שתף קטע נבחר

אסירי תודה לעסירי. דובר צה"ל הסעודי מככב

מדי יום, בין שבע לשמונה בערב, מתייצב דובר הקואליציה הערבית אחמד בן חסן עסירי מול המצלמות ומתדרך את העיתונאים בריאד על המבצע הצבאי בתימן נגד החות'ים. בקיאותו בשפות זרות, רהיטות דבריו ועמידתו מול מבול של שאלות קשות הפכו אותו לאחד מסמלי מבצע "סופה נחרצת"

קולות התותחים והמטוסים של הקואליציה הערבית בתימן רועמים ללא הפסק. הרחק משם מתנהלת חזית אחרת לגמרי - חזית ההסברה - שעליה מנצח דובר המבצע, הסעודי אחמד בן חסן עסירי.

 

עוד חדשות בעולם :

לוב: "דאעש תקף את שגרירות דרום קוריאה"

"שואת הארמנים - הג'נוסייד ה-1 במאה ה-20"

השירות החשאי לימד את מליה אובמה לנהוג

רוסיה אוסרת על "ממים" של מפורסמים

 

מדי יום, בין השעה 19:00 ל-20:00 בערב, מתייצב עסירי מול המצלמות ועשרות העיתונאים הסקרנים בבסיס חיל האוויר בריאד, ומקיים תדרוך צבאי על מבצע "סופה נחרצת" שמתנהל בתימן.

 

קריקטורה של עסירי בכתבה עליו בעיתון "א-שרק אל-אווסט" ()
קריקטורה של עסירי בכתבה עליו בעיתון "א-שרק אל-אווסט"
"עסירי איש התקשורת המצליח של המשבר", "עסירי - יוצר חדשות ה'נחישות'", הם כמה מהסופרלטיבים שבהם זכה באחרונה דובר המבצע הצבאי. אם בתחילת המבצע בתימן נגד המורדים החות'ים שנתמכים על ידי איראן היה עסירי יועץ במשרד ההגנה הסעודי ואיש צללים, הרי שכיום הוא נחשב לכוכב עולה בממלכה, בייחוד לאחר שתועד מלווה את שר ההגנה הסעודי הצעיר ובנו של המלך, מוחמד בן סלמאן, בסיור ליד גבול תימן.

 

בקיאות רבה באנגלית ובצרפתית

עסירי זכור לאנשי התקשורת בארצו כמי שכיהן בתפקיד דובר משרד ההגנה בעת המבצע הצבאי הראשון של סעודיה נגד החות'ים בשטחה בשנת 2009, אלא שאז הוא לא בלט יתר על המידה. אחד הדברים שהסבו באחרונה את תשומת הלב של התקשורת הסעודית לעסירי היא הבקיאות שהפגין בשפה האנגלית והצרפתית כשענה לשאלות הכתבים הזרים.

 

עסירי קיבל חינוך צבאי ורכש את השכלתו מעבר לים. ב-1989 הוא סיים בהצטיינות את לימודיו באקדמיה הצבאית היוקרתית "סן סיר" בפריז, שנוסדה על ידי נפוליאון בונפרטה ב-1802. לצד לימודיו הצבאיים הוא למד לתואר ראשון בהיסטוריה וביחסים בינלאומיים בשתי אוניברסיטאות שונות בצרפת.

 

בעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון פרסמו בימים האחרונים כתבת פרופיל מחמיאה במיוחד לעסירי. הכתבה הדגישו שוב ושוב את העובדה שלמד באקדמיה הצבאית היוקרתית בצרפת, ופרסמו לצדה קריקטורה שבה הוא נראה מכווין את מטוסי מבצע "סופה נחרצת".

 

לימודיו של עסירי פתחו בפניו יותר מפעם את הדלת לשורה של תפקידים מרכזיים במשרד ההגנה ובצבא סעודיה. במהלך מבצע "סופת במדבר" (מלחמת המפרץ הראשונה ב-1990) הוא שימש בין היתר כקצין קישור בכוחות המשותפים של הכוחות הצרפתיים וכמתרגם של מפקד הכוחות המשותפים וזירת המבצעים. הוא גם עבר קורסי הכשרה צבאיים רבים בתחומים מגוונים והיה מפקד אגף הטקטיקה ואגף הטילים במכללת כוחות ההגנה האווירית של צבא סעודיה.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

עסירי קיבל כמה עיטורים על פעילותו הצבאית, בהם מדלייה על  שחרור כוויית במלחמת המפרץ הראשונה. בימים האחרונים הוא הפך לכוכב ברשתות החברתיות ולאחד מסמלי המבצע הצבאי בתימן בשל התנהלותו המרשימה במהלך התדרוכים הצבאיים לכלי התקשורת. במהלך התדרוכים השיב לא פעם עסירי לשאלות קשות שהוטחו בו. פעם אחת, למשל, נשאל דובר המבצע על תקריות שבהן נהרגו בתימן אזרחים שלא מעורבים בלחימה. הוא טען בתשובתו שערך שמירת חייהם של האזרחים בתימן הוא ערך ראשון במעלה עבור כוחות הקואליציה.

 

מגיב כמו ישראל: "משתמשים באזרחים כמגנים אנושיים"

"החות'ים משתמשים באזרחים כמגנים אנושיים", אמר עסירי באחד התדריכים הראשונים שלו - משפט שמוכר היטב במחוזותינו כשצה"ל נדרש להסביר ירי לעבר שטחים מאוכלסים ברצועת עזה.

 

ביומיים האחרונים סיפר עסירי שהחות'ים משתמשים בבתי ספר ובמגרשי ספורט לצרכיהם, דבר שמאלץ את הקואליציה הערבית להפציץ יעדים אלה. "לא מדובר כאן בפעולות צבאיות. המטרה שלהם (של החות'ים) היא להסב נזק לאזרחים בחיי היומיום שלהם ולתשתיות", הסביר הדובר על רקע דבריו של המנהיג הרוחני העליון של איראן עלי חמינאי בסוף השבוע, שכינה את מעשיה של סעודיה בתימן "רצח עם". חמינאי אף השווה בין המבצע בתימן לבין המבצעים הצבאיים שביצעה ישראל בשנים האחרונות ברצועת עזה.

 

סיומו של המבצע הצבאי בתימן לא נראה באופק ולדובר הקואליציה הערבית נכונו עוד ימים רבים שבהם יככב בכלי התקשורת ויזכה לשבחים. רק באחרונה נכתב בעיתון "א-ריאד" על התדרוכים הבהירים, כנים ובטוחים של עסירי. "דוגמה ומופת לתדרוכים צבאיים". בעיתון "א-שרק אל-אווסט" כתבו: "האישיות המנהיגותית של עסירי שניחנת ברוגע, בידע ובשליטה בתחום הצבאי והפיקודי עונה בכל פעם בדיוק ובנחישות לסערת השאלות מצד העיתונאים הצמאים לדעת את כל הפרטים המדויקים של הלך המלחמה. הוא הפך למי שמייצר מדי יום את כותרות החדשות. הוא הפך למוקד תשומת הלב של כולם שממתינים בשקיקה רבה לתחילת התדרוך הצבאי כדי לשמוע את החדשות מהחזית וכדי להתעמק באותה אישיות יחידה במינה שמדהימה את כולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים