שתף קטע נבחר

הגבורה - וההכרה: צל"שים ללוחמי "צוק איתן"

הרמטכ"ל העניק אותות ועיטורים לקצינים, נגדים וחיילים שלקחו חלק במבצע בקיץ האחרון. סגן איתן, שרץ בעקבות הדר גולדין ז"ל במנהרה ברפיח, קיבל את עיטור המופת: "קשה לקבל צל"ש על אירוע כזה". יעלון: "אתם ישראל היפה"

כחמישה חודשים לאחר סיום מבצע צוק איתן העניק הערב (יום ב') הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ בפלמחים צל"שים, אותות ועיטורים לקצינים, נגדים וחיילים בסדיר ובמילואים שלקחו חלק במבצע. ברגע האחרון נכנסו לרשימת המעוטרים לוחמי גדוד "הבוקעים" (גדוד 52 בחטיבה 401 של השריון) שיקבלו צל"ש של אלוף פיקוד הדרום. גדוד צבר של גבעתי יקבל מכתב הערכה של אלוף פיקוד הדרום. סך הכול יקבלו 57 מאנשי צה"ל עיטורים, אותות וצל"שים. ynet העביר בשידור ישיר את טקס הענקת הצל"שים מבסיס פלמחים.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

גנץ מעניק את עיטור הכבוד לסגן איתן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גנץ מעניק את עיטור הכבוד לסגן איתן(צילום: מוטי קמחי)

יעלון, גנץ והזוכים בעיטורים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
יעלון, גנץ והזוכים בעיטורים(צילום: דובר צה"ל)

שישה מהלוחמים שזוכים לעיטור נהרגו בקרב. כמו כן, העניק גנץ צל"שים ואותות הערכה לתשע יחידות צה"ל שהשתתפו במערכה. העיטור הגבוה ביותר, עיטור המופת, מוענק לסגן איתן פונד שרץ בעקבות הדר גולדין למנהרה. ברגע האחרון נכנס לרשימה גם סמל ראשון מאיר אונטרברג, לוחם בגדוד הסיור של גבעתי, שקיבל צל"ש על פעולתו באירוע חטיפת הדר גולדין ז"ל.  

  

מתל אביב וגבעתי: אלו מקבלי הצל"שים בצוק איתן

 

הטקס נערך בהשתתפות שר הביטחון משה יעלון, חברי פורום המטה הכללי וקציני חיל ראשיים. לאחר הביקורת הציבורית החליטו בצה"ל לשנות את הנוסח במכתבי ההערכה שיקבלו חיילות על פועלן. החלק שעורר ביקורת, שבו צוין כי החיילות "לא איבדו את העשתונות", הושמט.

גנץ מחבק את סגן פונד (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
גנץ מחבק את סגן פונד(צילום: דובר צה"ל)

הוריו של איתן פונד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הוריו של איתן פונד(צילום: מוטי קמחי)

פונד הביע רגשות מעורבים על קבלת עיטור המופת. "זה לא אירוע פשוט במיוחד", סיפר. "אבל זאת גאווה גדולה. אנחנו זוכרים את חברינו שנפלו ואת כל המשפחות השכולות. לא חשבתי יותר מדי באותם רגעים. זה משהו שאנחנו עושים הרבה ומתרגלים כל הזמן".

 

סגן איתן אמר עוד כי קשה לו לקבל צל"ש על אירוע כה קשה. "עדיין קשה לי עם זה עכשיו. אני מקווה שנתגבר על זה ונדע איך להתמודד עם זה. הצל"שים שייכים לכולם".

גנץ ורעייתו עם שר הביטחון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גנץ ורעייתו עם שר הביטחון(צילום: מוטי קמחי)

גנץ עם מקבל צל"ש הרמטכ"ל סמ"ר יוגב אופיר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
גנץ עם מקבל צל"ש הרמטכ"ל סמ"ר יוגב אופיר(צילום: דובר צה"ל)

בין מקבלי העיטורים גם שישה מחללי המבצע - הבכיר שבהם הוא סא"ל דולב קידר ז"ל, מפקד גדוד גפן, שזכה לצל"ש אלוף. ב-21 ביולי הוא החליט לנסוע למקום שלגביו הייתה התרעה על דמויות חשודות. קידר הורה לנהג רכבו לעקוף רכב שחבר אליהם. טיל נגד טנקים נורה לעבר רכבו ולאחריו נורה טיל נוסף. קידר ושניים מלוחמיו ירדו מהרכב ונהרגו תוך ניהול קרב עם חוליית המחבלים. כמו כן, נהרג באירוע נהג הרכב. במעשה זה מנע סא"ל קידר פיגוע חבלני קשה בתושבי האזור, נכתב בהחלטה על הענקת האות.

 

יעלון פנה למקבלי העיטורים וביקש להודות להם. "פעלתם בקור רוח ובאומץ, בתבונה ובתושייה תוך הפגנת מהירות וחירוף הנפש. רשימת מקבלי העיטורים והאותות מייצגת את מדינת ישראל במלוא יופייה, פסיפס אנושי מרגש ומיוחד מדרום ועד צפון. אתם ישראל היפה במלוא מובן המילה", אמר יעלון.

 

שר הביטחון ביקש להודות גם לבני משפחותיהם של הקצינים, הנגדים והחיילים. "תודה לכם על הבנים והבנות שגידלתם, על המטען החינוכי והערכי שהם נושאים בתרמילם ועל הנכונות לתרום למען הכלל. בלעדיכם לא היינו זוכים בהם".

 

לסיום ביקש יעלון לשלוח מסר. "אנו עם רודף שלום וגם עכשיו מבמה זו אנו מושיטים ידנו למדינות ולעמים שסביבנו. עבורנו החתירה לשלום היא חלק מערכינו והמוסר שלנו ומי שיושיט יד אלינו לשלום אמת – ידו לא תיוותר תלויה באוויר".

 

עוד חללים שזכו לאותות שונים - סגן משנה יובל הימן ז"ל, אבי גרינצוַיְג ז"ל, סמל ראשון גיא אלגרנטי ז"ל, רב סמל בכיר קסהון (דני) ביינסאין ז"ל וסמל ראשון במיל' נדב גולדמכר ז"ל.

 

בין מקבלי האותות גם ארבע נשים. הראשונה היא סגן ד"ר רגינה פיקמן, קצינת רפואה בגדוד "מחץ", שתקבל צל"ש על טיפול בנפגעים וחילוצם באירוע ירי רקטות בשטח סמוך לגבול.

 

השלוש האחרות יקבלו מכתבי הערכה: סמלת רוני ג'קסון, תצפיתנית מכוכב השחר, שזיהתה את חדירת 13 המחבלים מהמנהרה בקיבוץ סופה; רב"ט נועה טייטל, בקרית שליטה, שזיהתה את החדירה של המחבלים מהים לקיבוץ זיקים, וסייעה בהזנקת והכוונת הכוחות שחיסלו אותם; וסמלת ליהי מאיר, תצפיתנית שזיהתה ב-21 ביולי חדירה של חמישה מחבלים לבושים במדי צה"ל.

למעלה: סמלת רוני ג'קסון וסגן ד"ר רגינה פיקמן. למטה: סמלת ליהי מאיר ורב-טוראית נועה טיטל ()
למעלה: סמלת רוני ג'קסון וסגן ד"ר רגינה פיקמן. למטה: סמלת ליהי מאיר ורב-טוראית נועה טיטל

 

סגן ד"ר רגינה פיקמן (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
סגן ד"ר רגינה פיקמן(צילום: דובר צה"ל)


 

צל"ש הרמטכ"ל ניתן לשלוש יחידות: מגלן, הגדוד המכני-הנדסי וסיירת מטכ"ל. בדברי ההסבר לצל"ש שניתן לסיירת הוסבר רק ש"בפעילותה במערכה הראתה נחישות, רוח לחימה, יוזמה והתקפיות".

 

הגדוד המכני-הנדסי, המורכב מחיילים בשירות סדיר ומילואים - חלקם מתנדבים - הפעיל כלים הנדסיים לגילוי מנהרות טרור ולהשמדתן: "מפקדי הגדוד ולוחמיו למדו את פרטי האתגר המבצעי, הכשירו את צוותי העבודה והפעילו ציוד צבאי וציוד אזרחי שאין בו כל אמצעי מיגון. לוחמי הגדוד נטלו חלק בעשרות משימות, שבהן חשפו מנהרות טרור ולא אחת היו נתונים תחת אש המחבלים. תרומת הגדוד להסרת איום מנהרות הטרור מעל תושבי מדינת ישראל ומעל חיילי צה"ל הייתה רבה ומשמעותית לאין שיעור מגודל היחידה".

 

על מגלן נמסר ש"ביצעה משימות מגוונות ופעולות מיוחדות, הפחיתה פגיעה בכוחות צה"ל והשלימה עד תומן את כל המשימות המורכבות שהוטלו עליה במקצועיות ראויה לציון. משימות אלה חייבו את מפקדי היחידה ולוחמיה לתכנן תוכניות פורצות דרך בתחום הטכנולוגי והמבצעי, לפעול בגמישות, להתאים את פעולותיהם למצבים משתנים וכל זאת תוך עמידה במדדים ובדרישות המבצעיות הגבוהות שהוצבו בפניהם".

 

אות הערכה מטעם הרמטכ"ל ניתן ליחידות כיפת ברזל וליחידה הטכנולוגית של אגף המודיעין. צל"ש אלוף ניתן ליחידות אגוז, גדוד פתן (חטיבת הצנחנים), רימון (חטיבת גבעתי), יחידת שריון מעוצבת "בני אור", גדוד "שחם" (חטיבת הנח"ל), יחידת עוקץ (זרוע היבשה), פלגה 916 (חיל הים) ויחידת 669.

 

גנץ אמר התייחס בנאומו בטקס לאירועים האחרון בצפון ואמר: "עימות קטן כגדול עלול להתלקח ברגע. אויבנו מכירים ביכולתנו. כל פעם שינסו לפגוע בנו, פגענו בהם וכך גם בעתיד".

 

בעוד שלושה שבועות ייערך טקס הענקת צל"ש אלוף ולאחר מכן יתקיים טקסי הענקת צל"ש מח"ט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
קיבל עיטור המופת. סגן איתן פונד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים