שתף קטע נבחר

אנדומטריוזיס: המחלה הלא מוכרת שעלולה לפגוע בפוריות

היא משפיעה על 10 אחוזים מהנשים ומאופיינת בכאבי מחזור קשים, דימומים ארוכים ופגיעה בפוריות. למה היא כל כך לא מוכרת, איך ניתן לאבחן אותה ואיזה טיפולים קונבנציונליים ואלטרנטיביים יעזרו?

התופעה שמשפיעה על נשים רבות - אבל רבות לא שמעו עליה. כולנו שמענו על אסטמה, סוכרת, קטרקט ומכירים בכך שאלו מחלות נפוצות, שעל אף שאינן מסכנות חיים, הן פוגעות באיכות החיים, גורמות להפסד ימי עבודה ולפגיעה בפרנסה.

 

כיצד ניתן להסביר את העובדה שישנה מחלה, שמשפיעה על כ-10% מכלל הנשים בגילאי הפוריות, כ-170,000 נשים בישראל, אך למרות שהיא נפוצה לא פחות מהמחלות שהוזכרו, כלל אינה מוכרת?

 

קראו עוד

סתם עייפות או סימן לשבץ? סימני מחלות בתחפושת

אין תרופה: אנדומטריוזיס - התפשטות רירית הרחם

כאבי מחזור: למה זה קורה ומהו הטיפול

 

"את מפונקת וסתם מתלוננת"

אנדומטריוזיס היא מחלת נשים נפוצה שמאופיינת בעיקר בכאבי מחזור קשים, דימומים ארוכים ופגיעה בפוריות. הסובלות ממחלה זו נעדרות ממקום עבודתן כ-5.3 ימים בחודש בממוצע (על פי נתוני מחקר שנערך בבריטניה בשנת 96 Isobel Knight - Bowen Works).

 

נשים אלו מאובחנות עם הבעיה באיחור של בין 6-16 שנים ממועד פרוץ הסימנים, בזמן זה על פי רוב, תלונותיהן נופלות על אוזניים ערלות והן נושאות בעול המחלה לבדן ובלי הכרה מצד הממסד והחברה.

 

היחס לנשים אלו הוא כאל 'מפונקות' ו'מתלוננות' ולא פעם פנייתן מבוטלת באמירה כגון 'קחי כדור, לכולן כואב בזמן המחזור'. אבל נשים הסובלות מאנדומטריוזיס, סובלות מבעיה אמיתית וכואבת, אשר מוכרת כיום על-ידי הרפואה.

 

בדומה למחלות אחרות, גם לאנדומטריוזיס ישנם פתרונות. אם יאובחנו בזמן, תיחסך מהחולות באנדומטריוזיס החמרה מיותרת ולעתים בלתי הפיכה. נשים אלה יכולות להימנע או לפחות להפחית את עוצמות הכאב ואת הפגיעה בפוריותן. על אף הפתרונות הקיימים, המודעות למחלה הלא 'מיוחצנת' הזו נמוכה – נמוכה מדי.

 

לא תמיד כדור משכך כאבים יועיל להעלמת הכאבים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לא תמיד כדור משכך כאבים יועיל להעלמת הכאבים(צילום: shutterstock)

 

מה זה אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס, הינה גדילה של רירית הרחם (אנדומטריום) על גבי רקמה אחרת בגוף האישה מחוץ לרחם. רקמה זו, הינה בעלת מבנה זהה לרירית הרחם ומגיבה לשינויים הורמונאליים בגוף האישה.

 

בדומה לרירית הרחם, רקמה זו מגיבה לתהליכים ההורמונליים המשפיעים על רירית הרחם, כגון גדילה והתעבות כתוצאה מהפרשת אסטרוגן והתפרקות ונשירה במועד הווסת.

 

מאחר ורקמה זו עשויה לנדוד ו'להתיישב' על איברים כמו מעטפת השחלה, חלל הבטן, דופן המעי או שלפוחית השתן, הריאות ואפילו רקמת המוח, תגובתה לשינויים ההורמונליים בגוף האישה גורמת טווח גדול של הפרעות וסימפטומים.

 

הסימפטומים הינם מגוונים ובהתאם לרקמה הפגועה, עליה 'התיישבה' רקמת רירית הרחם.

 

בין התסמינים האפשריים:

אי פריון, דיסמנוריאה (כאב בטן עז בעת או בסמוך למועד הווסת)

דיספראוניה (כאב בעת מגע מיני)

דימומים בשתן ו/או בצואה בעת הדימום הווסתי

נגעים על גבי כלי דם המספקים דם לאיברים חיוניים כגון הכליות ושלפוחית השתן עשויים לפגוע בתפקוד הפיזיולוגי התקין של איברים אלה ובמקרים קיצוניים אפילו נגעים על דופן הריאה ורקמת המוח

קושי להרות במהלך טיפולים

  

 

הטיפול המתאים

הטיפול הרפואי נחלק לשלבים ומוגדר על פי חומרת האבחנה והסימפטומים.

 

1. כקו ראשון טיפולי, נעשה שימוש בגלולות למניעת הריון, במטרה לווסת ולמנוע גדילה בלתי מבוקרת של רירית הרחם, בתוך הרחם ומחוצה לו. לאחרונה יצאה לשוק 'תרופת בחירה' בשם ויזאבל. תרופה זו מספקת מענה מצויין לחולות רבות.

 

2. הקו השני התרופתי הוא מקבוצת ה-GnRH agonist, אשר מדכאת את הציר ההורמונלי בכללותו ובכך מונעת גדילת רירית הרחם אבל בעלת תופעות לוואי חמורות הדומות לתופעות גיל המעבר. 

3. הקו השלישי הטיפולי הינו ניתוח לפרוסרופי לאבחון והוצאת הנגעים.

 

למעט הפרוצדורה הלפרוסקופית, אליה מופנות הנשים בשלבים המתקדמים של המחלה, כל הטיפולים הרפואיים הקיימים אינם מאפשרים הריון לזוגות שמעוניינים להרות. בנוסף לכך, הטיפול התרופתי אינו מתאים לכל חולה וישנם מקרים בהם טיפול זה אינו משיג הקלה בסימפטומים.

 

הטיפול באנדומטריוזיס ברפואה סינית

במהלך השנים האחרונות, נצבר ניסיון רב בטיפול באנדומטריוזיס בכלים העומדים לרשות הרפואה הסינית. בעולם התפרסמו מספר לא מבוטל של מחקרים רפואיים המעידים על שיפור משמעותי במצבן ובאיכות חייהן של נשים הסובלות ממחלה זו.

 

הניסיון הקליני שנצבר בטיפול ברפואה סינית מעיד על אחוז גבוה מאוד של הצלחות בהפחתת הכאבים עד כדי העלמתם ואחוזי הצלחות בכניסה להריון של חולות אשר טופלו באמצעות הרפואה הסינית. הרפואה הסינית הינה הכלי הטיפולי הנחקר ביותר, מדעית, אחרי הרפואה הקונבנציונלית.

 

הטיפול בדיקור ובצמחי המרפא מכוון להשיג התקדמות באספקטים הבאים:

 

חיזוק וביסוס התשתית הפיזיולוגית והאמוציונלית לקראת המהלך הטיפולי

 

ויסות תנועה של דם ונוזלים במערכת הגינקולוגית.

 

הטיפול במקרה זה יכלול דיקור בנקודות דיקור, המעודדות זרימה בכיוון הטבעי הפיזיולוגי, בתמיכת הפורמולות הצמחיות המגבירות פירוק של התגבשויות של רקמה. בשלב זה ישאף המטפל להשיג הקלה בכאבים ובתחושות עליהם מדווחת המטופלת.

 

חיזוק מערכת החיסון.

 

מערכת חיסונית חלשה מאפשרת שיגשוג של רקמה אקטופית (רקמה שגדלה לא במקומה הטבעי). חיזוק יכולת המערכת החיסונית להתמודד עם רקמה זו מסייע בפירוק טבעי של נגעים קיימים. שלב זה נמשך על להשגת שינוי ממשי בסימפטומים עליהם מדווחת האישה.

 

שימור האפקט הטיפולי למשך מחזור נוסף ולאחריו מעבר לטיפול משמר אחת לחודש או מספר חודשים, על פי הצורך.

 

למי מתאים הטיפול

בראש ובראשונה, מתאים הטיפול לנשים המדווחות על סימנים וסימפטומים 'החשודים כאנדומטריוזיס' עוד בטרם האבחון הדפיניטיבי. השלבים הראשונים, עוד בטרם ההתערבות הניתוחית, הינם קלים יותר לשינוי ומניבים תוצאות מהירות יותר.

 

גם נשים מאובחנות על ידי תהליך לפרוסקופי הינן מועמדות טובות לטיפול טבעי באמצעות הרפואה הסינית ומוטב שיתחילו בתהליך מוקדם ככל שניתן. הטיפול באנדומטריוזיס מורכב יותר בקרב נשים אשר עברו מספר ניתוחים להסרת הנגעים וכן נשים אשר חוות הידבקויות של רקמות בשל התהליך הדלקתי.

 

יחד עם זאת, ברצוני לעודד נשים אלו לפנות לטיפול ולא לוותר על האופציה הטבעית להקל על הסימפטומים הלא פשוטים שהם מנת חלקן.

 

הכותב הוא מטפל ברפואה סינית, מתמחה בגינקולוגיה ורפואת פריון האישה והגבר, מוסמך בתחום בריאות האישה וטיפולים בבעיות פוריות. בעלים של קליניקה 'נשים במרכז' לרפואה משולבת לטיפול בגינקולוגיה, בריאות האישה ובפריון האישה והגבר בתל אביב

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תסמונת נפוצה מאד - אבל לא מוכרת
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים