שתף קטע נבחר

מחאת הארנונה: גם אתם משלמים יותר מדי?

בשבועות האחרונים פתחו תושבי שכונות ברחבי הארץ במחאה נגד תשלומי הארנונה, שלטענתם גבוהה יותר מבעבר. בדיון באולפן ynet מסבירה מובילת המחאה מדוע לדעתה תשלום של 2,000 שקל לארנונה עבור דירת 5 חדרים נראה לה מופרך - וכיצד גם אתם יכולים לבדוק על מה אתם משלמים. צפו

האם אתם יכולים לשלוט על גובה הארנונה שלכם? מחאה חדשה להפחתת נטל הארנונה, אותו מס מוניציפלי שעולה מדי שנה בשנה, מבקשת לסייע לציבור הרחב לבחון את מרכיבי התשלום, ועל הדרך גם להפחית את התעריף. בשבועות האחרונים פתחו במאבק תושבים בהוד השרון, והיא התפשטה לשכונות נוספות ברחבי הארץ.

 

 

בימים אלה מתכננים ראשי ועדים ופעילים שכונתיים מפגש פסגה לצורך מאבק ארצי שייערך בסוף החודש, ובו ישתתפו נציגי שכונות מהוד השרון, גני תקווה, מודיעין, ראש העין, חדרה, אלעד, רחובות, יבנה ועכו. במסגרת המחאה, תולים התושבים על מרפסות ברחבי העיר שלטי מחאה בהתאם לתשלום בארנונה. כך, למשל, בהוד השרון נכתב בשלטים: ‭2,000"‬ שקל ארנונה לחודשיים ‭5-ל‬ חדרים‭."‬ בגני תקווה הודפסו שלטים שלשונם: ‭1,700"‬ שקל ארנונה לחודשיים ‭5-ל‬ חדרים".

 

 

מטרות המחאה הן הורדת מחיר הארנונה למ"ר וכן שינוי שיטת החישוב מבחינת שטחים ציבוריים. בדיון באולפן ynet טוענת דבי קצב, תושבת הוד השרון וממובילות המחאה, כי הדיירים שעברו לבניינים חדשים בעיר משלמים ארנונה מנופחת על שטחים ציבוריים נרחבים שבהם הם אינם מתגוררים, כמו חדרי אשפה, ארונות חשמל, חדרי מדרגות ופירי מעלית.

 

לדבריה, הכללת השטחים הציבוריים בחשבון הארנונה חל רק על בניינים שנבנו ‭2010-מ‬ ואילך, כך שדיירים חדשים משלמים ארנונה גבוהה בהרבה מדיירים ותיקים. "ממה שהצלחנו להבין, נעשתה טעות פקיד ב-2010, ומאז בניינים חדשים משלמים על שטחים משותפים, ובבניינים ישנים לא שילמו. התעריפים הכי גבוהים - 70 שקל למ"ר", היא טוענת. עוד היא מוסיפה כי בבניין הקודם שהתגוררה בו, בדירת 4 חדרים, שילמה 800 שקל ארנונה לחודשיים.

 

לדברי נדב דואני, חבר מועצת הוד השרון מטעם האופוזיציה, הארנונה בעיר עלתה ב-10 השנים האחרונות בלא פחות מ-45%. "יש פה מעין מס עקיף שהציבור לא מבין אותו, לא ייתכן שמשפחה שמשלמת משכנתא וועד הבית, צריכה לשלם מחירים אסטרנומיים לארנונה", הוא אומר, "אבל אני חושב שקרה משהו אדיר בהוד השרון - התושבים התעוררו".

 

בניין בהוד השרון שמשתתף במחאה. "ממה שהצלחנו להבין, נעשתה טעות פקיד ב-2010" ()
בניין בהוד השרון שמשתתף במחאה. "ממה שהצלחנו להבין, נעשתה טעות פקיד ב-2010"

עיריית הוד השרון: "הארנונה הנמוכה באזור"

חיזוק למאבק התקבל באחרונה מדו"ח מבקר המדינה, שקבע כי "חיובי הארנונה מסורבלים ולא שוויוניים". עוד קבע דו"ח המבקר, שפורסם בחודש שעבר, כי קיימים ליקויים בהטלת הארנונה, במעקב אחר החובות ובגבייתם וכן מתן הנחות שלא בהתאם לתקנות ברשויות המקומיות. "במשך שנים רבות לא ביצעו חלק מהרשויות סקר נכסים, וקיים חשש שהדבר גורם להן להפסד הכנסות ויוצר אי-שוויון בנטל המס", נכתב אז בדו"ח.

 

מדוברות עיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "אנו שמחים כי גם מבקר המדינה הסכים והבין את דרישתה של עיריית הוד השרון עוד מ-2013 להוביל רפורמה ארצית בארנונה, תוך קביעת פרמטרים זהים לכל הרשויות. מאבקה של עיריית הוד השרון הצליח, משרד הפנים אישר לאחרונה את שינוי תעריפי הארנונה לשטחים משותפים בבנייני מגורים, וזאת לאחר עבודת מטה שיזמה העירייה עוד ב-2013 לשינוי ראשון בצו הארנונה, לפיו יופחתו תעריפי החיוב על שטחים משותפים בבנייני דירות, כך שיעמדו על התעריף הנמוך ביותר למגורים.

 

"שינוי זה אושר במועצת העיר בפברואר 2014 והועבר, בהתאם לדרישות החוק, לאישור משרד הפנים אשר דחה את הבקשה. לאור זאת, הגישה העירייה השגה בנושא. לאחר הגשת ההשגה התקיימה פגישת עבודה והוחלט לאשר את הבקשה. בנוסף, במסגרת צו הארנונה ל-2015 פנתה העירייה למשרד הפנים כשלב ב' ברפורמה שהיא מובילה, על מנת שיאשר סיווגם של חלק מהשטחים המשותפים כשטחים טכניים - על מנת שיחויבו בתעריף נמוך יותר.

 

"כולנו תקווה שגם בקשתנו לשינוי בצו הארנונה 2015 תאושר בהקדם ותביא לרווחת כלל התושבים בעיר ותהווה רפורמה לכל הערים במדינה. במקביל, תמשיך הארנונה למגורים ולעסקים בהוד השרון להיות הנמוכה ביותר באזור גם במהלך שנת 2015".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת הארנונה בהוד השרון. במרפסות הוצבו שלטים עם הכיתוב: "2,000 שקל ארנונה ל-5 חדרים"
מומלצים