שתף קטע נבחר

ביי ביי "יוניון ג'ק": פיג'י תשנה את דגלה

מדינת האיים באוקיינוס השקט, מושבה בריטית לשעבר, תסיר את דגל הממלכה המאוחדת מדגלה ותחליפו בעיצוב שמסמל את מעמדה הנוכחי בעולם: "מה קשור הדגל הבריטי אלינו? אנחנו מדינה מודרנית ועצמאית"

שמים את העבר מאחור: ראש ממשלת פיג'י, פרנק ביינימרמה, הודיע היום (יום ג') כי ארצו תסיר את ה"יוניון ג'ק" - דגל הממלכה הבריטית - מהדגל שלה ותחליף אותו בעיצוב שמסמל את מדינת האיים באוקיינוס השקט.

 

עוד חדשות בעולם :

קורא חדשות, עושה ספורט. קסטרו חי וקיים

הרג 90 ביום אחד: זה הצלף הקטלני בעולם

המרמיטה הכריזה: עוד 6 שבועות של חורף

 

ביינימרמה, שעלה לשלטון בפיג'י לאחר הפיכה צבאית שהנהיג, נבחר בחודש ספטמבר בבחירות הראשונות שנערכו במדינה זה שמונה שנים. לדבריו, דגל המדינה שירת אותה היטב מאז עצמאותה מבריטניה ב-1970, אולם כיום הוא לא מעודכן ולכן יש להחליפו. "אנו צריכים להחליף את הסמלים על הדגל הקיים שלנו שאינם מעודכנים וכבר אינם רלוונטיים, כולל כמה הקשורים לעבר הקולוניאלי שלנו", אמר ביינימרמה.

 

בצד שמאל דגל הממלכה המאוחדת, בצד ימין האריה וצלב ג'ורג' הקדוש הבריטיים. דגל פיג'י הנוכחי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
בצד שמאל דגל הממלכה המאוחדת, בצד ימין האריה וצלב ג'ורג' הקדוש הבריטיים. דגל פיג'י הנוכחי(צילום: shutterstock)

"הדגל החדש צריך לשקף את מקומה של פיג'י בעולם כיום כמדינה מודרנית ועצמאית לגמרי", אמר ראש הממשלה.

 

דגל פיג'י צבוע בצבע כחול בהיר. בחלקו העליון מצד שמאל ממוקם ה"יוניון ג'ק", ובחלקו הימני עיצוב שכולל את צלב ג'ורג' הקדוש ואריה צועד המסמלים את השלטון הבריטי על האי, יונת שלום ועצי דקל ובננות שמסמלים את כלכלת המדינה. "מה הקשר של זה אלינו?", תהה ראש ממשלת פיג'י, והוסיף שהסמלים על הדגל "מכבדים את העבר שלנו, אבל לא את העתיד שלנו".

 

ראש הממשלה הכריז על עריכת תחרות מקומית שבה ייקבע העיצוב החדש לדגל המדינה. התחרות תיערך ככל הנראה ב-11 באוקטובר השנה, ביום העצמאות ה-45 של פיג'י.

 

"כולנו חייבים להיות פתוחים לגבי התוצאה, אבל היא צריכה לסמל את אחדות המדינה ולהיות מזוהה בעולם כדבר ייחודי ומעורר גאווה של תושבי פיג'י", אמר ביינימרמה. ראש ממשלת פיג'י כבר ביטל ב-2012 את יום הולדתה של מלכת בריטניה אליזבת השנייה, שצוין בפיג'י כחג לאומי, והסיר את דמות המלכה מהמטבע המקומי. הוא ציין שניו זילנד, אוסטרליה וטייוואן הן המושבות הבריטיות לשעבר האחרונות שעדיין נושאות את ה"יוניון ג'ק" על דגליהן.

 

ניו זילנד עצמה תערוך בשנה הבאה משאל עם בשאלת שינוי דגל המדינה. ראש הממשלה ג'ון קי תומך בעיצוב חדש לדגל שבו יהיה שרך הכסף שדומה לזה שנמצא על מדי הנבחרת הלאומית ברוגבי. גם אוסטרליה עמדה בעבר בפני קריאות לשנות את דגלה הלאומי. המקרה הזכור ביותר היה לפני המשחקים האולימפיים במדינה ב-2000. למעשה, הוויכוח הציבורי באוסטרליה בסוגיית הדגל קשור לסוגיה אחרת ובוערת לא פחות - האם המדינה צריכה להיות רפובליקה או להמשיך להיות חלק מחבר העמים הבריטי. בכל מקרה, הרעיון להפוך לרפובליקה נדחה במשאל העם שנערך באוסטרליה ב-1999.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"לא עדכני". דגל פיג'י
צילום: shutterstock
מומלצים