שתף קטע נבחר

עשרת הדיברות לסוחר המתחיל בבורסה

תמיד רציתם לסחור במניות אבל לא ידעתם איפה להתחיל? מעניין אתכם לשחק בעולם האפשרויות הבלתי מוגבלות ולנסות להרוויח כסף, אבל חסרה לכם תעוזה? קבלו את עשרת הדברות למסחר בבורסה שיעשו לכם קצת סדר בראש. רק אל תשכחו - לצד האפשרות להרוויח קיימת אפשרות גם להפסיד

בשנים האחרונות, נוכח יוקר המחיה, יותר ויותר אנשים מחפשים מקור הכנסה נוסף. אחד המקומות אליו נישאות עיניהם היא הבורסה - עולם האפשרויות הבלתי מוגבלות. אלא שלצד האפשרות להרוויח בגדול באמצעות מסחר יומי בבורסה, תמיד יש אפשרות הפוכה.

 

לכתבות נוספות של דודו רוז בערוץ שוק ההון

הנעליים הגדולות של קרנית פלוג

איך אפשר להרוויח דווקא כשהבורסה יורדת?

 

>>> רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כיתבו לנו בטוויטר

 

כדי להגדיל את הסיכויים לרווחים ולמזער את הסיכונים כל סוחר צריך להקפיד על כמה כללים. כאן ריכזנו עבורכם טיפים הכרחיים לכל סוחר בשוק ההון, המהווים, אפשר לומר, את עשרת הדיברות לסוחר. אז בואו נתחיל:

 

1. אל תתחילו לסחור ללא השכלה מתאימה

כל שצריך על מנת להתחיל לסחור בבורסה הוא רק לפתוח חשבון אצל ברוקר (בנק, בית השקעות וכד') ולהתחיל לסחור כאוות נפשך. קיימות שתי מערכות למסחר בבורסה: LASER - מערכת מסחר בבורסה האמריקאית ולאומי טרייד - מסחר בבורסה הישראלית.

 

הקלות שבדבר מושכת לבורסה המוני אנשים שכלל לא עברו הכשרה מתאימה המספקת כלים וידע למסחר בבורסה. אותם אנשים שמים את כספם על קרן הצבי, משום שבמסחר ללא ידע מקדים, רבים הסיכויים להפסיד מאשר להרוויח.

 

2. ההפסד הוא חלק מהמסחר

כל סוחר מקצועי ומיומן יודע שלא בכל עסקה מרוויחים, ויתרה מכך, לעיתים מפסידים. הבנת עובדה זו היא אחד ההבדלים בין סוחרים שהם מקצוענים לבין חובבנים, שכן הראשונים יודעים לנהוג בקרירות ולא לסחור מתוך רגש. הבורסה היא מקום בו צריך לאפסן את הרגש והאגו ולנהוג בצניעות. על כן, ההמלצה היא לדעת לקבל את ההפסד ולא להילחם בו באמצעות השקעות נוספות שלא בהכרח יניבו רווח (ואף עשויות להעמיק את הבור). הפסדתם? סגור את המחשב וסיימו את המסחר לאותו יום.

 

3. בנו לעצמכם תכנית עבודה

מסחר בשוק ההון, בדומה לכל עסק אחר, מתבסס על תכנית עסקית. סוחר טוב מגדיר מראש מה הם יעדי הרווח הרצויים, ומה שיטות המסחר בהן יעשה שימוש כדי להשיג יעדים אלה. סוחר ללא תכנית עבודה ימשיך לסחור ללא הפסקה ועלול להעמיד בסכנה את הצלחתו.

 

בתכנית העבודה הגדירו לעצמכם מטרה: "למה אני סוחר? מה אני רוצה להשיג?" – לכאורה התשובה המתבקשת היא "להרוויח כסף", אך זוהי אינה מטרת מסחר אמיתית, ונוסף על כך, היא עלולה להוביל להתנהלות לא נכונה ולהפסדים כספיים. מהן מטרות אמיתיות אם כן? לעזור לילדים, לקנות דירה, לחיות חיים טובים יותר וכדומה.

להמעיט בעסקאות. הפסדתם היום? סגרו את המחשב ()
להמעיט בעסקאות. הפסדתם היום? סגרו את המחשב

 

4. "הרוב טועה"

חוק לא כתוב בעולם המסחר הוא שכשכולם מדברים על מגמה מסוימת אליה הולכת מניה זה הזמן ללכת לכיוון השני, פשוטו כמשמעו. בעולם המסחר ישנם גורמים רבים שמשפיעים על עליות וירידות בבורסה. לכן, גם אם נתקלתם בפרשנות או בתחזית לפיה מניה עתידה לעלות או לרדת והיכן להשקיע, קחו את הדברים בעירבון מוגבל ואל תמהרו לפעול לפי ההמלצות, שכן הנבואה, כאמור, ניתנה לשוטים. פעלו בעצמאות, למדו כיצד לזהות מגמות של מניות בהתאם לידע המקצועי שלכם בלבד, ולא של סמך יועץ מוסמך זה או אחר.

 

5. המעיטו בעסקאות

סוחרים רבים מושפעים מהריגוש שבמסחר ומבצעים עסקאות רבות. כך הם למעשה מפסידים פעמיים: הם לא מצליחים לזהות הזדמנויות לעסקה טובה, מה שלעתים קרובות יוביל למעורבותם בעסקה בה יפסידו. כמו כן, כשתצוץ הזדמנות אמיתית להרוויח הם עשויים לפספס אותה בגלל המעורבות בעסקה כושלת.

 

בוול סטריט ישנה אמרה ידועה ש"את הכסף עושים בישיבה", כלומר, ברגע שיש לכם עסקה טובה, תתאזרו בסבלנות ואל תרוצו לעסקה הבאה, מאחר והיא לא בהכרח תניב רווח נוסף ויתרה מכך, עשויה אפילו לנגוס ברווח שזה עתה קצרת.

 

6. Don't marry with a stock / אל תתחתנו עם מניה

יעדי רווח והפסד לעסקה הם חוקי המסחר החשובים ביותר בכל אסטרטגיית מסחר שתיבחרו. בכלל זה, חשוב לדעת לצאת גם מעסקה מפסידה ביעדים שנקבעו מראש. "חתונה" עם מניה או עסקה שבה הפסדת למשך כמה ימים או חודשים, בתקווה שתעלה ותוכל למכור אותה ברווח היא טעות נפוצה שעלולה להוביל להפסדים כלכליים רבים. עדיף "להשלים" עם ההפסד הקטן ולהתקדם לעסקה הבאה, פן ההפסד ילך ויגדל, שכן לא ניתן לחזות את עלייתה או ירידתה של מניה בעתיד.

 

7. השתמשו בארגז הכלים שלכם

ישנן אסטרטגיות שונות למסחר בבורסה. בתור סוחר כדאי שתכירו את האסטרטגיות הקיימות: למשל 'מכירה בחסר' (או בשמה המוכר יותר SHORT) שמאפשרת לגזור רווח גם בעת ירידת השערים בבורסה. אסטרטגיה נוספת שקיימת בארגז הכלים היא לקנות מניה ולהחזיקה במשך כמה ימים בציפייה שערכה יעלה ואז למכרה – אסטרטגיה זאת מכונה פוזיציית Long.

 

8. עקביות היא בסיס למסחר ריווחי

על פי רוב, סוחרים חדשים בעיקר, נוטים לתכנן את מהלכיהם על בסיס עסקתם האחרונה – אם הפסידו הם משנים את שיטת המסחר שלהם. מצב זה עשוי לעכב אותם בהתמקצעות בשיטה מסוימת שדווקא יכולה לסייע להם לקצור רווחים בעסקאות הבאות.

 

9. הכירו את עצמכם

לכל סוחר יש נקודות חזקות ונקודות חולשה. החכמה היא לא רק להכיר בנקודות החזקות, אלא גם לזהות את הנקודות החלשות. סוחר שמכיר את עצמו ומודע גם לחולשותיו ימנע מראש מעסקאות בהן הוא עלול להפסיד. סוחרים מקצוענים מנתחים את פעולותיהם בסוף יום המסחר. מדוע נכנסתי לעסקה הזאת? מדוע יצאתי כשיצאתי? וכדומה.

 

10. שימרו על חוקים אלה

לכאורה, דיבר זה מיותר, שכן ברור שמטרת החוקים היא לשמור עליהם. עם זאת כולנו יודעים, שהמסחר תזזיתי ומהיר, ולעתים סוחף אותנו לתוכו. מטרת דיבר זה היא להזכיר לנו להיות אדונים למסחר ולא שפוטים שלו.

 

אם הגעתם לקרוא שורות אלו, כנראה שאתם בכיוון הנכון והמסחר זורם בדמכם. אבל רגע, לפני שאתם רצים לרכוש איזו מנייה, אג"ח או איזו קרן, אל תשכחו שלעיתים גם המזל משחק תפקיד בשוק הבלתי צפוי שנקרא "הבורסה". אז שיהיה לכולנו בהצלחה.

 

הכותב הוא אנליסט ומומחה למסחר בשוק ההון, מייסד בית הספר "סימפל טרייד"  - למסחר בשוק ההון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בנו לעצמכם תכנית עבודה
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
אל תתחתנו עם מניה
צילום: shutterstock
מומלצים