שתף קטע נבחר

ויקטוריה חנה: ההיפ-הופ הארמי הראשון

עכשיו הגיע זמנה לפרוח, כי זוהי רוח התקופה. נשים מפרשות מחדש טקסטים שעד כה היו נחלתם של גברים בלבד, והן עושות את זה בכוח ובמקוריות. זוהי הרוח שתחת כנפיה של ויקטוריה חנה, המבטאת את קולו של הדור: קול באישה

 

 

לא מעט רגעים נדירים היו אמש (מוצאי שבת) במופע ההשקה של אמנית הקול, ויקטוריה חנה - אבל מעל כולם התבלט הרגע האחד ההוא, שבו פנתה אל הקהל, ציינה שאת השיר הבא היא איננה בטוחה איך בדיוק אמורים לשיר במועדון, כי אחרי הכל, מדובר בברכה אינטימית שכל אדם אומר לאחר צאתו מהשירותים, ואז פצחה בביצוע מוזיקלי, טורד שלווה, מופרע לחלוטין ומזהיר לגמרי לברכת "אשר יצר", והאולם (והעולם) עצר את נשימתו. גם אני.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

איך אפשר להגדיר, את מה שהתרחש אמש במועדון "הפסאז'" בתל אביב? איך להגדיר את האישה הזו, קטנת הגוף (היא חלפה על פני בעלייתה לבמה) ואדירת הקול, שפעלה משך שנים רבות בשוליים המוזיקליים - ופרצה לתודעה בעקבות קליפ מסחרר לשיר "אלף בית - הושע נא"? איך אפשר להגדיר את יוצרת ההיפ הופ הנשי-ארמי הראשונה? כנראה שאי אפשר.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

המופע עצמו בנוי כסיפור אגדה עתיק ומודרני, חלקו מוגש בעברית וחלקו בארמית. ויקטוריה חנה אוחזת בידך ומוליכה אותך עמוק ורחוק לתוך יער המילים והאותיות, ומה שהאישה הזו מסוגלת לברוא ממילים! כולם יחכו לכם שם: החל בספר היצירה, דרך שיר השירים ותפילות הגשם, וכלה בכמה מחכמי העבר.  

 

 

לחלק מהשירים תינתן פרשנות מקדימה שתסביר מהיכן נלקחו הטקסטים, וחלק זה הוא בעל חשיבות עצומה, כי בעיניי, במופע של ויקטוריה חנה, המוזיקה היא שחקנית משנה למילים. מילים שנהגו, נלמדו, לומדו ולובנו משך אלפיים שנה בעיקר על ידי גברים. ואז באה ויקטוריה.

 

"ספר היצירה" של ויקטוריה חנה

כשהיא מסבירה לפני השיר "אורייתא" ש"ארמית היא שפה מאוד מוזיקלית", ואז מוכיחה את זה באורייתא העוצמתית שלה,

אינני יכולה שלא להשוות בליבי ל"אורייתא" של אביתר בנאי. האורייתא שלו יפה ועדינה, והוא מתרפק עליה במתיקות. אבל ויקטוריה חנה אינה מתרפקת, האורייתא הזו חדשה על הלשון הנשית וצריך להיכנס בה במלוא הכוח. כך גם בשירים המבוססים על שיר השירים, הרבה כוח מופעל שם. ה"שחרחורת" שלה היא חזקה לא פחות משהיא ענוגה.

 

לא סתם היא תספר לנו לקראת סוף המופע, על "ספר יצירה", אחד הטקסטים המיסטיים הקדומים, שעל פי מסורות שונות ניתן ליצור באמצעותו גולם. הרי זה בדיוק מה שהיא עצמה עשתה עכשיו במשך שעה ומחצה על הבמה: הפיחה חיים בעשרים-ושתיים האותיות, ובראה מהן יצירות חדשות. תמיד חשבתי לעצמי, שקצת מוזר שבאגדת הגולם והמהר"ל, הגבר הוא היוצר גולם מאותיות, שהרי הכוח להעניק חיים ניתן לאישה.

 

וויקטוריה חנה מעניקה חיים, גואלת טקסטים עתיקים, שכאמור נאמרו עד עכשיו בקולות גבריים. לא סתם עכשיו הגיע זמנה לפרוח, אחרי שנים של פעילות בשוליים, כי זוהי רוח התקופה. נשים מפרשות מחדש טקסטים שעד כה היו נחלתם של גברים בלבד, והן עושות את זה בכוח ובמקוריות, והרוח הזו היא הרוח שתחת כנפיה של ויקטוריה חנה, שהיא מצידה מבטאת קולו של דור. קול באישה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקובלת. ויקטוריה חנה
צילום: שרונה גיא
שהרה בלאו
צילום: שרונה גיא
מומלצים