שתף קטע נבחר

סא"ל דרש מחייל דתי להתגלח, על אף פטור זקן מהרב הצבאי

סא"ל בחיל האוויר דרש מחייל דתי לגלח את זקנו, על אף שהרב הצבאי אישר לו לגדל זקן. אמו של החייל טוענת כי מדובר בהתנכלות על רקע בקשה שלו להקלה בתנאי השירות עקב מחלתה. בעקבות התנהלות דומה מצד אותו הקצין, הבהיר צה"ל בעבר כי "מפקד לא יוכל עוד לשלול באופן אוטומטי אישור זקן"

קצין בחיל האוויר שוב גורם לסערה, לאחר שדרש מחייל דתי לגלח את זקנו – זאת לאחר שלפני חודשים מספר שונו נהלים בחיל בעקבות התנהלותו במקרה דומה: אמו של חייל ביחידה שתחת פיקודו של סא"ל א"ה, פנתה בסוף השבוע האחרון ל-ynet וטענה כי הקצין הבכיר מתנכל לבנה, ודורש ממנו לגלח את זקנו.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

האם העומדת לפני ניתוח לב, סיפרה כי עקב מצבם הכלכלי הקשה פנה בנה בבקשה לשיפור תנאי שירות, אך שיחה עם הקצין הובילה לעימות שבמהלכו דרש סא"ל א"ה מהחייל לגלח את הזקן. ר' טוענת כי בנה קיבל את אישור הרב הצבאי לגדל זקן, וכי לתחושת בנה מדובר בהתנכלות מצד הקצין, עקב בקשתו.  

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

היא מוסיפה כי התנכלות הקצין לבנה, אף מונעת ממנו את האפשרות לסעוד אותה כראוי, על אף מצבה הרפואי החמור. "מצבנו הכלכלי קשה מאוד, ואני אם יחידנית", אמרה. "הבן שלי בסך הכל ביקש לעזור לי, ובמהלך שיחה עמו, אותו קצין התרגז עליו ואמר שהוא לא מוכן שהוא ימשיך לגדל זקן, למרות שיש לו אישור של רב".

 

ר' תוהה: "מה הקשר בין בעיות הת"ש והבעיות הרפואיות שמהן אני סובלת, לזקן של הבן שלי? אני לא מבינה למה אותו קצין התנכל לו, ולחיילים אחרים שרק רוצים לשרת את המדינה".

 

צה"ל: הוחלט שלא לאשר

מדובר צה"ל נמסר: "רווחת החיילים עומדת לנגד עיני המפקדים וגורמי הפרט בצה"ל. המקרה המדובר נבחן על ידי כלל הגורמים הרלוונטיים, וטופל בהתאם לפקודות הצבא".

 

ראוי להדגיש כי בצבא לא הכחישו את הטענות ולפיהן סא"ל א"ה דרש מהחייל לגלח את זקנו, למרות שיש בידיו אישור - ורק מסרו בלקוניות: "ככלל, זכאות לפטור זקן נקבעת בהתאם להמלצת גורמי הדת והרפואה ובכפוף לאישור מפקדים. במקרה המדובר, לאחר בחינת הבקשה הוחלט על ידי מפקדיו שלא לאשר לו פטור זקן".

 

לפני כארבעה חודשים התעמת סא"ל א"ה עם חיילים דתיים וחרדים בדרישה כי יגלחו את זקנם, למרות שבידיהם היה אישור של הרבנות הראשית הפוטר אותם מגילוח. הקצין העמיד לדין צבאי את אחד החיילים, יעקב בילבאו, בגין סירוב פקודה - וגזר עליו עשרה ימי מחבוש בפועל.

 

לאחר התערבות ynet שוחרר החייל לפני תום תקופת המאסר, ונקבע כי הוא יוכל להמשיך ולגדל זקן. בעקבות פניות של חברי כנסת ושל הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, אל הרמטכ"ל - נקבע כי מפקד לא יוכל עוד לשלול באופן אוטומטי אישור זקן, וכי הנושא ייבחן לגופו.

 

לאחר שהמקרה סוקר בהרחבה גם בתקשורת החרדית, והועלה חשש של צעירים חרדים כי הצבא ייאלץ אותם לגלח את זקנם, נמסר מדו"צ: "בעקבות המקרה שונו הנהלים בחיל האוויר".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מי מפחד מזקן?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים