שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר הולנדי ענק: עישון קנאביס פוגע בציוני תלמידים

  דווקא מהמדינה שידה קלה בכל הקשור לעישון קנאביס, מגיע מחקר רחב היקף שעשוי להשפיע על הדיון הבינלאומי בנושא לגליזציה של הסם. מניתוח נתונים של כ-54 אלף תלמידים עולה כי שימוש בקנאביס בקרב הצעירים גורם לירידה משמעותית בציונים, בעיקר במתמטיקה

  אם חשוב לכם להצליח במבחנים, במיוחד במתמטיקה, עדיף לכם להימנע מעישון קנאביס. הממצאים הללו, שעלו במחקר שפורסם לאחרונה, יעוררו קרוב לודאי ויכוח בין אלו המעודדים לגליזציה של קנאביס, לבין המתנגדים.

   

  קראו עוד על השפעת קנאביס:

  האחראי לשעבר על מתן קנאביס: "הנזק גדול מהתועלת"

  מחקר ישראלי קבע: קנאביס רפואי באמת יעיל?

  מחקר: מה מסוכן יותר - אלכוהול, גראס או קוקאין?

   

  הציונים של סטודנטים שהשתמשו בסמים, נמוכים בצורה משמעותית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הציונים של סטודנטים שהשתמשו בסמים, נמוכים בצורה משמעותית(צילום: shutterstock)

   

  בשנת 2011 הותרה מכירת קנאביס בקופי שופס בעיר מאסטריכט בהולנד. את הקנאביס יכולים לקנות רק אזרחי הולנד, גרמניה ובלגיה, בשל החשש שאזרחי מדינות אחרות יגיעו לעיר רק בשביל הסמים, ובכך יפגעו בתדמיתה.

   

  ההיתר החוקי איפשר לכלכלנים אוליביה מארי מאוניברסיטת מאסטריכט ואולף זוריץ מ-IZA (מרכז המחקר לכלכלה בבון), לבחון את השפעת הקנאביס על היכולות הקוגנטיביות של המשתמשים. 

   

  השניים בחנו את הציונים וההישגים הלימודיים של יותר מ-54,000 סטודנטים, אזרחי מדינות שונות, בקורסים שונים באוניברסיטת מאסטריכט, לפני ואחרי מתן ההיתר החוקי לרכישת קנאביס.

   

  החוקרים הגיעו למסקנה שסטודנטים שלא יכלו לרכוש סמים בצורה ליגאלית, השיגו ציונים גבוהים יותר, מלבד אחוז קטן מהמשתמשים, שאצלם התפקוד הקוגנטיבי השתפר כתוצאה משימוש מוגבל בסמים.

   

  הציונים במתמטיקה נמוכים פי 5 בקרב משתמשים

  "ההשפעה שנמצאה היא רחבה, מתמשכת, ומשמעותית מבחינה סטטיסטית", אומר מארי, "סטודנטים שלא יכלו לקנות סמים בצורה ליגאלית, הצליחו לעבור קורסים בחמישה אחוז יותר מאשר סטודנטים שהשתמשו בסמים. הפער בהישגים דומה לזה המושג לאחר עבודה עם מורה פרטי, או בדומה לשינוי שהושג בארצות הברית לאחר כינון החוק להגבלת הגיל לשתיית אלכוהול".

   

  עובדה מעניינת שעלתה במחקר, נוגעת להבדל בין מקצועות הלימוד השונים: הפער הגדול ביותר בציונים בעקבות השימוש בסמים, היה במקצועות ריאליים ובעיקר מתמטיקה, ועמד על פי חמישה.

   

  לטענת החוקרים, הממצאים אינם מפתיעים, מאחר ומרכיב ה-THC שבקנאביס, המקושר להשפעה פסיכוטית של הסם, משפיע גם על יכולות קוגנטיביות.

   

  כאשר הקנאביס זמין וחוקי, עולה מספר המשתמשים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  כאשר הקנאביס זמין וחוקי, עולה מספר המשתמשים(צילום: רויטרס)

   

  יותר מדינות מאשרות שימוש בקנאביס

  המחקר התפרסם בעיתוי סוער. הדיון על ליברליזציה של קנאביס מתרחב ברחבי העולם. בברלין שוקלים לאחרונה להתיר חנויות לממכר קנאביס. אורוגוואי עשויה להיות המדינה הראשונה בעולם שמאשרת ליגליזציה מוחלטת של כל סוגי השימוש בקנאביס. בארצות הברית יותר מ-20 מדינות מאשרות קנאביס לשימוש רפואי, כמו גם בישראל.

   

  הנתונים שעולים מהמחקר של מארי וזוליטץ, עשויים להשפיע על מקבלי החלטות ברחבי העולם. "אנו חושבים שהממצאים החדשים אינם זניחים ואמורים להשפיע על ההחלטה לאשר שימוש בקנאביס, לפחות בטווח הקרוב", מבהיר מארי "המחקר שלנו מראה שנגישות חוקית לסמים קלים מעודדת צריכה, גם אצל אלו שבעבר לא נטו להשתשמש בהם".  

   

  המחקר עשוי להיות מנוצל בקרב המתנגדים ללגליזציה של הקנאביס. "אם מריחואנה תהיה ליגאלית במדינות רבות, כדאי שלפחות נהיה מודעים להשפעות השליליות של השימוש בה", מוסיף מארי.

   

  השפעת הקנאביס חמורה יותר מאלכוהול

  היבט נוסף שהמחקר נוגע בו, הוא רמות ה-THC שבקנאביס, שהולכות וגדלות. רמות ה-THC במריחואנה שנמכרה בקופי שופס במאסטריכט היו גבוהות בכמעט פי שתיים מאשר בארצות הברית. השילוב של נוכחות גבוהה של THC, יחד עם גילם הצעיר של המשתמשים, משפיעה באופן מאסיבי על המוח, אף יותר מאשר בירה או וודקה.

   

  "חלקתי את תוצאות עבודתי עם בני בן ה-13. כעת יש בידיו את כל הנתונים שיסייעו לו להחליט האם להשתמש בקנאביס או לא, במידה ותעמוד מולו ההצעה", מסכם מארי.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  הקנאביס פוגע ביכולות הקוגנטיביות
  צילום: AP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים