שתף קטע נבחר

סטודנטים קיבלו מלגה, בעלי בתים העלו שכ"ד

מחקר של בנק ישראל והלמ"ס בדק האם סיוע בשכ"ד מטעם השלטון הועיל לשוכרים - או התגלגל לכיסם של המשכירים. על פי המחקר, שבדק תוכנית מלגות לסטודנטים של עיריית ירושלים בין השנים 2006-2011, שכר הדירה באזורים שבהם גרו הסטודנטים עם מלגה עלה לעומת שאר השכונות בעיר

האם סיוע בשכר דירה מטעם השלטון מועיל לשוכר - או מתגלגל לכיסו של המשכיר? מחקר חדש של בנק ישראל והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מנסה לענות על השאלה, על ידי בחינת ההשפעה של תוכנית שהפעילה עיריית ירושלים בין השנים 2006-2011. בשנים אלה העניקה עיריית ירושלים מלגת סיוע בשכר דירה לסטודנטים שבחרו לשכור דירה במרכז העיר.

 

>>> רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כיתבו לנו בטוויטר

 

על פי המחקר, שפורסם היום (ד'), המלגה נעה בין 6,600 שקלים לשנה בשנה הראשונה לחלוקתה, ל-3,400 שקלים בשנה השישית לתוכנית. החוקרים בדקו את התפתחות שכר הדירה במרכז העיר במהלך שנות הפעלת התוכנית לעומת שכונות אחרות בירושלים, בניסיון לקבוע האם המלגה סייעה לסטודנטים - או שמא היא גרמה לבעלי הבתים להעלות את שכר הדירה מעבר לשיעור המתבקש, וכך לגלגל את ההטבה לכיסם.

 

 

על פי הממצאים, שכר הדירה במרכז העיר עלה בשיעור זהה לשיעור העלייה בשאר חלקי העיר בשנתיים הראשונות ובשנתיים האחרונות להפעלת תוכנית המלגות. עם זאת, בשנה השלישית והרביעית עלה שכר הדירה במרכז ירושלים ב-4%-7% - מעבר לשיעור העלייה בשאר שכונות העיר.

 

לטענת החוקרים, הגידול בהכנסות משכר דירה של בעלי בתים של סטודנטים שנהנו מהמלגה (מלגאים), שקול ל-20%-40% מסך כל המלגות שחולקו. אולם לטענתם, יש להביא בחשבון גם את הגידול בהכנסות משכר דירה של בעלי בתים במרכז העיר שלא השכירו למלגאים, מפני שבעלי בתים אלה העלו גם כן את שכר הדירה בעקבות חלוקת המלגה. בסך הכל, טוענים החוקרים, גדלו הכנסות בעלי הבתים במרכז ירושלים בסכום השקול ל-80% מהיקף המלגות שחולקו.

 


סטודנטים שקיבלו מלגה לפי מוסדות להשכלה גבוהה, שנהל 2009-2010

סטודנטים עם מלגה לפי מוסדות אקדמיים, 2009-2010
מוסד הלימודים מספר הסטודנטים שקיבלו מלגה ההתפלגות (באחוזים)
האוניברסיטה העברית 700 45.2
בצלאל - אקדמיה לאמנות ועיצוב 397 25.6
מכללה אקדמית הדסה ירושלים 247 16.0
עזריאלי - מכללה אקדמית להנדסה 63 4.1
האקדמיה למוסיקה ולמחול 43 2.8
מוסדות למוד דתיים* 35 2.3
האוניברסיטה הפתוחה 9 0.6
אחר** 54 3.5
סה"כ 1,548 100
*

*המכללה החרדית, המרכז האקדמי לב, מכללת אמונה, מכללת ליפשיץ

**ביה"ס לאמנויות מוסררה, ביה"ס לתיאטרון חזותי, ביה"ס סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה, המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין, המרכז למוסיקה מן המזרח, מכון לנדר, סטודיו למשחק ניסן נתיב, עמותת ורטיגו למחול

 

חלוקת המלגות לא הייתה לחינם

אין זה אומר כי חלוקת המלגות הייתה לחינם. החוקרים מציינים כי מטרת המלגות לא הייתה הורדת שכר הדירה במרכז העיר, אלא משיכת אוכלוסייה צעירה להתגורר בו. ייתכן שמטרה זו הושגה, ללא קשר להתפתחות שכר הדירה.

 

כמו כן, מציינים החוקרים כי מחקרים שנערכו בעולם מעידים על כך שיש לצפות לכך שחלק מההטבה תתגלגל לכיסי בעלי הבתים, והשיעור שנמדד במחקר זה אינו חריג בהכרח.

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. כ-700 קיבלו מלגות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. כ-700 קיבלו מלגות(צילום: גיל יוחנן)

לטענת החוקרים, חשוב לאגור מידע המבוסס על ניסיונות אמיתיים בסוגיות מאין אלו, בהתחשב בעובדה שהמדינה מוציאה מידי שנה למעלה מ-3 מיליארד שקל על סיוע לאזרחים במימון הוצאות דיור. עם זאת, מזהירים החוקרים כי יש להתחשב בתנאים המיוחדים של כל מקרה ומקרה.

 

במקרה הירושלמי שנחקר כעת, יש לזכור כי לנהירה של סטודנטים למרכז העיר הייתה השפעה חזקה במיוחד על שכר הדירה באזור, שכן מקבלי המלגות היוו אחוז ניכר מתושבי השכונה. כמו כן, יש לזכור שהיו גורמים נוספים שייתכן כי השפיעו על שכר הדירה במרכז עיר, כמו העבודות להנחת המסילה לרכבת הקלה ברחוב יפו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ירושלים. בעלי הבתים גלגלו כספים לכיסם?
צילום: AFP
מומלצים