שתף קטע נבחר

הנשיא הורה וראש עיר הבירה נעצר באלימות

פעם נוספת מאשים נשיא ונצואלה את מתנגדיו בתכנון הפיכה נגדו, אך הפעם נראה כי הרחיק צעד אחד יותר מדי. ראש העיר קראקס נעצר בפשיטה על משרדו. תושבים זועמים יצאו לרחובות, בשעה שברשתות החברתיות התפרסם סרטון המתעד את מעצרו האלים. "הוא אחראי לפשעים ויועמד לדין", הצהיר הנשיא

אנרכיה בוונצואלה: שוטרים במדי הסוואה פרצו למשרדו של ראש העיר קראקס אנטוניו לדסמה הלילה (יום ו') ולקחו עמם את יריבו הגדול של נשיא ונצואלה. לאחר מכן באה הודעתו של הנשיא, ניקולס מדורו, שהכריז כי ראש העיר ייענש על כל מאמציו להפר את הסדר הקיים.

 

עוד חדשות בעולם :

אובמה וארדואן נגד דעאש: יחמשו המורדים

בן 19 לכלא: תכנן לערוף ראשי חיילים בריטיים

אורוגוואי קלטה: עצירי גואנטנמו מעט עצלנים

 

מעצרו תועד במצלמות האבטחה, וקטעי וידאו כבר החלו להסתובב ברשתות החברתיות. חבורת גברים לבושים במדים אפורים ושחורים עם שכפ"צים נראים נוטלים באלימות את הפוליטיקאי מבניינו.

 

מעצרו של לדסמה:

 

הדיווחים על מעצרו של ראש העיר הציתו גל מחאות ברחבי העיר ותושבים פתחו את חלונותיהם והיכו על סירים, כמו גם צפרו בצופרי מכוניותיהם. כשהלילה החל לרדת התאספו מאות אזרחים זועמים מול מטה שירותי המודיעין.   

 

בנאום שנשא הלילה, אמר מדורו כי ראש העיר "נתפס" ושיועמד לדין. "הוא אחראי לכל פשעיו", אמר מדורו בנאום שתחנות טלוויזיה ורדיו חויבו לשדר.

 

בשבוע שעבר מנה מדורו את לדסמה עם רשימה של מבקרי ממשלתו וגורמים מערביים, שאותם הוא מאשים בתכנון הפיכה שתפיל את הממשלה הסוציאליסטית - קו רטורי שאותו נוקט מדורו מאז נכנס לתפקיד ב-2013. לדסמה לעג להאשמה זו בכמה ראיונות וטען כי הכוח הגורם לחוסר יציבות בוונצואלה הוא שחיתות הממשלה.

לדסמה. נושל מסמכויותיו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לדסמה. נושל מסמכויותיו(צילום: רויטרס)

מאשים את כולם בניסיון להפילו. מדורו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מאשים את כולם בניסיון להפילו. מדורו(צילום: רויטרס)
 

המתח בוונצואלה גאה במהלך השבוע האחרון, כשהמדינה ציינה שנה לתחילת המחאה האנטי-ממשלתית שחנקה את המדינה עם גז מדמיע ועשן שעלו ממחסומים בוערים וגבתה את חייהם של יותר מ-40 בני אדם.

 

המשטרה הלאומית עצרה כמה ראשי עיר וראשי עיר לשעבר במהלך ההתקוממות בשנה שעברה, בהם ליאופולדו לופס, שנחשב בעיני ארגוני זכויות אדם לאסיר הפוליטי הכי בכיר באמריקה הלטינית.

המונים ברחובות (צילום: AP) (צילום: AP)
המונים ברחובות(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
  

בעלי בריתו של ראש העיר לדסמה (59) קראו להפגנות נוספות ודרשו את שחרורו המיידי, דרישה שעליה חזר גם ארגון Human Rights Watch.

 

מחלקת המדינה האמריקנית קראה להאשמות ונצואלה על מזימות ההפיכה "חסרות בסיס ושקריות", שנועדו להסיט את תשומת הלב

מהבעיות הכלכליות של המדינה, בהן מחסור נרחב במזון ובמוצרים בסיסיים ואינפלציה גואה שהגיעה בשנה שעברה ל-68 אחוזים.

 

לדסמה הפך לקוץ בעכוזה של מפלגת השלטון מאז זכה בבחירות לראשות עיר הבירה ב-2008 וגבר על חבר מהמפלגה הסוציאליסטית בהנהגת הנשיא המנוח הוגו צ'אבס.

 

הממשלה נישלה את כל סמכויותיו של לדסמה, בהן השליטה על המשטרה ועל בתי הספר, והעבירה אותן לרשות ממשלתית חדשה. לדסמה הגיב בשביתת רעב שמשכה תשומת לב בינלאומית ומיתגה אותו כסמל האופוזיציה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
תושבי קראקס יצאו לרחובות
צילום: AP
מומלצים