שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נא להכיר: פרנקי הכלב שמזהה גידולים סרטניים

  האם ידידו הטוב ביותר של האדם גם יכול לאבחן סרטן? פרנקי, כלב מסוג רועה גרמני, אומן לזהות סרטן בלוטת התריס באמצעות הרחה בלבד והצליח לאבחן כמה עשרות מטופלים בדיוק של 88%

  הוכחה נוספת לחוש הריח המופלא של ידידו הטוב ביותר של האדם: בפגישה של איגוד האנדוקרינולוגיה הבריטי, הוצגו ממצאים מדהימים ממחקר חדש, בו כלב אומן להריח את סרטן בלוטת התריס, ועשה זאת בהצלחה רבה.

   

  קראו עוד:

  תגלית ישראלית: בדיקת דם תסייע בגילוי סרטן

  בקרוב: בדיקת דם פשוטה לגילוי סרטן המעי הגס

  מדריך למניעת סרטן: כל הבדיקות לגילוי מוקדם

   

  החוקרים מבריטניה אימנו את פרנקי, כלב מסוג רועה גרמני, לזהות את הריח של גידולים סרטניים בבלוטת התריס. פרנקי אומן להריח דגימות שתן שונות. כאשר הוא מזהה עקבות של סרטן בריח, פרנקי נשכב על גבו. כאשר השתן נקי - הוא פונה הלאה.

   

  בשלב הבא הריח פרנקי דגימות של 34 מטופלים, ונתן אבחנה נכונה על 30 מתוכן. מדובר בשיעור הצלחה של 88%.

   

  החוקרים אמרו כי שימוש בכלבים לאיבחון בסרטן אמנם אינו פרקטי, אבל בעתיד ייתכן שניתן יהיה לגלות את הכימיקלים אותם מריח הכלב, שיובילו לפיתוחן של בדיקות חדשות לאיבחון סרטן ומחלות אחרות.

    

  צפו: חוקרים מאמנים כלבים להריח גושים סרטניים

   

  כבר בעבר הראו מחקרים כי לכלבים יכולת להריח מחלות. זאת בזכות העובדה שלכלבים כמות עצומה של קולטני הרחה, הגבוהה פי 10 משל בני האדם, מה שמאפשר להם לזהות ריחות מיוחדים המשוחררים, גם על ידי גידולים סרטניים.

   

  בשנת 2011 דיווח כתב העת הרפואי Gut על מחקר שנמשך מספר חודשים, בו הצליחו כלבים לאבחן סרטן המעי הגס. במחקר שנמשך מספר חודשים, נאספו 74 דגימות מ-48 חולי סרטן המעי בשלבים שונים של המחלה, ומ- 258 אנשים שאינם חולי סרטן.

   

  הדגימות כללו מכלים ובהם אוויר שנשפו החולים לתוכם וכן דגימות צואה. במחצית מהדגימות אובחנו פוליפים במעי הגס - גידולים העלולים להתפתח לסרטן המעי הגס. גידולים אלה מתגלים לרוב בקולונוסקופיה ומסירים אותם בהקדם, לפני שהם הופכים לגידול סרטני.

   

  מהמחקר עלה כי הכלבים הצליחו לזהות בהצלחה אילו דגימות שייכות לחולי סרטן ואילו לא: ב-33 מתוך 36 דגימות הנשיפה וב-37 מתוך 38 דגימות הצואה אבחנו הכלבים סרטן בשלבים מוקדמים מאוד של המחלה. שיעור הדיוק באבחון הסרטן הגיע לכדי 95% מבדיקות הנשיפה ו-98% מבדיקות הצואה.

   

  החוקרים הסבירו כי ממצאי המחקר מעלים את האפשרות כי קיימים ריחות המשתחררים מתאי הסרטן הפזורים בגוף ונפלטים החוצה בנשיפה. המחקר הנוכחי מצטרף לשורת מחקרים שהראו כי כלבים מסוגלים להריח גם סרטן ריאות, סרטן בשלפוחית שתן, סרטן העור, סרטן השד וסרטן השחלות.

   

  לדברי החוקרים, שימוש בכלבים לצורך אבחון מוקדם של סרטן אינו מעשי, אולם פיתוח חיישן שיאבחן מולקולות המשתחררות מתאי הסרטן ונפלטות באוויר הננשף או בצואה עשוי להוות פריצת דרך באבחון המוקדם.

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתוך ה-BBC
  הכלב פרנקי. מאבחן סרטן בלוטת התריס בוודאות גבוהה
  מתוך ה-BBC
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים