שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הסימנים המחשידים שמבשרים: יש לך סרטן

  כאבים, דימומים, כתמים, ירידה במשקל, קשיי בליעה, שיעול טורדני, חום ממושך והזעות לילה - לעתים מדובר בתופעות חולפות, אבל אם אתם סובלים מתסמינים אלה במשך שבועות ארוכים ייתכן שהגוף שלכם מאותת על תהליך ממאיר. הסימנים שמעידים כי אתם צריכים לרוץ לרופא ולהיבדק

  מיליוני תהליכים מתרחשים בגוף שלנו בכל שנייה, אבל חלק מהם מבשרים רעות: על פי נתונים שפורסמו השבוע בבריטניה, אחד מכל שני אנשים עלול ללקות בסרטן במהלך חייו. מחלת הסרטן - תהליך של יציאת תאים מבקרה והתחלקותם הפראית, באה לידי ביטוי באמצעות סימנים מקדימים, שאותם כדאי להכיר.

   

  גושים חדשים, שינויים בהרגלי עיכול, תופעות עוריות, מיחושים כאבים ודימומים במרבית המקרים אינם מעידים על מחלה חמורה. לרוב אלו ממצאים חולפים וחסרי חשיבות. אבל כשהם נמשכים זמן רב, אסור להתעלם מהם.

   

  להתמודד עם סרטן

  12 הבדיקות שמאבחנות: האם אני חולה בסרטן?

  באמצעות ד"ר גוגל הבנתי - יש לי סרטן שד

  התבשרת שיש לך סרטן: איך מתמודדים עם זה?

    

  איבוד משקל לא מוסבר

  רבים היו מוכנים לשלם כסף רב כדי לאבד משקל בלי דיאטה. אבל ירידה במשקל ללא הגברה בתדירות הפעילות הגופנית או הפחתה בצריכת המזון היא סימן אזהרה.

   

  מדובר באחד מהסימפטומים המכונים סימני B, שיכולים לנבוע מפעילות מוגברת של בלוטת התריס, הגורמת לחילוף חומרים מוגבר ולתצרוכת אנרגטית גבוהה, או לצריכה אנרגטית גבוהה בשל פעילות של גידול סרטני.

   

  נפיחות באזור הבטן

  התסמין הזה כל כך שכיח, שרבים פשוט חיים איתו. אבל הוא עלול להצביע על סרטן השחלות. תסמינים אחרים של סרטן השחלות כוללים כאב בטן או כאב אגני, תחושת מלאות בבטן גם כאשר האכילה מועטה ותכיפות במתן שתן.

   

  אם תחושת הנפיחות מתרחשת מדי יום ונמשכת יותר מכמה שבועות, עלייך להיוועץ ברופא המטפל.

   

  אם תחושת הנפיחות נמשכת כמה שבועות - לפנות לייעוץ רפואי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אם תחושת הנפיחות נמשכת כמה שבועות - לפנות לייעוץ רפואי(צילום: shutterstock)

   

  שינויים בשד

  רוב הנשים מכירות היטב את השדיים שלהן, גם אם אינן מבצעות בדיקה עצמית באופן שגרתי, ויודעות לזהות גושים. אולם אלה אינם התסמינים היחידים בשד שיכולים להצביע על סרטן.

   

  אדמומיות והתעבות של העור על השד עשויות להצביע על סוג נדיר אך אגרסיבי של סרטן השד - סרטן שד דלקתי. אם קיימת פריחה באזור השד הנמשכת כמה שבועות, יש צורך לעבור הערכה על ידי רופא.

   

  גם שינויים בפטמה כמו הפרשה שאיננה חלב דורשים בדיקת רופא, והוא עשוי לשלוח אותך לבדיקת ממוגרפיה, לאולטרסאונד ולעתים ל־MRI או לביופסיה.

   

  לא לדחות: חשיבות אבחון מוקדם סרטן השד

   

  דימום בין המחזורים

  נשים רבות נוטות להתעלם מדימום לא סדיר וחושבות בטעות שמדובר ב"תקלה" של המחזור החודשי. אולם דימום בין המחזורים החודשיים, במיוחד אם המחזור החודשי אצלך בדרך כלל סדיר, דורש בדיקה.

   

  כך גם דימום לאחר המנופאוזה. דימומים כאלה עלולים להצביע על גידולים במערכת המין והשתן הנקבית ודורשים בדיקה של גינקולוג. הרופא יבצע הערכה מדוקדקת, תלוי בתזמון הדימום והסימפטומים, וככל הנראה יבצע פרט לבדיקת שתן ובדיקות דם גם אולטרסאונד ובעת הצורך גם ביופסיה.

   

  דימום מפי הטבעת

  אנשים צעירים נוטים לייחס דימום מפי הטבעת לבעיות לא חמורות כמו טחורים או סדק של פי הטבעת (פיסורה). אולם דמם כזה עלול להוות גם סימפטום ראשון של סרטן המעי הגס.

   

  מדובר במחלה שכיחה יחסית, הניתנת לאבחנה מיידית על ידי קולונוסקופיה ולטיפול ניתוחי עם סיכויי הישרדות מצוינים במידה שהמחלה מתגלה מוקדם. התעלמות מהתופעה עשויה מחד לחייב ניתוח דחוף עקב דמם מסכן חיים או חסימת מעיים, ומאידך להביא לפיזור גרורתי ואף למוות.

   

  סרטן המעי הגס: מהם סימני האזהרה?

   

  גרד בעור

  גרד הוא תופעה שכיחה במגוון מחלות ובדרך כלל הוא קשור לתופעות אלרגיות. אולם בחלק מהמקרים מקדים גרד בכמה חודשים הופעה של צהבת בשל חסימה של דרכי המרה עקב סרטן הלבלב או דרכי המרה.

   

  מדובר במחלה קטלנית שתוחלת החיים הממוצעת איתה היא כשנה ללא טיפול. גילויה המוקדם מאפשר ניתוח כריתה, שבחלק מהמקרים מרפא את המחלה.

   

  תלונה של גרד מחייבת בדיקת רופא ובדיקות מעבדה, כולל תפקודי כבד. אם בדיקות המעבדה יראו שקיים ליקוי בתפקוד הכבד, ישלח הרופא את המטופל להדמיה, לרוב CT לגילוי נגעים חשודים בלבלב, בכבד או בדרכי המרה.

   

  הסמקה בפנים

  אתם סמוקים ולא ממבוכה? ייתכן שהגוף מעביר לכם עוד סימן אזהרה. אודם בפנים, המלווה לרוב גם בנפיחות בפנים ובגפיים העליונות, בקוצר נשימה, בשיעול יבש או בדופק מהיר, עלול להעיד על חסימה של הווריד הנבוב העליון בבית החזה בגלל גידול הלוחץ עליו, כמו לימפומה או מחלת הודג'קין.

   

  הזנחה של הסימפטום הזה עלולה להביא לקוצר נשימה, ללחץ על הלב, לירידת לחץ דם ולמוות. התסמונת הזו נדירה יחסית, ועל פי ההערכות לוקים בה כעשרה ישראלים בשנה.

   

  בכל מקרה של אודם כזה יש לפנות לרופא כדי שיבדוק וישלח לצילום חזה ובמידת הצורך גם ל־CT חזה. אם יתגלה סימן מחשיד לגידול, ייטלו הרופאים דגימה מהנגע (ביופסיה), ויינתן טיפול מתאים.

   

  קושי בבליעה

  קושי בבליעה עשוי לסמל מגוון רחב של בעיות מאזור חלל הפה ועד הקיבה, אולם הוא גם עלול במקרים נדירים גם להיות סימן אזהרה לגידולים בוושט, בקנה הנשימה, בבלוטות התריס או בבלוטות הפראתירואיד. בכל מקרה של בעיות בליעה יש צורך לפנות לרופא המשפחה לבדיקה ולהמשך בירור.

   

  קושי בבליעה. במקרים נדירים גם להיות סימן אזהרה לגידולים בוושט (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
  קושי בבליעה. במקרים נדירים גם להיות סימן אזהרה לגידולים בוושט(צילום: shutterstock )

   

  הפרעת ראייה פתאומית

  הפרעות בראייה, המתבטאות בטשטוש ראייה, בהפרעה בשדה הראייה או בראייה כפולה, הן סימן שעלול להעיד על לחץ מקומי על מערכת עצבי הראייה במוח או על עלייה בלחץ התוך־גולגולתי. הלחץ הזה נגרם לעתים בשל גידול שמגדיל את הלחץ הכללי בקופסת המוח וגורם לדחיקת איברים ורקמות במוח.

   

  מצב כזה עלול לגרום להרס בלתי הפיך של רקמת המוח העדינה. יש לפנות לבדיקת רופא דחופה בכל מקרה של הפרעה פתאומית בראייה, במיוחד כשהיא משולבת בכאבי ראש, בבחילות ובהקאות.

   

  הבירור במקרה הזה כולל בדיקת נוירולוג, בדיקת קרקעית עין והדמיה בעזרת CT או MRI. יש חשיבות מרבית לגילוי מוקדם, משום שאז הבעיה ניתנת פעמים רבות לטיפול ולהחלמה מלאה.

   

  צואה שחורה

  דימום מהוושט או מהקיבה גורם להופעת צואה שחורה ונוזלית דמוית זפת. מדובר בדימום שעלול להופיע עם או בלי סימנים מקדימים, כמו כאבי בטן או בחילות.

   

  לעתים מדובר באובדן דם משמעותי עד כדי סכנת חיים. דימום כזה עלול להיגרם גם בשל גידול שגרם לקריעת כלי דם. במקרה כזה יש לפנות בדחיפות לבדיקת רופא, שיבדוק מהו מקור הדימום והאם אובדן הדם היה בכמות כזו הדורשת טיפול דחוף.

   

  שומות חשודות

  ישראל ניצבת במקום השני בעולם בשיעור מקרי סרטן העור, קצת אחרי אוסטרליה. ולא בכדי: קרני השמש הקופחת מבעד לאוזון המידלדל גורמות להופעת שומות, במיוחד אצל בעלי עור בהיר.

   

  אם מצאתם שומה חשודה בעלת אחד הסימנים הבאים: גבולות לא מוגדרים, צבע אדום, כחול או שחור, דימום, גירוד או צורה לא סימטרית — גשו בדחיפות לרופא עור שיסיר את השומה, ישלח לביופסיה ויבדוק אם מדובר בנגע סרטני או שפיר.

   

  איך תדעו שנקודות החן על הגוף מבשרות רעות

   

  שיעול דמי

  דמם ברסיסי או בכיח השיעול עלול להיווצר בכל מקום במערכת הנשימה, החל מהאף, דרך חלל הפה ועד קנה הנשימה והריאות. הגורמים לדמם כזה הם רבים וכוללים בין השאר מומים מולדים, הפרעות קרישה, זיהומים שונים, מחלות כרוניות או גנטיות, בעיות כלי דם וחבלות.

   

  עם זאת, הדמם עלול להוות סימן מקדים גם לגידולים. כך או כך, כל מקרה של שיעול דמי דורש בדיקה של רופא המשפחה. מומלץ לשמור את פיסת הממחטה ועליה כתם הדם ולהביאה לרופא, כדי שיעריך את כמות הדימום ואת הצורך בבירור.

   

  למה השיעול לא עובר? 14 סיבות לבדוק

   

  שיעול כרוני טורדני

  שיעול כרוני תוקף כ־40% מאיתנו בנקודה כלשהי בחיים, ולמעשה הוא אחת מחמש הסיבות השכיחות ביותר לביקורים אצל הרופא. שיעול כרוני יכול להיגרם ממגוון רחב של סיבות, אבל לעתים גם בדיקות ממושכות בבית החולים לא מצליחות לעלות על הבעיה המרכזית.

   

  אחת הסיבות לשיעול כרוני, אף שהיא נדירה יחסית, עשויה להיות גידול בדרכי הנשימה. ברוב המקרים הגידול לא יופיע כסימן בודד אלא יתלווה לסימנים נוספים, כמו שיעול דמי, הזעות לילה, ירידה במשקל, חוסר תיאבון, גירודים, חיוורון, צהבת ובלוטות לימפה מוגדלות.

   

  כך או כך, אם השיעול הטורדני נמשך יותר מחודש, או שמופיעים סימנים נוספים שהוזכרו, פנו לרופא להמשך בירור.

   

  שינויים בפה

  מעשנים צריכים להיות ערים במיוחד לרבדים לבנים בפה או לנקודות לבנות על הלשון. שניהם עלולים להצביע על מצבים טרום־סרטניים הקרויים לויקופלקיה, שיכולים להתפתח ולהפוך לסרטן הפה. בקשו מהרופא שלכם לערוך לכם ביקורת שגרתית.

   

  שינויים בבלוטות הלימפה

  לאורך גופנו משובצות עשרות בלוטות לימפה המקושרות זו לזו באמצעות מסילות מסועפות. בלוטות הלימפה העיקריות בגוף הן התימוס, המצויה בבית החזה אצל תינוקות ומתנוונת עם השנים, השקדים בלוע והטחול.

   

  כל בלוטת לימפה כזאת מכילה תאים לימפוציטיים ותאים חיסוניים נוספים, שתפקידם להשמיד פולשים זרים לגוף. שינויים בבלוטות הלימפה מתרחשים כל העת בעקבות זיהומים חיידקיים או ויראליים, אולם בלוטות לימפה ההולכות וגדלות במשך יותר מחודש הן סימן אזהרה, במיוחד מתחת לבית השחי, בצוואר ובכתפיים, והן דורשות בירור רפואי.

   

  חום ממושך

  חום ממושך שאינו מוסבר על ידי זיהום ויראלי או חיידקי ונמשך יותר משלושה שבועות הוא אחד הסימנים החשודים לגידול. אם מופיע חום יומיומי ממושך במשך תקופה ארוכה, עליכם לפנות לרופא לצורך בירור נוסף הכולל בדיקה גופנית, בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה לפי הצורך.

   

  שינויים בהתנהגות

  גידולים מוחיים עלולים לגרום למגוון תסמינים, הכוללים גם הפרעות פסיכיאטריות ושינויי התנהגות. החל מדיכאון וחרדה ועד בידוד חברתי, או הזיות, כל שינוי בהתנהגות דורש הערכה נוירולוגית ופסיכיאטרית.

   

  כאב ראש מעיר משינה

  זו התלונה השכיחה ביותר בעולם: אין מי מאיתנו שלא סבל או סובל מכאבי ראש. אבל כשכאב הראש מעיר מהשינה, הוא דורש בירור נוירולוגי מיידי. מרבית כאבי הראש שאינם חמורים, מוקלים דווקא בזמן מנוחה ושינה.

   

  כך המצב גם לגבי כאבי ראש כחלק מהתקף מיגרנה. אולם כאשר כאב הראש כה חריג בעוצמתו, עד כדי כך שהעיר משינה, ההנחיות הן שיש צורך בבדיקת נוירולוג ואף שקילת הדמייה מוחית באמצעות CT או MRI לשלילת גידול מוחי, או הפרעות אחרות בכלי הדם במוח.

   

  סימני B

  שלושת אותות האזהרה המובהקים למחלה ממאירה הם:

  איבוד משקל לא מכוון של יותר מ־10% ממשקל הגוף בתקופה של שישה חודשים או פחות

  חום ממושך במשך יותר משלושה שבועות

  הזעות לילה גם כשמזג האוויר אינו מסביר זאת

   

  התסמינים האלה מכונים היסטורית 'סימני B' והם שימשו בעבר לדירוג החומרה של מחלת הלימפומה. אולם בהמשך הם התרחבו וכיום הם משמשים כסימני אזהרה גם לשאר מחלות הסרטן.

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כאבי ראש חריגים עלולים לרמוז על מחלה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים