שתף קטע נבחר

מחקר: מה מסוכן יותר - אלכוהול, גראס או קוקאין?

הנתונים האלו עשויים לגרום להרבה מדינות להתיר את עישון הגראס: מחקר בדק עד כמה קטלניים שבעה סמים פופולאריים, כולל אלכוהול וסיגריות. התוצאות המסקרנות מכל: גראס הוא הכי בטוח, אלכוהול קטלני פי 114 מהעשב הירוק. לחיים? לא בטוח

הנה המחקר שיתמוך בליגליזציה של המריחואנה: חוקרים מטורונטו בקנדה ודרזדן בגרמניה מצאו כי המריחואנה מסוכנת הרבה פחות מאלכוהול, טבק ומכל סם אפשרי. הממצאים פורסמו בגליון החדש של כתב העת המדעי Scientific Reports.

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

קראו עוד:

אם אסור סמים אז למה מותר סיגריות ואלכוהול?

קנאביס: תרופה או סם?

אלכוהול ובריאות: מזיק או תורם וכמה מומלץ לשתות?

 

במחקר ביקשו המדענים לבחון עד כמה קטלניים שבעה סמים פופולריים בבני אדם. הממצאים הראו כי אלכוהול הוא הרעיל שבהם, כאשר הפער הוא הקטן ביותר בין חשיפה אליו למינון קטלני.

 

כלומר, די בכמות הקטנה ביותר של אלכוהול, בהשוואה לסמים אחרים, כדי להגיע למינון קטלני. מנגד, מריחואנה היא הסם שנפל אל קטגוריית "הסיכון הנמוך ביותר", כאשר הסם נמצא בסיכון נמוך פי 114 מאשר אלכוהול.

 

הסמים האחרים שנבדקו במחקר, מהמסוכן פחות ועד לקטלני ביותר, כללו הרואין, קוקאין, טבק, אקסטזי, ומתמפתאמין (מת'). הממצאים התבססו על רמת הסיכון של הסם, ולא לקחו בחשבון גורמים נוספים הקשורים בשימוש בסמים.

 

פער עצום בין מריחואנה לשאר הסמים ברמת הרעילות ( ) ( )
פער עצום בין מריחואנה לשאר הסמים ברמת הרעילות

לדברי החוקרים, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על הסיכון לאדם מהסם, לא רק הרכבו הכימי: "מרבית הסכנה בצריכת סם לא קשורה כלל לסם עצמו, אלא למצבי הסביבה של צורך הסם" הסבירו החוקרים, "כך למשל, עבור צרכני הרואין, גורמי סיכון סביבתיים יכולים לכלול מחטים מזוהמות ואספקת סם שאינה תחת בקרה".

 

המחקר תומך במחקרים קודמים שהוכיחו שעישון מריחואנה איננו קטלני. על פי פרסום מ- 1988 של כוח המשימה האמריקני לסמים, כדי לגרום לתמותה, הכמות בסיגריה אחת צריכה להיות גבוהה פי 20 עד 40 אלף, מאשר הכמות המצויה בסיגריית גראס אחת.

 

מנגד, נדרשים רק 15 "שוטים" של אלכוהול תוך 3-4 שעות, כדי להעלות את ריכוז האלכוהול בדם ל-35% ויותר, ריכוז הקטלני לאדם במשקל ממוצע.

 

החוקרים קובעים כי רמת הסיכון של מריחואנה שנקבעה בעבר, אינה מבוססת על ממצאים מדעיים אלא על "הערכה חינוכית".

 

"הממצאים מאשרים שרמת הסיכון מקנאביס נמוכה הרבה מכפי שחשבו בעבר" כתבו החוקרים, "מריחואנה מסווגת כיום בקטגוריה 1 הכוללת את הסמים בעלי פוטנציאל התמכרות גבוה ובסיכון הגבוה ביותר. מתברר שאלכוהול לא רק קטלני הרבה יותר, אלא שהשימוש בו קשור לסיכון גבוה לשימוש בסמים אחרים, למקרי אלימות, תאונות דרכים ושיעור פשיעה גבוה".

 

סיגריית קנאביס. פחות רעיל, אבל יותר מסרטן (צילום: index open) (צילום: index open)
סיגריית קנאביס. פחות רעיל, אבל יותר מסרטן(צילום: index open)
 

קנאביס: מחקרים קודמים דווקא שללו 

הקנאביס (מריחואנה) הוא הסם הנפוץ ביותר בעולם. מדיווחים בספרות הרפואית עולה כי כ-300 מיליון בני אדם ברחבי העולם צורכים את הצמח שממנו מיוצרים גראס וחשיש.

 

בניגוד לממצאי המחקר הנוכחי, מחקרים קודמים דווקא מצאו דווקא יצאו נגד הגרא. בתחילת שנות ה-70 פורסמו מחקרים בקרב נבדקים שצרכו גראס בכמות רבה והוגדרו מכורים - שגילו דלדול בקליפת המוח (הקורטקס), שבאה לידי ביטוי בעיקר בהתרחבות חדרי המוח.

 

מכורים אלו סבלו גם מפגיעה בזיכרון, מתוקפנות ומתופעות דיכאוניות. מחקרים דומים שנערכו מאוחר יותר אימתו כי כמות החומר האפור במוח (המכיל גרעיני תאי עצב) דלילה יותר בקרב משתמשי הגראס.

  

מחקרים רבים אחרים גילו כי מספר משמעותי של מעשני גראס לוקים בגידולים ממאירים באזור שבין מיתרי הקול לחלל הפה, כולל הלשון. הגראס, כך עולה ממחקרים אחרים, מעלה גם את הסיכון ללקות בהתקף לב ובמחלות כלי דם נוספות.

 

השפעה שלילית נוספת של הגראס היא על מערכת הרבייה: בגברים, מנה אחת של THC גורמת להורדת רמת הטסטוסטרון ומספר תאי הזרע. בנשים - עישון סיגריה המכילה גרם אחד של גראס עם THC גורמת להפחתה של 30% בריכוז ההורמון המבייץ בזמנים מסוימים במחזור החודשי.

  
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
shutterstock
מריחואנה. פחות מסוכנת מאלכוהול?
shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים