שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ברוך דיין האמת: נפטר הרב יעקב יוסף
  לאחר מאבק במחלת הסרטן, נכנע גופו של הרב יעקב יוסף - בנו של הרב עובדיה ואישיות תורנית ידועה - למחלה. הרב כיהן כחבר כנסת, ויחסיו עם אביו ידעו עליות ומורדות על רקע מחלוקות אידיאולוגיות והלכתיות. הלווייתו תיערך היום

  ברוך דיין האמת: בבית החולים "הדסה עין כרם" בירושלים הלך לעולמו הרב יעקב יוסף, רב שכונת גבעת משה בבירה וראש ישיבת "חזון יעקב", שנודע בציבור כאחד הרבנים הבולטים בימין. המנוח, שהיה מקובל על קהלים רחבים בציבור החרדי והדתי-לאומי כמלמד תורה ופוסק הלכה, הוא בנו של הרב עובדיה יוסף.

   

  << עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

  << הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

   

   

  הלווייתו יצאה לפני שעה קלה מבית הכנסת בורוכוב בירושלים, שם מסר את שיעוריו, לבית העלמין בגבעת שאול בירושלים. בהלוויה משתתפים אלפים, על אף הסמיכות לכניסת השבת, שכן בירושלים נהוג שלא להלין את המת בלילה ללא קבורה.

   

  לפני כשנה וחצי התגלתה בגופו של הרב יוסף מחלת הסרטן, והרופאים קבעו כי היא סופנית, אך הוא לא נכנע להערכות הפסימיות כי לא יאריך ימים. מאז רק חיזק את הקשר עם תלמידיו והגביר את קצב שיעורי התורה שהוא מוסר להם – והסרטן בשלו. 

   

  מש"ס ועד ל"תורת המלך"

  בשבועות האחרונים הידרדר משמעותית מצבו של הרב, והוא אושפז כמה פעמים, אך גם בתקופה זו לא הפסיק ללמוד וללמד. תפילות המוניות לרפואתו נערכו בריכוזים שונים, ולפני כחודש גם ברחבת הכותל המערבי. ביום שישי האחרון נרשמה הרעה נוספת והוא אושפז במצב קשה בבית החולים "הדסה עין כרם", ובלילה האחרון חלה הרעה נוספת במצבו והוא הורדם והונשם. הבוקר הוזעקו בני משפחתו לשהות לצד מיטתו ברגעיו האחרונים.

   

  עם הידיעה על מחלתו, הגביר הרב את קצב שיעוריו וחיזק את הקשר עם תלמידיו (צילום: עטא עוויסאת ) (צילום: עטא עוויסאת )
  עם הידיעה על מחלתו, הגביר הרב את קצב שיעוריו וחיזק את הקשר עם תלמידיו(צילום: עטא עוויסאת )

   

  זמן קצר לפני פטירתו של הרב, כשהוא כבר במצב קריטי, נפוצו שמועות על פטירתו, ששיאן בהודעה רשמית שהוציאה זק"א לכלי התקשורת השונים - הודעה שהופרכה עד מהרה. שעות ספורות אחר כך נפטר הרב.

   

  הרב יעקב (66) היה יוצא דופן מבין בניו של הרב עובדיה יוסף, ויחסיו עם אביו נחשבו למורכבים וידעו עליות ומורדות. בין היתר היו חלוקים בענייני הלכה ופוליטיקה. הרב יוסף הבן כיהן כחבר הכנסת ה-11 מטעם ש"ס, בקדנציה הראשונה למפלגה, אך עזב אותה בטונים צורמים. מאז זוהה כאיש ימין מובהק – יש האומרים קיצוני – והיה ממנהיגי "האיחוד הלאומי".

   

  חילוקי הדעות במשפחת יוסף כמובן לא מנעו מהרב עובדיה לערוך באחרונה "ביקור חולים" אצל בנו, ואף להתייחס באופן פומבי למצבו. ״לצערי הרב, בני הרב יעקב, שכל ימיו בתורה, משתדל ללמוד וללמד - חלה בזמן האחרון", אמר באחד משיעוריו, "עכשיו הוא חולה מאוד, ואני מבקש מכם, כל מי שיכול, להתפלל עליו - שה' ישלח לו רפואה שלמה".

   

  מלבד פעילותו הרבנית והתורנית, התפרסם הרב יעקב יוסף בשנים האחרונות בזכות שתי פרשיות סוערות שבהן היה מעורב - כרב הבכיר ביותר שתמך במאבקה המשפטי של עמותת "נוער כהלכה" נגד האפליה העדתית במוסדות החינוך החרדי, וכאחד מכותבי ה"הסכמות" לספר "תורת המלך" הדן בהלכות הקשורות להריגת גויים. על תמיכתו בחיבור זה נחקר במשטרה בחשד להסתה אך לא הואשם בפרשה.

   

  הרב מצגר: "הצטער על כל שעל מאדמת ארץ ישראל שהוחזר"

  עם היוודע דבר פטירתו אמר הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, כי "רבי יעקב היה תלמיד חכם עצום ובעל שיעור

  קומה תורני והלכתי. פטירתו היא אבידה עצומה לעם ישראל, לארץ ישראל ולעולם ההלכה והפסיקה הספרדי.

   

  "האמת הייתה נר לרגליו. לא פעם מצא עצמו מעברו האחד של הנהר, וכל העולם מהעבר השני - אך הוא דבק באמת הפנימית שלו ולא ויתר".

   

  הרב מצגר הוסיף כי "אהבתו לארץ ישראל הייתה עצומה והצטער צער רב על כל שעל מאדמת ארץ ישראל שהוחזר כאילו היה יהלום יקר ערך שאבד, וזעק על כך מקירות ליבו. צניעותו המופלגת היתה מן המפורסמות וכל ימיו הסתפק במועט. הוא דאג לחינוכם של ילדי וילדות ישראל, ובעיקר כאב את כאבה של כל בת ישראל ספרדייה שנאלצה להתמודד מול גל מחסומים וקשיים שהוערמו בדרכה להתקבל למוסד חינוכי - וקידש על כך מאבק ציבורי".

   

  לפנייה לכתב/ת
  לא הפסיק ללמוד וללמד. הרב יעקב יוסף ז"ל
  צילום: נועם מושקוביץ
  מומלצים