שתף קטע נבחר

קבלנים יחויבו למסור מחירון של מפרט הדירה

ועדת הכלכלה אישרה תיקון לחוק מכר דירות, המחייב קבלנים למסור לרוכשי הדירות מחירון של פריטים מרכזיים במפרט הדירה. כיום רוכש שלא מעוניין בפריט מסוים ומבקש זיכוי, מגלה לרוב כי הוא נמוך הרבה ממחיר הפריט בשוק

בלי הפתעות בדירה: ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ד') תיקון לחוק מכר דירות, המחייב קבלנים למסור לרוכשי הדירות מחירון של פריטים מרכזיים במפרט הדירה. התיקון נועד לחייב את הקבלנים למסור לרוכשים מחירון של הפריטים העיקריים הכלולים במפרט - ובהם מטבח, ריצוף וסניטציה ומחירון תוספות של נקודות מאור, חשמל וטלוויזיה.

 

>>> רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כיתבו לנו בטוויטר

 

מדובר באישור של צו מכר דירות שהגיש משרד הבינוי, העוסק בטופס של מפרט דירה. הצו הוגש לאישור הוועדה בעקבות תיקון לחוק המכר שיזם ח"כ מאיר שטרית, שאושר בוועדה כבר לפני כשנה. לדברי שטרית, מדובר בתיקון "הגון שמביא בשורה ושקיפות לציבור ולא פוגע בקבלנים".

 

כיום חייבים הקבלנים למסור לרוכשים את מפרט הדירה, אולם רוכש שלא מעוניין בפריט מסוים ומבקש זיכוי, מגלה לרוב כי הזיכוי נמוך בהרבה ממחיר הפריט בשוק; ונמוך מהמחיר בו רוכש אותו הקבלן. לכן הציע ח"כ שטרית לתקן את החוק, כך שרוכשי הדירות יידעו בדיוק כמה יעלו להם השינויים; או כמה יעלה להם להוסיף פריטים חדשים ושדרוגים.

 

הצו שאושר קובע כי הקבלנים יחויבו לפרט מחיר זיכוי לרוכש בגין מ"ר ריצוף; חובת פירוט מחיר לזיכוי בגין ארונות מטבח; פירוט חומרי ארונות חדרי רחצה; גודלם ופירוט מחיר לזיכוי בגין כל ארון; פירוט מחיר לזיכוי על ארונות אחרים; פירוט מחיר זיכוי לרוכש על כלים סניטריים ופירוט מחיר זיכוי; וכן שינוי מיקום ותוספת של אביזרי החשמל.  

 

הצו ייכנס לתוקף 3 חודשים לאחר הפרסום ברשומות, ויחול על כל בניין שבניית שלב היסודות שלו טרם החלה. יו"ר הוועדה, ח"כ אבישי ברוורמן, ביקש ממשרד הבינוי לעקוב אחר יישום החוק והצו בשטח, ולהעביר בעוד כשנתיים לוועדת הכלכלה דיווח בנושא.

 

ח"כ שטרית אף התייחס לכך שהצו הוגש לאישור הוועדה באיחור רב. הוא הסביר כי הוועדה קבעה שעל שר הבינוי להגיש את הצו לאישור הוועדה תוך 90 ימים מיום אישור החוק - והחוק אושר לפני כשנה, במרס 2014. "הקצבנו 3 חודשים לשר והוא היה צריך לעמוד בזה. זה לא תקין שעברה כמעט שנה עד להגשת הצו, אך מוטב מאוחר מאשר לעולם לא", אמר. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים