שתף קטע נבחר

מצטרפים לחיפושים? הפיראט האדום נעלם

משימה לאמיצים: בעיר הנטושה ארסוף - עיר האבירים, נפוצה שמועה על פיראט אדום שיער שנעלם. רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לחפש אחריו בין הריסות העיר. וגם, גן לאומי אשקלון חוגג יובל שנים להיווסדו ולכבוד המאורע מתוכננת חגיגה של מוזיקה, סיורים ופעילויות לאורך החג. לכם נותר רק לבחור

הגן הלאומי אפולוניה שוכן על צוק מרהיב המשקיף אל הים התיכון. עיקרו של הגן הוא עיר קדומה שיושבה בפעם הראשונה בידי הפיניקים במאה השישית לפסה"נ. הפניקים שקראו למקום ארשוף, על שם האל רשף והפיקו כאן את צבע הארגמן וסחרו עם ארצות הים התיכון ועם האוכלוסייה בפנים הארץ. היוונים זיהו את רשף עם אפולו ועל כן קראו למקום אפולוניה.

 

היכנסו לעמוד המיוחד שלנו "מטיילים בפסח" וצפו בגלויות מרהיבות

 

למסלולים נוספים ופעילויות של רשות הטבע והגנים

 

הכירו את חניוני הלילה: מלון מיליון כוכבים - בטבע

יוצאים אל הטבע: מסלולים חדשים למטיילים

רב הנסתר: יוצאים לגלות - המקומות שלא הכרתם

האטרקציות: אנטונינוס קיסר מזמין אתכם לחגיגה רומית

 

הגן הלאומי אפולוניה

בתקופה הרומית (המאה הראשונה עד המאה השלישית לסה"נ) גדלה העיר והתפתחה, ועל כך מעידה הווילה שנתגלתה בדרום האתר – וילה מתוכננת ובנויה להפליא, לפי מיטב המסורת הארכיטקטונית המערבית.

עיר קדומה שיושבה בפעם הראשונה בידי הפיניקים במאה השישית לפסה"נ. הגן הלאומי אפולוניה (ארכיון ) (ארכיון )
עיר קדומה שיושבה בפעם הראשונה בידי הפיניקים במאה השישית לפסה"נ. הגן הלאומי אפולוניה(ארכיון )
 

בתקופה הביזנטית (המאה הרביעית עד המאה השביעית לסה"נ) הגיעה אפולוניה (שנקראה אז סוזוסה) לשיא פריחתה והייתה למרכז האורבני של דרום השרון. העיר השתרעה על פני כ-280 דונם, והיו בה מתקנים לעיבוד תוצרת חקלאית, תעשיית זכוכית ענפה, כנסייה מפוארת ונמל פעיל.

 

עם הכיבוש המוסלמי במאה השביעי לסה"נ, צומצם שטחה של העיר לכ-90 דונם ושמה הוסב לארסוף. היא הוקפה בחומה ובמרכזה נבנה רחוב שוק.

 

בשנת 1101 נפלה העיר בידי הצלבנים, והם שיקמו את ביצוריה, ואף הקימו בצפונה מבצר בנוי לתפארת, ובו שער שמצדדיו מגדלים חצי עגולים ואולמות גדולים סביב חצר פתוחה. במבצר נבנו שלוש מערכות של חומות, והן הוקפו בחפיר רחב ידיים, וכן נבנה נמל מוגן בשוברי גלים לרגלי המצוק. בשנת 1265 נכבשה העיר בידי הסולטן הממלוכי ביברס, נחרבה בפקודתו עד היסוד ולא יושבה עוד.

 

פעילות מיוחדת בפסח: בעיר הנטושה ארסוף, עיר האבירים, השמועה מספרת על פיראט נורא עם שיער אדום. כל האמיצים מוזמנים לחפש את אדום השיער בין הריסות העיר ולגלות האם הוא כל-כך איום, איך הכיר את המלך ומהו שמו. משחק הרפתקאות ומשימות עם שחקנים ומדריכים.

 

היכן: גן לאומי אפולוניה

מתי: חמישי עד שבת 9-11.4 בשעות 15:00-11:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים

 

ובאווירת הים והחול, מתקיימת תחרות פיסול משפחתית בחופי בית ינאי ופלמחים. התחרות המשפחתית, שמתקיימת זו השנה ה-19 בחוף בית ינאי, מחפשת כישרונות צעירים וותיקים לחגיגה שמחה. נוסף על כך יהיו הדרכות חוף, פעילות נופש פעיל, סדנאות עפיפונים ומוסיקה. הכרזת הזוכים וחלוקת פרסים בשעה 14:00.שירותי הרחצה פועלים.

 

היכן ומתי:

גן לאומי נחל אלכסנדר (חוף בית ינאי) בשבת 11.4 בשעות 14:00-10:00

גן לאומי חוף פלמחים בשישי 10.4 בשעות 14:00-10:00

ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר

הגן הלאומי אשקלון (צילום: ליעד כהן) (צילום: ליעד כהן)
הגן הלאומי אשקלון(צילום: ליעד כהן)
 

וכדי לסיים את החגיגה הים תיכונית כמו שצריך חובה לבקר בגן הלאומי אשקלון. המקום, שמשלב חוף ים נפלא, מדשאות רחבות ידיים, מתקני קמפינג ופיקניק ואווירה רגועה ושליווה חוגג חמישים להיווסדו. זהו למעשה הגן הלאומי הראשון שהוכרז בישראל ככזה. לכבוד המאורע מתוכננת חגיגה של מוזיקה סיורים ופעילויות לאורך החג, לכם נותר רק לבחור. מומלץ לשלב עם לינה בחניון הלילה המוסדר, בהזמנה מראש.

 

פעילות מיוחדת לפסח

חגיגות היובל לגן לאומי אשקלון – התזמורת הקאמרית הישראלית לכל המשפחה: תזמורת הקאמרית הישראלית במופע חגיגי לכל המשפחה. לכבוד שנת היובל לגן לאומי אשקלון אתם מוזמנים לחגיגה של מוסיקה, סיורים מודרכים ותערוכת תמונות בטבע. המופע יכלול מגוון קטעי יוצרים: מוצרט - הפתיחה ל"חטיפה מההרמון", בטהובן - פרק ראשון מתוך הסימפוניה החמישית, מנדלסון - סקרצו ומארש החתונה מתוך "חלום ליל קיץ", באך - אריה על מיתר סול, מוצרט - הפתיחה ל"נישואי פיגרו", יוהן שטראוס - ולס הקיסר, רוסיני - הפתיחה ל"הספר מסביליה", יוהן שטראוס - ולס "הדנובה הכחולה", ביזה - הפתיחה לאופרה "כרמן", יוהאן שטראוס - פולקה טריש-טראש.

 

היכן: גן לאומי אשקלון

מתי: שבת 11.4 בשעה 12:30

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

עוד באתר: סיורים מודרכים יתקיימו בשעות 15:00-11:00.

בנוסף, תוצג באתר תערוכת תמונות מהטבע "חלון לאוצרות אשקלון" המציגה את העושר של החי והצומח, הנוף והמורשת הנסתרים והגלויים שבגן הלאומי הראשון של ישראל בכל שעות הפעילות.פעילות "פקחים צעירים מחפשים אפיקומן" – ניתן לרכוש את חובת פקחים צעירים בשמורה בעלות של 10 ₪ או להדפיסה

 

עששיות באשקלון

סיור לילי המפגיש היסטוריה, טבע ואנשים. נבין למי מותר לעבור בשער בן אלפי השנים, איפה המקום בו נחרצו גורלות והיכן ה"קניון" הרומאי. לקינוח נשתה תה צמחים סביב למדורה.

 

היכן: גן לאומי אשקלון

מתי: רביעי 8.4

בהרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

 

סיורים מודרכים ותערוכת תמונות טבע

לכבוד חגיגות היובל של גן לאומי אשקלון - ראשון הגנים הלאומיים בישראל, ייצאו סיורים מודרכים על ידי מדריכי רשות הטבע והגנים.

 

היכן: גן לאומי אשקלון

מתי: ראשון עד שבת 5-11.4 בשעות 11:00 – 15:00 (בכל שעה עגולה)

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

חניון הלילה נפתח ללינת משפחות בחג הפסח. הגן הלאומי אשקלון (צילום: דורון ניסים) (צילום: דורון ניסים)
חניון הלילה נפתח ללינת משפחות בחג הפסח. הגן הלאומי אשקלון(צילום: דורון ניסים)
 

עוד באתר: פעילות "פקחים צעירים מחפשים אפיקומן" – ניתן לרכוש את חובת פקחים צעירים בשמורה בעלות של 10 ₪ או להדפיסה

 

לינת לילה בחניון אשקלון

חניון הלילה נפתח ללינת משפחות בחג הפסח. לינת לילה בחניון מוסדר עם מקלחות ושירותים על ראש המצוק המביט לים. מתמקמים בחניון הלילה, מכינים ארוחת ערב עצמית ונהנים משקיעה מפוארת. את יום המחרת ניתן לנצל לשהייה בגן הלאומי ולרחצה בחוף המוסדר. על כל משפחה לדאוג לאוהל, ציוד ללינה, עצים למדורה ואוכל.

 

היכן: גן לאומי אשקלון

מתי: פסח, שישי עד שישי 3-10.4

ילדים מגיל 5 בתשלום. הגעת המשפחות לגן עד השעה 20:00 והשהות אפשרית עד שעת סגירת האתר למחרת.

בהרשמה מראש בטלפון 08-6736444

מחיר: 53 ₪ למבוגר ו-42 ₪ לילד; מנויים: 38 ₪ למבוגר ו-32 ₪ לילד.

 

כל הפעילויות בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע בחג, הן ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, וחינם למנויי מטמון, אלא אם כן צויין אחרת. לפרטים נוספים ולכל פעילויות החג הקליקו כאן  

לאתר רשות הטבע והגנים לחצו כאן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון ניסים
חגיגות היובל של גן לאומי אשקלון
צילום: דורון ניסים
מומלצים