שתף קטע נבחר

נסיגות וקרבות פנימיים: דאעש סוריה במגננה

הג'יהאדיסטים מאיימים על אירופה, אבל דווקא בבסיס הבית שלהם הם בבעיה. 1,000 לוחמי דאעש נהרגו בקרבות בקובאני, והארגון איבד גם 215 כפרים. 3 תלמידות בריטיות הצטרפו, אבל לוחמים זרים עוזבים - ונרצחים. תמונת מצב

בזמן שדאעש מתפשט אל מחוץ למזרח התיכון ומאיים על אירופה  הוא נתקל בבעיות דווקא בבסיס הבית שלו. בלוב אנשי הארגון אמנם ערפו את ראשיהם של 21 נוצרים קופטים והם נמצאים במרחק נגיעה מאירופה, אבל בסוריה איבד דאעש שטחים בזמן שהוא שנלחם מול כמה יריבים בכמה חזיתות, והסימנים למתיחות נראים היטב בקרב הלוחמים הזרים של הארגון הג'יהאדיסטי.

 

עימותים פנימיים החלו בתוך הארגון, בעיקר אחרי אובדן קובאני. דאעש עדיין מחזיק בשליש מסוריה ועיראק, אבל נראה שלראשונה מתחילת המתקפה הרצחנית שלו באזור - הוא נמצא במגננה. התוכנית האמריקנית-טורקית לחימוש ואימון המורדים הסורים, שנחתמה השבוע ותחל במרס הקרוב, עשויה רק לחזק את המגמה הזו. בינתיים, מתקיים מצוד בינלאומי אחר שלוש נערות בריטיות, שמתכוונות להגיע לסוריה ולהינשא לג'יהאדיסטים.

 

חודשים של מתקפות אוויריות מצד ארצות הברית ובעלות בריתה, לצד פעולת הכוחות הכורדים על הקרקע, הסבו לדאעש את מרבית הנזק. השיא היה בחודש שעבר, אז דחקו הכורדים את הארגון אל מחוץ לעיירה האסטרטגית קובאני שבגבול סוריה-טורקיה, עליה נלחמו הצדדים במשך כמה חודשים. לאחר מכן הצטרפו הכורדים למורדים הסורים המתונים וב"טלגרף" הבריטי נכתב כי כבשו מחדש 215 כפרים באותו אזור. כך, לפחות, על פי מפקדים כורדים ופעילים, בהם ארגון המעקב אחר מלחמת האזרחים בסוריה.

 

הכיבושים הובילו לקושי של דאעש בהעברת אספקה לאזור חלב, הנקודה המערבית ביותר שבה מחזיק הארגון. כעת ינסו הכוחות הכורדים לנצל זאת ולכבוש כמה מהמעוזים הללו, ובהם העיירות הגדולות מינביג' וג'רבלוס, וכן את מעבר הגבול תל אבייד, המשמש כנתיב מסחר מרכזי שמספק הכנסה רבה לג'יהאדיסטים. גם מאזור אל-באב, אף הוא במערב סוריה, נסוג דאעש.

 

הג'יהאדיסטים נאלצים להילחם במקביל עם כוחות הצבא הסורי. ניסיון של דאעש להשתלט על בסיס חיל האוויר הסורי בדיר א-זור, המעוז המרכזי האחרון של צבא אסד במזרח המדינה, נכשל לאחרונה. עם זאת, עדיין לא ברור אם כל אלו מהווים נקודות מפנה במלחמה נגד דאעש בסוריה. בעיראק, מנגד, דווקא הצליחו הג'יהאדיסטים להשתלט על טריטוריה חדשה, לראשונה אחרי חודשים. היום (שבת) דיווחה התקשורת הערבית כי דאעש שרף למוות 50 מתושבי הית שבמחוז אל-אנבאר במערב עיראק. לדיווח אין אישור רשמי.

 

עימותים בתוך דאעש: צ'צ'נים נגד אוזבקים

אחרי אובדן קובאני, שם נהרגו כ-1,000 ג'יהאדיסטים והושמדו כלי נשק וכלי רכב רבים, החלו סימנים של בקיעים בתוך דאעש. בארי עבדל לטיף, תושב אל-באב הסמוכה לקובאני שברח לטורקיה, סיפר כי חיכוכים בין לוחמים צ'צ'נים לאוזבקים הובילו לעימותים ביניהם, שהסתיימו רק לאחר התערבות של מפקד צ'צ'ני בכיר בדאעש. לדבריו, לפחות שני בכירים נהרגו בקרבות הפנימיים הללו.

 

בחודש שעבר נערף בדיר א-זור ראשו של בכיר מצרי במשטרת הארגון. סיגרייה הושמה בפיו, בניסיון להראות כאילו הוא נהרג כי עישן - דבר שדאעש אוסר - אבל החשד הוא שהבכיר הוצא להורג כי נחשד בריגול. אם כך קרה, הוא לא הראשון שהוצא להורג בחשד שריגל או ערק. "דאעש מנסה לצייר את עצמו כדבר אחד, אבל מתחת לפני השטח יש הרבה לכלוך", אמר תושב ראקה, הבירה הלא רשמית של דאעש.

 

מוות לעורקים ולבוגדים: דאעש הרג 120 מחבריו

ראקה עצמה הופצצה יום אחר יום, בעקבות הוצאתו להורג של הטייס הירדני. ארגון זכויות טען כי הג'יהאדיסטים מכריחים תושבים לתרום דם לעשרות הלוחמים שנפצעו. על פי הדיווחים, הארגון כפה עוצר לילי והציב מחסומים במטרה למנוע מאנשיו להימלט לטורקיה.

התיכוניסטיות הבריטיות. בדרך לסוריה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
התיכוניסטיות הבריטיות. בדרך לסוריה(צילום: EPA)

זרים אמנם ממשיכים להצטרף לדאעש, ורק אתמול דווח על שלוש תיכוניסטיות בריטיות שעלו על מטוס למזרח התיכון, אבל במקביל רבים מנסים לעשות את הדרך ההפוכה - ולא תמיד מצליחים. ארגון הזכויות, שמקום מושבו בלונדון, מסר כי דאעש הרג יותר מ-120 מחבריו בחצי השנה האחרונה, מרביתם לוחמים זרים שהתכוונו לשוב לביתם.

 

"כשאנחנו מחברים את כל החלקים ברור שיש להם בעיות", אמר סקוט סטיוארט מ"סטרטפור", חברת המודיעין הפרטית הגדולה בעולם, ל"טלגרף". לינה חטיב ממרכז קרנגי בביירות הוסיפה: "הם מתקשים בהתמודדות עם אתגרים חדשים, שלא היו קיימים לפני כן".  

 

בינתיים, נמשך המצוד הבינלאומי אחר הנערות, בנות 15 עד 16 ממזרח לונדון, שעלו על מטוס משדה התעופה גטוויק בבירה הבריטית לעבר איסטנבול. השלוש, תלמידות מצטיינות מאותו בית הספר, מתכוונות כנראה להגיע לסוריה ולהינשא ללוחמי דאעש. ב"דיילי מייל" נכתב כי על פי ההערכה, נער שלמד בבית ספרן הוא שגייס אותן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים