שתף קטע נבחר

הלוויית הרב אלישיב: ההמונים צעקו "שמע ישראל"

למעלה מרבע מיליון בני אדם השתתפו בהלווייתו של הרב יוסף שלום אלישיב, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, שנערכה בירושלים. גופתו של הרב הוכנסה בפעם האחרונה לבית מדרשו. מספר בני אדם התעלפו ונזקקו לסיוע רפואי

אבל כבד בעולם החרדי: למעלה מרבע מיליון בני אדם, לפי הערכת המשטרה, השתתפו הערב (יום ד') בהלווייתו של הרב יוסף שלום אלישיב, הנחשב ל"גדול הדור" ולמנהיג הציבור החרדי-ליטאי. בין המשתתפים  - שרים, חברי כנסת, רבנים בכירים ואישי ציבור נוספים. ynet העביר בשידור חי את ההלוויה, שיצאה מביתו של הרב בסמטת חנן שבשכונת מאה שערים - לבית העלמין בגבעת שאול. 

 

קבלו עדכונים גם בפייסבוק של ynet יהדות

 

עוד על הרב אלישיב:

 

ההמונים ליוו את מיטתו של הרב בצעדה רגלית, על אף השעה המאוחרת ואף שמדובר בהליכה ארוכה של מספר קילומטרים, מתוך אמונה כי יש שכר על כל פסיעה ופסיעה. ארגוני ההצלה השונים חילקו מאות בקבוקי מים למשתתפים.

 

משעת ערב מוקדמת נהרו המונים מכל רחבי הארץ לשכונת מאה שערים בירושלים, בהם רבים שאינם נמנים כלל על הציבור הליטאי, אך ביקשו לחלוק כבוד אחרון למי שנחשב ל"גדול הדור" הליטאי. אף שהרב אלישיב ביקש בצוואתו כי לא יספידו אותו, נשא חתנו, הרב יצחק זילברשטיין - מחשובי הרבנים - מספר מילות הספד ופרידה.

 

ההלוויה נפתחה באמירת פרקי תהילים, לאחר שגופתו של הרב אלישיב הוכנסה לבית מדרשו בפעם האחרונה. אחד הרבנים קרא פסוק אחר פסוק, וההמונים חזרו אחריו. גם שר המשפטים, יעקב נאמן, אמר תהילים ליד מיטתו של "פוסק הדור" בבית המדרש. במהלך ההלוויה זעקו ההמונים בבכי "שמע ישראל", ו"ה' הוא האלוהים" - משפט המסמל קבלת עול מלכות שמיים.

 

ההמונים הגיעו להיפרד בבכי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ההמונים הגיעו להיפרד בבכי(צילום: אוהד צויגנברג)

 

משטרת ישראל וארגוני ההצלה השונים - מד"א, "איחוד הצלה" ו"הצלה גוש דן" - נערכו בכוחות מתוגברים. מספר בני אדם התעלפו ונזקקו לסיוע רפואי, ומידי פעם נשמעות זעקות קריאה לצוותים הרפואיים הפזורים במקום. המשטרה דיווחה על שיבושי תנועה קשים בעיר בעקבות מסע ההלוויה. הכניסה הראשית לעיר מכביש מספר 1 נסגרה לתנועה עד תום האירוע משני הכיוונים, והתנועה הופנתה למנהרת הארזים. גם בתחבורה הציבורית העירונית בירושלים נרשמו שיבושים. 

 

ההמונים הולכים אחר מיטתו של הרב בצעדה רגלית, אף שמדובר בהליכה ארוכה של מספר קילומטרים, מתוך אמונה כי יש שכר על כל פסיעה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ההמונים הולכים אחר מיטתו של הרב בצעדה רגלית, אף שמדובר בהליכה ארוכה של מספר קילומטרים, מתוך אמונה כי יש שכר על כל פסיעה(צילום: גיל יוחנן)

 

חברת "אגד" העמידה לרשות המלווים מאות אוטובוסים בכל הריכוזים החרדיים בארץ. מסע ההלוויה עבר, בין היתר, ברחובות שבטי ישראל, שמואל הנביא, בר אילן, ירמיהו, ויצמן, כביש מספר 1, וגני סחרוף - עד לבית העלמין בגבעת שאול. רחובות אלה נסגרו לתנועה, לפרקים.

 

"אסון לעם היהודי כולו"

רבנים בכירים בציבור החרדי קראו לראשי הישיבות בכל רחבי הארץ להשתתף עם תלמידיהם בהלוויה, מכיוון שמדובר "ביום אסון לעם היהודי כולו". חלקם אף פסקו כי ראוי שכל אדם יקרע קריעה בבגדו לאות אבל, כפי שמורה ההלכה לגבי קרובי משפחה מדרגה ראשונה, וכן לברך בשם ובמלכות "ברוך דיין האמת", כפי שנהג מוקדם יותר חתנו של הרב אלישיב, הרב חיים קנייבסקי, מבכירי הרבנים הליטאים בבני ברק.

 

אף שהרב אלישיב ביקש בצוואתו כי לא יספידו אותו, נשא חתנו, הרב יצחק זילברשטיין, מספר מילות הספד ופרידה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אף שהרב אלישיב ביקש בצוואתו כי לא יספידו אותו, נשא חתנו, הרב יצחק זילברשטיין, מספר מילות הספד ופרידה(צילום: גיל יוחנן)

 

הרב יוסף שלום אלישיב שנפטר היום (ד') אחר הצהריים בבית החולים "שערי צדק", היה בן 102 במותו. בני משפחתי שהו סביב

מיטתו כל העת, וקראו פסוקים ותפילות הנאמרים טרם יציאת הנשמה. עם היוודע דבר פטירתו ספדו לו רבים, בהם כאלה שהתנגדו לעתים לדרכו.

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר כי "הלך לעולמו מנהיג דגול, פוסק הלכה וגדול בעמו, גאון בתורה אשר הטביע חותם בעולם היהדות ותרם לגשר שבין גווני העם היהודי". גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד לרב במילים: "דרכו של הרב הייתה דרך של אהבת התורה ואהבת האדם, צניעות ושמירה על קדושת החיים. הוא היה שליח ציבור אשר יצג נאמנה את ערכי התורה, הידע והנתינה לאחר. אנו דואבים את הליכתו".

 

מאז תחילת ההידרדרות בבריאותו לפני מספר חודשים, עברה ההנהגה בהדרגה, אט-אט, לידיו של מי שסומן כיורשו: הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן בבני ברק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מאות בקבוקי מים חולקו למלווים
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלי מנדלבאום
הרב יוסף שלום אלישיב מובא למנוחות
צילום: אלי מנדלבאום
כואבים מחוץ לחדרו ב"שערי צדק"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים