שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

אושר: עוד 4,000 דירות במקום מחנה צריפין

ועדות התכנון אישרו את תוכנית רשות מקרקעי ישראל לבניית שכונת הנרקיסים החדשה במזרח ראשל"צ, בשטח המחנה הצבאי שפינויו לעיר הבה"דים החל לפני כחודשיים. בסך הכל ייבנו בשטח של צריפין כ-18 אלף יחידות דיור. בקריית ביאליק אושרה תוכנית לכ-900 דירות בשכונת גבעת הרקפות

כחודשיים לאחר שהחל פינוי מחנה צריפין לעיר הבה"דים בדרום הארץ - חלה התקדמות בתוכניות הבנייה במתחם. רשות מקרקעי ישראל הודיעה היום (ב') כי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז מרכז אישרה בסוף השבוע תוכנית להקמת שכונה חדשה במתחם 4 במחנה הצבאי. השכונה, שתכלול כ-4,000 יחידות דיור, תיקרא "שכונת הנרקיסים" ותהווה את שער הכניסה החדש לעיר ראשון לציון מכיוון מזרח (כביש 44). בסך הכל צפויות להיבנות במחנה צריפין כ-18 אלף דירות.

 

 

התוכנית קודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל ומשרד הביטחון והיא הופקדה להתנגדויות הציבור, שיוכל להגיש את השגותיו תוך 60 יום. היא צפויה לכלול חוץ מדירות למגורים גם שטחי תעסוקה ומסחר בהיקף של 80 אלף מ"ר. במקור אמורה הייתה השכונה לכלול כ-3,500 יחידות דיור, אולם בדיון בוועדה המחוזית הוחלט להוסיף עוד 500 יחידות.

 

התוכנית מציעה הקמת שכונה עירונית המשלבת בין בנייה רוויה (לגובה) בצפיפות גבוהה, בתמהיל של 6-14 קומות; לבין בנייה מרקמית משולבת בתעסוקה ובאזורים ירוקים פתוחים נרחבים, המכילים מבנים בעלי ערך היסטורי המיועדים לשימור, וכן אזורים הכוללים עצים לשימור ושטחים ציבוריים פתוחים, לצד מעברים להולכי רגל. כרבע מהדירות בנייה הרוויה יהיו קטנות בשטח של עד 75 מ"ר.

 

לדברי דוד אמגדי, מתכנן מרחב עסקי מרכז ברשות מקרקעי ישראל, "התוכנית מחזקת את ראשון לציון ונותנת פתרונות דיור מגוונים עם שימושים מעורבים של תעסוקה ומגורים. היא כוללת כ-80 אלף מ"ר לתעסוקה - בעיקר למשרדים ולמסחר". עוד ציין אמגדי כי המרחב העסקי ברשות מקדם עוד תוכנית באזור, אשר תוגש לאישור במהלך השנה הקרובה ובה 3,500 יחידות דיור נוספות.

 

רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות, הוסיף כי "אישור המתחם להפקדה מהווה נדבך משמעותי בתוספת יחידות דיור באחד מאזורי הביקוש הגדולים בארץ - שעוד יגדל משמעותיות עם פינוי מחנות צה"ל נוספים. אבן דרך זו היא חלק ממדיניות רשות מקרקעי ישראל לתכנון מסיבי של קרקעות למגורים בכל חלקי הארץ ולפתרון חסמים בהליך התכנון, כך שהליך השיווק והאכלוס יהיה מהיר וקל יותר".

הדמיית שכונת הנרקיסים במתחם 4 בשטח המחנה הצבאי צריפין (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ) (הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים בע
הדמיית שכונת הנרקיסים במתחם 4 בשטח המחנה הצבאי צריפין(הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ)

קריית ביאליק: 878 דירות בגבעת הרקפות

בתוך כך, הודיעה היום הרשות כי הוועדה הארצית לדיור לאומי (וד"ל) במחוז חיפה אישרה תוכנית מזורזת לבניית 878 יחידות דיור חדשות בשכונת גבעת הרקפות בקריית ביאליק. השכונה, הממוקמת בצפון-מזרח העיר, מנותקת ממנה וממוקמת ממזרח לתוואי כביש עוקף קריות.

 

התוכנית, שאושרה היום להפקדה להתנגדויות הציבור, חלה על שטח של כ-276 דונם. היא נכללת במסגרת הסכם הגג שנחתם בין רשות מקרקעי ישראל, משרד האוצר ועיריית קריית ביאליק לפני מספר חודשים, המבטיח קדם מימון ממשלתי להקמה מואצת של תשתיות ומבטיח התחלת בנייה בזמן קצר.

 

ברשות מסבירים כי התוכנית משלימה את גבעת הרקפות בחלקה המזרחי, במה שמכונה "הטבעת התחתונה של השכונה". התכנון מתבסס על אופי של בנייה מרקמית, בדומה לבנייה בשכונה הקיימת (ובכך ממשיכה ומשלימה את אופייה - שכונה בבנייה מעגלית), במבנים בני 5 קומות מעל קומת עמודים ובניינים בני 12 ו-20 קומות הפונים אל הפארק.

 

בעבר הייתה הגבעה מכוסה ברקפות ומכאן שמה, זאת בדומה לשכונות אחרות בעיר כגון גבעת הסביונים וגבעת הכלניות. קידום התוכנית נעשה על ידי המהנדס אורי הורביץ, מנהל החברה המתכננת מטעם רשות מקרקעי ישראל, ונערכה על ידי אדריכל בני איזק.

שכונת גבעת הרקפות בקריית ביאליק. בקרוב תתרחב (צילום: דורון גולן) (צילום: דורון גולן)
שכונת גבעת הרקפות בקריית ביאליק. בקרוב תתרחב(צילום: דורון גולן)

בית"ר עלית ואפרתה: 258 דירות חדשות

במקביל, 4 מכרזים להקמת 258 דירות חדשות בבית"ר עלית ובאפרתה נסגרו בסוף השבוע על ידי הרשות. בשכונה ג' בבית"ר עלית יוקמו 218 יחידות דיור על ידי החברות מנרב פרויקטים (90 דירות), טרקלין ייזום (80 דירות) ובונייך בנייה פיתוח והשקעות (48 דירות). בשכונת הזית באפרתה יוקמו עוד 40 דירות על ידי צ.פ. חברה לבניין.

 

מנרב זכתה בקרקע הגדולה ביותר בבית"ר עלית ותשלם תמורתה 13.5 מיליון שקלים, המהווה מחיר של 150 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור. זאת לא כולל הוצאות הפיתוח, שעומדות על כ-189 אלף שקל ליחידת דיור. המגרש בשטח של כ-11 דונם יכלול בנייה רוויה של דירות 5 חדרים ודירות גן-גג שיעלו החל מ-1.6 מיליון שקלים.

 

לעומת זאת, בשכונת אגן האיילות בגבעת זאב הסמוכה נסגרו שני מכרזים ללא הצלחה להקמת כ-85 יחידות דיור. יצוין כי בתחילת השבוע שעבר נסגרו בהצלחה שני מכרזים להקמת 77 יחידות דיור חדשות בבנייה רוויה בראשון לציון. במכרזים זכתה חברת שמשון זליג ששילמה קרוב ל-50 מיליון שקל על קרקעות אלה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ
הדמיית השכונה החדשה במחנה צריפין
הדמיה: ארמון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ
מומלצים