לראות בהחזרת האהבה ניסיון אפסי להצלחה, למרות ההבטחות הרבות שייטעו בכם, שבסופן וודאי תימצאו עגמת נפש ותחושת הולכת שולל.

 

בזמן פרידה אנו חשים נפרדים מהקוטב השני שלנו ותחושת כאב חד וצורב מפלחת את הלב. עצם הרצון האנוכי והאגואיסטי של האהוב הננטש להשליט על מושא אהבתו את כוחו כך שיעשה את רצונו כרצונו, מעיד בראש ובראשונה על אהבה עצמית, חסרת התחשבות ברגשות וברצונות הזולת. ובמילים אחרות, אהבה אובססיבית על סף של אלימות מגדרית וחסרת קשר ישיר למציאות.

 

אהבה שכזאת מורה על הפעלת אלמנט כוחני, השולל מהאדם את אפשרות הבחירה החופשית לאהוב את בן או בת הזוג מתוך רצון נקי וטהור, הניצב על יסוד החשיבה העצמאית ושיקול הדעת. כל אלו חפים מכל מניע כפייתי הגורם לערפול חושים ולחולשה, שבגינם האהוב מוסר את לבו בצורה עיוורת וללא כל יכולת בחירה ושליטה. מה שבוודאי מעיד על אהבה שקרית, מלאכותית וחסרת כך ערך רגשי ממשי שלעולם לא תחזיק מעמד ותתפורר חיש מהרה.

 

 ניצול מצוקתכם בתקופת משבר רגשי היא רוע לב ופשע גדול (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ניצול מצוקתכם בתקופת משבר רגשי היא רוע לב ופשע גדול(צילום: shutterstock)

 

לכן, אין ולא תיתכן "החזרת אהבה" שאין בה שלילת חירות ודעת מן הזולת ומה ששנוא עליך לא תעשה לחברך. יובן מדברי כי חכמת הקבלה איננה מכירה במושג "החזרת אהבה" כך שכל ניסיון לשייך לה תחום זה חוטא לאמת, אך אסייג את דברי לעניין שלום בית בין איש לאשתו שגדולי המקובלים הרחיבו בעניין זה ולימדו כי מצווה גדולה להשכין יחסי אהבה ורעות בזוגיות, אך לא בכל מקרה ולא בכל מחיר ולראיה קיימת מצוות גירושין.

 

לפיכך ולעניות דעתי, טועים ומטעים כל אותם "מיסטיקנים" הטוענים כי יש באמתחתם סודות פלאיים, שיקויים, כשפים וסגולות מהקבלה להשבת אהבה נכזבת וללא ספק מדובר בשקר גס, באשליה להמונים ובשרלטנות לשמה.

 

דעו כי ניצול מצוקתכם בתקופת משבר רגשי היא רוע לב ופשע גדול. לכן, על אף סערת הרגשות אמליץ לכם לעצור לרגע ולתת מחשבה נוספת לעניין. דעו כי ישנם ״מיסטיקנים ״ שמחכים להזדמנות שתיפלו לידיהם. במתק שפתיים, בקול מרגיע ובדיבור בוטח הם יפיחו בכם תקוות והבטחות להשבת אהוב ליבכם. אך מיד לאחר שישלחו יד עמוק לארנקכם יחול הפלא הגדול - ההבטחות תיעלמנה ואתם תיוותרו עם כאב בלב ובכיס.

 

הרחבתי בנושא המדובר דווקא בשל הרגישות הרבה הקיימת בו, המיתוסים הנקשרים בו ולמען פיזור הערפל האופף כמקסם שווא.

 

יצחק אהרון, "חכמה ", מרכז לקבלה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מלחמה בין שתי השקפות מנוגדות
צילום: shutterstock
מומלצים